Ревюта
Група: BloodBound      Албум: Rise of the Dragon Empire      Автор: Sharon      Март, 2019
BloodBound - Rise of the Dragon Empire (ревю от Metal World)

Години след първите заемки от “Игра на тронове”, BloodBound изкарват пореден албум, силно вдъхновен от епоса на Джордж Мартин. Един поглед към обложката и имената на песните е достатъчен, за да подготви слушателя за общата картина в “Rise of the Dragon Empire”, но запознатите знаят добре, че в музиката на шведите няма нищо повърхностно и необмислено.

Същите обаче не бива да очакват и кой знае какви съществени промени – тематиката (този път повече фентъзи, отколкото окултна) е поднесена в най-добрите традиции на европейския пауър метъл, съчетаващ влияния от класическите периоди на Helloween и Edguy. При все натоварената атмосфера, тандемът между музикантите е пълен – братята Olsson свирят едни от най-запомнящите се рифове за последните няколко издания на групата, а Fredrik Bergh придава ударен симфоничен заряд към всяко от парчетата.

Ако можем да определим албума с две думи, то “дяволски химнов” звучи тъкмо на място. Едноименната композиция открива с нордически фолклорни мотиви, кулминиращи в напеви, с които биха се гордели хорови майстори като Sabaton. Талантът на Patrick Johansson не спира да изненадва – някъде между диапазоните на Tobias Sammet и Bruce Dickinson, вокалистът не спестява нищо на любителите на жанра. Влиянието, оказано от Edguy-ската класика “Vain Glory Opera” върху състава, си личи още с маниашката “Slayer of Kings” и епичната “Skyriders and Stormbringers”. “Magical Eye” и “Giants of Heaven” са сред най-силните попадения в тавата, заимствайки оркестрации, клавишни и китарни пасажи от Nightwish. Заемките обаче са пречупени през погледа на BloodBound и вместо да ги обвиним в плагиатство, оставаме безмълвни пред поредното напомняне защо шведите са толкова добри в мелодичния пауър метъл. Като отклонения от запомнящите се парчета се нареждат среднотемповите “Blackwater Bay” и “Breaking the Beast”, които страдат от известна повтаряемост, но в никакъв случай не са за пропускане. Композиции като “A Blessing in Sorcery” и героичният завършек “Reign of Fire” компенсират техните дефицити и ни оставят с неутолима жажда за още от същото.

В това се крие и голяма част от магията на BloodBound – за пореден път шведите провокират с музика, която сме слушали до болка и по всяка логика би следвало да ни е омръзнала. Напук на очакванията, “Rise of the Dragon Empire” е вдъхновяващ опус, готов да се конкурира дори със шедьоврите, от които е повлиян.

Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт