Ревюта
Група: Sabaton      Албум: Attero Dominatus      Автор: Warrior Of Ice      Юли, 2006

При все че са очевидно повлияни от класиците в жанра, Sabaton са една от малкото съвременни пауър метъл групи със собствен, лесно разпознаваем стил. Докато всички се надпреварват в стремежа си да звучат като Manowar или Helloween, петте шведски момчета правят нещо до голяма степен уникално и го правят с много отдаденост и професионализъм. Миналогодишният им запис “Primo Victoria” беше музикален аналог на злобно кроше в зъбите на всички, които твърдяха, че пауър метълът се е изчерпал тотално и предричаха залеза му. Без да го надминава, “Attero Dominatus” успява да задържи същото ниво, което само по себе си е невероятно постижение. В новата тава праволинейни, задължаващи към куфеене рифове се редуват с добре премерени сола, които не се натрапват на слуха, а епизодичните фонови включвания на клавира отлично запълват малкото празнини между тях и стегнатата ритъм секция. Joakim Broden отново изпъква със специфичния си глас – плътен, дълбок и тотално завладяващ.

Откриващата едноименна резачка синтезира всичко, най-характерно за звученето на Sabaton – мощ, патетика, директност. Joakim изкрещява на латински “Унищожете тиранията!” и отприщва стихия от препускащи китари и могъщи хорове - достойно оформление за падането на Берлин в края на Втората световна война. Верен на себе си, фронтменът за пореден път е посветил текстовете си на исторически събития. Динамичната “Nuclear Attack” се спира на случилото се в Хирошима и Нагасаки, като носи в себе си опустошителна енергия – неслучайно бандата я изпълняваше по концертите си още преди появата на албума. “Rise of Evil” разкрива едно ново лице на групата, като в рамките на над осем минути описва идването на Хитлер на власт в Германия и началото на Холокоста. Бавна, със смазващо тежки моменти и нагнетена до крайност атмосфера, тя показва, че стига да пожелаят, Sabaton могат да бъдат разнообразна и разчупена група. Може би най-запомнящото се парче в албума е “In the Name of God” – на него човек просто става и беснее до изнемога, като наред с това припява. Носещият риф навява асоциации с King Diamond, но впоследствие с включването на вокалите и напредването на композицията това чувство отслабва. Тук темата е за религиозния фанатизъм и актовете на безумие, които той провокира. “We Burn” е кратка и доволно бърза бичкия за етническия конфликт в Сърбия, а “Angels Calling” пресъздава окопния ужас по време на ПСВ посредством наслагване и контраст на емоции – от меланхоличното въведение, през драматичното разгръщане на постановките, до изпълнения с безнадеждност край. “Back In Control” е типичното батално парче – енергично, целеустремено и агресивно. “Light in the Black” се явява нещо като концептуален близнак на “Purple Heart” – епичен химн за падналите в бой войници с лек баладичен привкус. По същия начин “Metal Crue” продължава смислово “Metal Machine”, бидейки нов страхотен трибют към цялата класическа метъл сцена – и като текст, и дори като музика. (Гостуване в нея записва Christian Eriksson от Skyride, ако се чудите чии са писъците.)

Дотук за 2006-та година “Attero Dominatus” съвсем закономерно е без конкуренция в своя жанр. Пожелавам успех на Sabaton, а на сцената – повече такива групи!

Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт