Ревюта
Група: Manigance      Албум: L'Ombre et la Lumiere      Автор: Lodborg      Май, 2006

Порция свежа оригиналност се носи на талази от четвъртия албум на французите Manigance, които макар и да не прекрояват стандарти, успяват лесно да запълнят няколко широко зейнали стилови празнини. Например точно там, където силното хеви се сблъсква с мелодичния метъл в един доста балансиран резултат, без да е излишно агресивен или досадно емоционален. И наистина, френската шестица бавно и систематично обособи свое характерно звучене, което се превърна в тяхна запазена марка още от “Ange ou Demon” и което присъства неотменно и до сега, при все всички промени и развития в стила им. Не само заради упоритостта да пеят вече седем години на френски в един доминиращо англоезичен свят - амбиция, която отблъсква далеч повече почитатели, отколкото печели. И може би затова те все още не са намерили съвсем заслуженото си признание. Групата продължава точно от там, до където стигнаха Sortilege в края на 80-те – продължава, но не и копира. Подбрана и доразвита е есенцията от интелигентния хеви метъл на родните доайени, пречупена през призмата на новото хилядолетие, но и все още приятно първична. Сякаш нарочно е избегната всяка следа за помпозност – липсват взривяващи хорове или умишлено насечени партии с подчертан дълбок бас. Упорито са пропуснати и грандиозните оркестрации, а крайният ефект е съвсем естествен и запленяващ. Всичко това е направено със завидно майсторство, което не оставя стила им прекалено еднотипен, нито пък осеян с пропуски.

Албума открива традиционно Manigance-кото “Envahisseur”, следвано от изненадващо епичното заглавно парче – близо осемминутен адреналинов залп. Еднa от най-силните песни, “Prison Dorеe” продължава в средно темпо и с нахъсващи китарни рифове, само за да премине в необичайно забързаната втора част на албума – чист и неподправен пауър с пленителни барабанно-китарни канонади. Кулминационната част на албума донася “Sentinelle” и “Esclave” с техните лесно прихващащи и неповторими припеви. А финалът е концертното изпълнение на бъдещата класика “Hors la Loi”, необяснимо пропусната в миналогодишния “Memoires... Live”. L’ombre et la Lumiere е достойно попълнение в дискографията на французите, които са поели правилната посока на развитие и сега звучат по-зряло и уверено. Без задръжки демонстрират своята компетентност като музиканти и композитори. Албумът е по-сложен и обмислен от предишните, личи самочувствието им като вече опитни инструменталисти в повечето и по-технични сола, разнообразните рифове. За първи път в албум на Manigance има инструментал – “Labyrinth” е прекрасна творба с отчетливи прогресив елементи. Удивителна е и гъвкавостта на композициите – към обичайната структура на песните са вплетени паузи, редуване на контрастиращи си елементи в ритъма, дори промени в бриджовете. Многообразието се засилва и от умелото вплитане на няколко идеи в една и съща песен, често дори развиващи се в неочаквани за слушателя посоки. Подобен чисто прогресив подход досега не е бил прилаган толкова засилено в какъвто и да било външен стил, а камо ли в емблематично консервативния хеви метъл. За първи път в албум на Manigance е използвана и акустична китара и то не само в прекрасната балада “La Force des Souvenirs”, но и в по-тежките парчета, придавайки им дълбочина. Оптимална е и употребата на кийбордите, които този път са пълноценна част от творческия инструментариум и са широко застъпени в целия албум. И въпреки че подобни дози клавири обикновено създават прекомерно натруфено впечатление, тук то е по-скоро освежаващо и елегантно. Със своята мелодичност Manigance навлизат в територията на Royal Hunt, но с далеч по-плътно, тежко и сериозно звучене. Но безспорно най-силното оръжие на групата е величественият глас на Didier Delsaux, който доминира над всичко останало. Освен своя завиден обхват Delsaux пленява и с техника – напълно отсъстват фалцетни партии, всичко е изпято чисто, с пълно гърло, много майсторство и чувство. Израстването му като вокал е повече от очевидно и доказва, колкото и учудващо да звучи, че прилагателни като “красив” и “чувствен” могат да се отнесат към един мъжки глас наред с “могъщ” и “блестящ”.

Записан и миксиран в студиото на китариста Francois Merle, албумът радва с чудесно стегнат и уравновесен звук, който явно отразява желанията на самата група. Доколко Replica Records предоставя достатъчно възможности за разгръщане на идеите или популяризирането им, е непонятно за мен, но мога само да фантазирам какво биха могли да постигнат тези талантливи момчета в лейбъл като Nuclear Blast или SPV. Значението на “L’ombre et la Lumiere” е не само като върхово постижение за младата френска банда. То е и крайпътният камък, който безвъзвратно отбеляза оформянето на техния личен и уникален стил.

Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт