Ревюта
Група: Flowing Tears      Албум: Thy Kingdom Gone      Автор: Sharon      Ноември, 2008

 

Flowing Tears никога не е била група, която по един или друг начин да успее да предизвика революция в метъла, или дори само в рамките на по-тежката готическа музика, в чийто стил твори. Реално погледнато, немският квартет дори не е отправял заявка за нещо повече, въпреки тринадесетгодишното си присъствие на сцената. Но феновете, които веднъж са имали по-интензивен контакт с творчеството на бандата, трудно могат да отрекат, че когато се захванат с нещо, Flowing Tears го изпипват до краен предел.

След кратката почивка с миналогодишното концертно издание “Invanity – Live In Berlin”, групата най-сетне издаде наследника на “Razorbliss”, който маса от почитателите сметнаха за връх в кариерата им. Една от най-характерните черти в дискографията на бандата е свързана с тенденцията, че всеки албум е отделен от другите строго индивидуално и тежи на собственото си място, а това само по себе си важи и за музиката, която всеки път е много по-различна от тази в предишния, защото за разлика от болшинството дотегнали ни до болка “артистични творци”, Flowing Tears нямат навика да тъпчат на едно място. Музикалният прогрес е документиран още по-ярко в шестия дългосвирещ запис на Helen и компания, носещ нерадостното заглавие “Thy Kingdom Gone”.

Името далеч не е единственият носещ негативно послание елемент - от началото до самия си край албумът поднася на тепсия нещо ново като идея, музикална реализация и определено различна насока за самата група. И ако досега задачата покрай сравненията на тавите на Flowing Tears беше достатъчно трудна, то “Thy Kingdom Gone” я прави напълно непосилна. Като за начало, албумът е концептуален, което никога не е засягало творчеството на бандата. Музиката представлява възможно най-сложната, технична и многопластова конструкция на немците до момента; по-динамичните рок препратки, обединяващи донякъде “старото” им звучене, тук са сведени до абсолютен минимум, а на места липсват изцяло. Вместо тях в “изчезналото кралство” властват изцяло готическата линия и дуум звученето, буквално плачещите елементи и явната, обвинителна аргесия.

Метафоричният замисъл на концепцията е свързан със загубата на вярата в човечеството, доброто и личните възможности – един добре познат сюжет, но независимо от това начинът, по който Flowing Tears дават израз на идеите си, е наистина уникален. Цялостното впечатление се допълва от множество протяжни готически и дуум мелодии, смесени с ярка динамика на местата, в които музикалният контраст само засилва още повече първоначалното възприемане на “Thy Kingdom Gone” и носи желаното тежко, мрачно внушение, обвиващо съзнанието на слушателите в потискаща, задушаваща мъгла. Helen Vogt за пореден път изпълнява вокалните си линии със същата ревностна отдаденост, която й спечели мястото на вокалистка на бандата преди години, а в добавка към омайващите нотки в гласа на сирената се включват двама гостуващи музиканти – Vorph, вокалистът на Samael и Sascha Blach от Transit Poetry (съответно в песните “Thy Kingdom Gone” и “Souls Of The Neon Reign”). Китарните пасажи са изключително идейни и са изпълнени с голямо внимание и музикална преценка; в тях са вплетени и безброй интересни елементи като заглъхваща радиотрансмисия с реч на религиозен фанатик, приглушени викове на обреченост, дрезгави демонични ревове, трескав шепот и звуци от часовников механизъм, които пренасят всеки, дръзнал да посегне към този албум, в една изкривена и перверзна версия на Страната на чудесата. Звучи чудесно, нали? И за да бъде ужасяващият пейзаж завършен докрай, мрачният кръг се затваря от пробиващите сивия воал зловещи звуци от клавири и аранжименти на пиано, сливащи се в едно с воя на предвещаващата физически и нравствен катаклизъм сирена, чиито звуци остават да отекват над едно напълно обезлюдено, прокълнато и лишено от всякакъв смисъл подобие на съществуване в това измамно измерение на реалността.

Неминуемо катастрофите, които се случиха с Flowing Tears през последните няколко години все някога щяха да дадат отражение и на музиката им. Но едва ли някой е очаквал, че въпреки нещастните случаи, довели до смъртта на двама от основателите на групата, те ще намерят сили не само да продължат напред с все същия професионален хъс, но и ще трансформират цялата смесица от негативизъм и смазващи емоции в не по-малко психиделична основа за подобен венец на творението, какъвто e “Thy Kingdom Gone”, и от който могат да вземат пример не само готик, но и редица дуум метъл банди в днешно време.

Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт