Ревюта
Група: Ihsahn      Албум: The Adversary      Автор: Lodborg      Януари, 2006

 

Сред емблемите на норвежкия и световен блек стоят няколко имена, които светят с нечестивия блясък на истински дяволски гении. Надали е нужно да се правят проучвания по въпроса дали Ihsahn е сред тези имена, просто защото на всеки малко по-запознат с екстремната музика в днешни дни е ясно какъв е приносът на този човек за блека. Обречен да бъде свързван завинаги с иконите Emperor (един безспорно завиден имидж), Vegard Sverre Tveitan, познат на света под артистичния псевдоним Ihsahn, участва през годините в няколко авангард, амбиент и дори фолк странични проекта, воден от вечния си стремеж към създаването на разнообразна и идейна музика. Точно този стремеж, който му навлече и доста упреци за отвръщането от строго олдскуул корените на Emperor, е и водещ елемент в създаването на “The Adversary”. Неизбежният интерес към новото творение на един доказал се и опитен музикант беше засилен почти до истерия след подвърдените слухове за събирането на Emperor. И ако “The Adversary” е загрявката за дългоочаквания реюниън, то значи ни чака нещо наистина грандиозно и все така експериментално, което няма да се съобрази със сякаш прекалено настоятелните желания за първичен и брутален блек. Не, творбата е творческият и идеен наследник на последния “императорски” албум – “Prometheus - The Discipline of Fire & Demise” и продължава творческите лутания на Ihsahn, който отново е намерил една прекрасна и плодотворна почва за идеите си. Прогресив блек е може би най-точното определение за албума, но този път с толкова класически, джаз и фюжън забежки, че ако всичко това не беше смесено с почти демоничен усет за красивото, щеше да се получи един неразгадаем миш-маш от звуци. Творбата дори се стреми да добие неокласически облик с натрапчивия си струнен квартет, който макар и да не взривява с бляскавостта на цял симфоничен оркестър, успява да придаде едно авторитетно усещане – тук лирично и изящно, там накъсано и влудяващо, дори нервиращо в най-добрия и блекаджийски аспект на думата. Силно разнообразна и крещящо многолика, творбата отронва пласт след пласт с всяка изминала минута, редуваща на пръв поглед несъвместими ритми и мелодика в една настървена надпревара сама със себе си. Темпото е високо, макар и характерните за блека барабанни канонади да отсъстват, заменени с почти хаотично менящи се партии. Ihsahn e във върхова форма и пее така, както само той си може. Харш вокалите му са злобни и дрезгави, пресечени с емблематичната му пъклена и нечовешка пресипналост, доказващи защо той е считан за един от най-добрите блекаджии в света. “The Adversary” обаче преплита и цял набор от чисти вокали, които може би дори преобладават и са все така емоционални, високи и сякаш наранени. В най-пиковите си моменти Ihsahn напомня дори леко на King Diamond, но като цяло чистите му включвания са кристални и чувствени.

Откриващото “Invocation” представлява и музикално, и текстово злобно призоване на апокалиптичните стихии и е наситено с враждебни блек елементи. Съвсем изненадващо, творбата прелива в акустична интерлюдия, напомняща на тъжен френски шансон, а към потискащите арпежи се добавя елегичното напяване на Ihsahn във влудяваща комбинация, напомняща на опело. “Called by Fire” се засилва към нас с почти хеви/хард-рок риф и многогласов припев, продължавайки в странно джазова интерлюдия, действаща дори успокояващо. Песента е обогатена от прекрасно китарно соло, дело отново на Ihsahn. Всъщност под определението “солов проект” не се крие нищо зашифровано и наистина в “The Adversary” всичко, което чувате (с изключение на барабаните), е изпято или изсвирено от самия Ihsahn. Парчето завършва по същия изненадващ начин, по който е закрито и предходното. Границата е сякаш съзнателно размита и ако не следите за преминаването от песен в песен, може и да не осъзнаете как пътешествието на този приятно хомогенен в разнообразието си албум ви пренася неусетно в различните композиции. И точно това впечатление за цялостност прави от “The Adversary” един завършен албум, с напълно изпипана и ясна концепция за звучене и внушения. “Homecoming” представлява един обуздан хаос от лирични мелодии в сякаш приспивна отмереност, която се простира необезпокоявано от начало до края и прелива дори в “Astera Ton Proinon” – язвително носталгично парче с отчетливи класически белези. Меланхолията се засилва още повече от плачещите китарни изпълнения, скръбно редящи ефирни фрагменти и интерлюдии като основа на музикалния градеж. “Panem Et Circences” и “And He Shall Walk In Empty Places” бележат може би най-ясното избистряне в музиката на Ihsahn на това, което напоследък все по-често взе да се нарича пост-модернистичен блек. Злокобното и шеметно блек присъствие става все по-настървено, но за сметка на това се засилват и засуканите мелодични подплънки в лицето на китари и симфонични наченки. Повече от величествено е епичното закриващо “The Pain Is Still Mine”, не само заради пространната пиано-увертюра, предхождаща пълното развихряне, но и заради сложната и заплетена структура, планирана с впечатляваща проницателност.

“The Adversary” е интелигентно композиран и майсторски пресъздаден под талантливия надзор на Ihsahn. Дори и текстово албумът предоставя предостатъчно причини за възхищение, комбинирайки широк наръч от теми, достойни да задоволят и най-изтънчения вкус. Простиращи се от разсъждения върху цитати от Библията, та чак и до Древен Рим, текстовете на песните са свързани в едно смислово цяло, което е учудващо конкретно, а не препълнено от странен символизъм. Почти няма какво да се критикува в албума и ако продукцията беше с една идея по-добра, това можеше да се превърне в наистина епохално творение. И въпреки че на записа определено му липсва класическата първичност и примитивност на истинския блек, “The Adversary” е едно красиво потапяне в тъмните дебри на един сложен и изискан ум.

Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт