Ревюта
Група: Wuthering Heights      Албум: The Shadow Cabinet      Автор: Warrior Of Ice      Януари, 2006

 

Две години и половина след издаването на несъмнено гениалния им трети албум – “Far From The Madding Crowd”, датските експериментатори Wuthering Heights се завръщат с ново студийно предизвикателство. Дали са съумели да надминат себе си, оставям на вас да прецените, тъй като според мен отговорът не е в нито една от двете крайности.

“The Shadow Cabinet” в известен смисъл е стъпка встрани от следваната досега линия на развитие, като предлага немалко промени и изненадващи решения. Отново се сблъскваме с познатата амалгама от пауър, прогресив и фолк, но този път поднесена в различни пропорции. Основното ударение пада тъкмо върху прог звученето, макар че в случая подобно определение носи твърде неортодоксален смисъл. Жанрово погледнато, Wuthering Heights никога не са имали преки сходства с коя да е друга метъл формация; при тях прогресивен е повече подходът към създаване на музика, не толкова изказът. И сега те предлагат по-скоро овладяна разчупеност и устремена иновативност, отколкото самоцелни и отегчаващи с продължителността си инструментални схватки. Същевременно е намалена употребата на автентични инструменти и фолк мотивите се носят главно от китарната секция. В резултат имаме най-музикантския албум на групата – без каквито и да е заигравания извън водещата композиционна идея, момчетата демонстрират будещи възхищение технически качества. Всичко изтъкнато дотук не ще да рече, че датчаните са изгубили характерната си самобитност – променен е само начинът, по който поднасят хрумванията си. Сравнен с предшествениците си, “The Shadow Cabinet” е по-сложен и съвсем не толкова хомогенен, което донякъде затруднява първоначалното му възприемане, но от гледна точка на зрялост и реализация е връх в творчеството на шестимата. Блестящият композитор Erik Ravn отново се е обградил с първокласни попълнения. Martin Arendal (китарист на Manticora) внася осезаема мощ с присъствието си, а новият басист Teddy Muller (Loch Vostok) допълва перфектно майстора зад касите Morten Sorensen. Единствено Andreas Lindhall като че ли не е достоен заместник на виртуоза Rune Brink, но пък и в аранжиментите на новите парчета клавирът е с чувствително занижена роля. Утвърдилият се в състава Nils Patrik Johansson, който дълго време следваше по стъпките на Ronnie James Dio, тук звучи най-малко като именития си вдъхновител - може би защото самата музика е далеч от хард енд хеви стереотипа на по-класически звучащите му проекти като Astral Doors и Lion’s Share. Сега той радва с поредното вдъхновено, епично изпълнение, показвайки защо го нареждат сред най-силните метъл вокалисти от новото поколение.

Откриващата “Demon Desire” посреща със специфичната всепомитаща енергичност, станала запазена марка на Wuthering Heights. Дотук нищо неочаквано – изненадите започват с разноликата “Beautifool”, която наред с познатите резки смени в темпото предлага нетипични вокални постройки. “The Raven” е първата песен, в която се забелязва, че в този запис музикантите по-често от всякога прибягват до контрапункта агресивен ритъм / лиричен участък. Внезапният контраст на настроенията също е основен похват, с който не се колебаят да си служат и посредством който композициите импонират на слушателя с чувство за целенасоченост. “Apathy Divine” е разделена на две пиеса, изградена по модела, който бандата въведе с многоделната епика “Longing For The Woods” от предишния си опус. Имаме интелигентни вариации по една централна тема и малки свързващи разходки с подчертана мелодичност. Емоциите, които буквално извираха от “Far From The Madding Crowd”, тук са укротени и подчинени на доминиращата технична настъпателност. В “Envy” се долавя смътен привкус от първите две творби, вмъкнат в динамична конструкция. “Sleep” представлява серия от изящно осъществени преходи между бавни и бързи, праволинейни и прогресарски, замечтани и твърди пасажи. Играта на екстремуми съвсем непосредствено продължава в многопластовата “I Shall Not Yield”, нареждаща се сред най-оригиналните изобретения на групата със своята аура на непокорност и неподражаема изразителност. Леко шизоидната интерлюдия “Reason...?” прелива в пространната, скоростно-тържествена “Carpe Noctum - Seize the Night”. Така албумът приключва с жизнеутвърждаваща нотка и усещане за завършеност, а Wuthering Heights правят поредната уверена стъпка към пантеона на големите.

Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт