Ревюта
Група: Illnath      Албум: Second Skin Of Harlequin      Автор: Lodborg      Август, 2006

Театрален разкош и пищност в щедри пропорции ни застигат от втория албум на датчаните Illnath. Групата е млада и току-що покръстена в мрачните води на симфоничния блек, но въпреки това смело разперва ръце към най-богатото и плодотворно поприще в днешно време – мелодичниите метъл стилове. “The Second Skin of Harlequin” ни пренася в една лека и омекотена блек обстановка, доста различна от модерното грубо и настъпателно звучене в стила. Всъщност, групата твори на самата граница на шведско-финландския мело-дет, но остава верна на своя блек произход, най-вече изразен в структурата на песните и инструменталните партии. Основното вдъхновение на Illnath са безспорно Cradle of Filth и то не само заради вокалите на Bjоrn Holter, които до болка напомнят на Dani Filth във всяко едно отношение. Групата твори жизнен и доста музикантски метъл с много мелодични китарни съзвучия, елементи от неокласицизма и заигравки по техничните сола и изпълнения. Приликите със старите Bodom от времето на “Hatebreeder” се набиват на очи заради прекрасните кийборди, звучащи понякога като клавесин, понякога като по-лек и фин камбанен звън. Непретенциозната продукция и забавянето в издаването на албума се дължи на многото проблеми с настоящия им лейбъл World Chaos Production. Засега “The Second Skin of Harlequin” е издаден официално само в Япония, а датата на пускането му на световния пазар се отлага все повече и повече. Въпреки липсата на добро продуциране, албумът не е постен или елементарен и не отстъпва по нищо на блек албумите, издадени със солидна финансова помощ.

Меко, симфонично интро и многообещаващ, злобен шепот ни посрещат още с откриването на “And There Was Light”. Парчето въвежда стилно в един интелигентен и благозвучен албум с нежно и почти безплътно инструментално участие. Забързаната и мелодична средна част на песента ще ви преследва дълго след като сте я чули за първи път с прекрасната интерлюдия и закачкивото соло. “Virgin Soil” открива с ниско и гърлено ръмжене, което преминава в обичайните високи блек вокали и прави песента по-масивна и сложна. Всъщност парчето е едно от малкото, които забиват по-злобен и първичен блек, но дори и то не остава подминато без прекрасно технично соло и много мелодични украшения. Бароковите влияния в “Pieta” са толкова веществени, че можеш да ги докоснеш с ръка, но игривите части се редуват с мощни и плътни пасажи от чисто Norther-ски тип. Малко по-типичният, бърз ритъм прави от парчето тотална резачка в най добрите традиции на по-изчистени стилове като пауър или спийд. Приятна изненада е елегантното акустично интро на “Sought by the Fallen One” със своите топли испански елементи. Парчето е сложно и динамично и сред по-агресивните моменти се забелязват наколко чудесни пианно-акустични интерлюдии и дори освежаваща бас-пауза. “She the Plague” и “Clockwork of Time” са чудесни примери за самостоятелния композиторски талант на Illnath и за това, че съвсем скоро ще се отдръпнат от сянката на Cradle of Filth, като поемат по свой уникален и не по-малко успешен път, разделяйки се с имиджа на производна от вече утвърдила се метъл сила. Отново ставаме свидетели на богата употреба на множество инструменти и смело многопластие, разнообразие в ритмичния градеж и меки лирични почивки. “Feathers Shall Fall” пък е скорострелен блек, най-бруталното и агресивно творение в албума, което и целенасочено звучи по-мистично и зловещо. Финалната точка е поставена от “Book of Sand”, поредното изискано и мелодично парче в албума.

С “The Second Skin of Harlequin” Illnath ни представят един доста разчупен блек, който би се харесал на далеч по-голяма аудитория от метъл почитателите. Албумът може да бъде пуснат без притеснение на всеки по-отворен към новото човек, независимо дали харесва класическа музика, северни фолклорни мотиви, или просто пуска от време на време нещо различно. На фона на всичко това обвиненията в комерсиалност от по закостенелите блекаджии може да изглеждат неизбежни с оглед на по-лекото и лесновъзприемащо се звучене, но единственото, което ми остава да изкажа за Illnath, е просто един неспирен поток от похвали.

Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт