Metal World - Българският метъл портал Гласувайте за сайта в BG Top

Здравейте ( Вход | Регистрация )

 Forum Rules ПРАВИЛА - прочетете преди да пишете!
 
Reply to this topicStart new topic
> Жаргонът, без който (не) можем..., Знаем ли родния си език?
ISTORIK
коментар Dec 9 2005, 03:44 PM
Коментар #1


Keeper of Time
**

Група: Потребители
Коментари: 217
Регистриран: 30-July 03
Град: XIII век
Потребител N: 218



Жаргонът - jargon (fr.), argot (fr), slang (engl.) - е част от общонародния български език. Но за разлика от книжовния език, жаргонът не е пълноценно средство за общуване.
Той се състои от неголям брой жаргонни думи и фразеологични съчетания и не разполага със собствена лексика и граматика.
Затова, тези, които си служат с жаргон, използват речниковия състав и граматичния строеж на книжовния език.

Жаргонът е социален (а не - териториален) диалект, който се създава и се употребява от хора с еднакви или със сходни личностни и социални характеристики - възраст, образование, професия, интереси, психологически особености и др. Чрез използването на жаргон се постигат две цели - изразява се експресия, за да се привлече вниманието на събеседниците; подчертава се принадлежността на говорещия към някаква общност от хора. Жаргонът спада към т. н. социални диалекти, които (за разлика от останалите диалекти, наричани териториални или местни) са характерни за групи от хора, живеещи или работещи заедно, свързани с общи интереси, с обща професия, с общи преживявания, с обща идеология...

Създаването на различни социални и професионални групировки и тяхното обособяване спомага за езиковото обособяване в рамките на общонародния език. Достатъчно е група хора да живеят заедно за известно време, за да се появят в езика им елементи, характерни само за тяхната среда. Послушайте как разговарят по служба различни събеседници - счетоводители, строителни техници, историци, шахматисти, учители, спортисти, философи, лекари...
Речта им е наситена с термини и фразеология, които отразяват видимо и пряко техния специализиран професионален труд.
Какво би могъл да разбере от следните изрази:
"царски фланг", "даване на шах и мат", "блокирана пешка", "сдвоени пешки", "ход на коня", "фианкетиране на офицера", "размяна на фигури", "конска вилица", "офицерска вилица", "дамска вилица", "защита на черните" и други, човек, незапознат с играта шахмат?

Особено силен е процесът на езиково обособяване при големи социални общности като тези на учениците, студентите, спортистите и войниците. Определените специфични условия на живот, с който са трайно свързани членовете на тези общности, слагат отпечатък върху техния начин на мислене, оформят едно общо отношение и поведение спрямо всичко, което ги заобикаля и е тяхно всекидневно занимание и грижа. Това ражда особените езикови форми и създава различни "говори", с чиято помощ се раговаря по-бързо, по-лесно или по-неясно (за страничен слушател) при определени условия.

В зависимост от функцията и характера на своята лексика, социалните говори се делят на две групи:
1. професионални говори
2. жаргон

Професионалните говори се откриват навсякъде, усвояват се незабелязано в процеса на овладяване на някаква професия или на някакви знания и умения. Професионалните говори са положително езиково явление. Професионалната терминология обогатява книжовния език, защото в литературния език няма речникови съответствия за много предмети, процеси и явления.

Жаргоните могат да се разделят на две групи:
1. тайни говори (арго)
2. групови говори (жаргон, сленг)

Тайните говори имат за цел да направят речта на владеещите ги неразбрана за околните. За разлика от тайните говори на тарикати, крадци, бандити, мафиоти и затворници, груповите говори нямат за цел да направят речта неразбираема за слушателя. В едни случаи, те са израз на емоционална експресивност, а в други - пренебрежение на речевите норми и езиков нихилизъм.

Жаргоните, разгледани от позицията на книжовния език, се окачествяват като отрицателно явление, като извратена проява, която не задоволява професионални нужди, а пречи на младите хора, които още не са изградили своята личност, да изработят своя правилна и културна реч. Запомнете: диалектите, жаргоните и просторечието не са част от книжовния език. Жаргонът няма свои фонетични и граматични особености и не е пълноценна езикова система, способна да задоволи напълно нуждите на общуващите. Речниковият състав на жаргона е ограничен по състав, употреба и проява.

Жаргонните думи и фразеологични словосъчетания са с различен произход. Най-често те са:
1. Заемки от книжовния език. В този случай, преназовават предмети и явления по метафоричен или метонимичен начин. (Думата "ливада" означава 'земна площ, обрасла с трева', но в жаргона вече означава 'глупав, прост човек'. Може някоя дума да бъде съкратена - "споко" - 'спокойно'.).
2. заемки от териториалните диалекти или от просторечието. Пример: "плямпам" - 'говоря'.
3. Заемки от от чужди езици. Примери: френд (приятел), фадър (баща), бейби, уейтвам (чакам), бос, шеф (началник), гърла (момиче), мен (мъж)...
4. Новосъздадени думи (неологизми).

Някои жаргонни думи, появили се преди години, постепенно изчезват или променят смисъла си. Постоянно възникват нови жаргонни думи. Някои от думите с преносно значение разширяват своята употреба, стават многозначни и подходящи при различни случаи. По този начин, жаргонът постоянно се променя и обогатява.

Причината жаргонните думи с преносно значение да не стават всеобщо достояние се крие в в тяхната субективна стилистична окраска.

В жаргона се създават множество синоними за едно и също понятие. Например, за понятието "глупав" има повече от 50 думи, създадени по различно време. Разнообразието от синоними за едно и също понятие показва, каква проблематика занимава съзнанието на творците на жаргона и каква е посоката на тяхното търсене на езикови средства.

Жаргонът е често срещано явление в речта на учениците. Причина за това е тяхното желание да се изразяват оригинално, остроумно и нестандартно ("...защото нестандартни сме...").
Но резултатността от общуването между младите хора ще е ограничена, ако жаргонът се използва, без да се отчита, къде, кога, с каква цел чрез жаргонните думи и фразеологични словосъчетания се постига съзнателно търсен ефект - привличане на вниманието на събеседниците, пародира се нечие поведение, предизвиква се смях и така нататък.

В някои произведения от художествената литература също се срещат жаргонни изрази. Чрез тях авторите правят речева характеристика на своите герои - показват техния произход, образованието и интересите им...

Голяма част от учениците знаят, че съществува жаргон, който при определени условия се използва от младежите в големите градове, но трудно могат да посочат реалните му очертания и функции, задачите, които той изпълнява, неговият характер.

Първите сведения за ученическия говор (жаргон) се появяват през 1930 г. Тогава са наричали жаргона "ученически говор", "софийски говор" и "тарикатски говор", "хулигански говор". Названието идва от поведението на някои младежи, които с гордост се самонаричали "тарикати", което означава хитреци, умници.
Определението "ученически" говор вече не е актуално, защото с жаргона си служат ученици, студенти, работници, занаятчии, селяни...
В началото, жаргонът възниква като столично езиково явление. След толкова години оттогава (от 1930 г. - насам), жаргонът вече не е и само софийски, защото се говори в почти всички населени места.

Аргото на крадците и разбойниците се превръща в езикова база за жаргона на учениците и студентите. Особеният език е бил необходим на престъпниците като самозащита, като шифър, код, с който да прикриват намеренията и постъпките си от останалите хора и най-вече - от полицията и армията.

Извънредно интересно е речевото поведение на младежите от затворените общности, обединени в неформални групи: рокери, метъли, пънкари, хипари... Става дума за слушащите рок, метъл, пънк и други типове музика.

Жаргонът има много противници. Френският писател Виктор Юго нарича жаргона " уродлив, страхлив, скрит, предателски, ядовит, жесток, двусмислен, гнусен език". Други окачествяват жаргона като "патологично явление в езика, езикова болест, позорно явление, проява, която задръства езика с груби цинични думи..."

Въпросът за жаргона не е само езиков въпрос, но - и въпрос морален - за чистотата на човешките чувства и мисли. Грубостта, безсрамието, пошлото и уродливото намира езикова изява в жаргона. Употребата на някои елементи на жаргона води до бедни чувства, до лоши и безсрамни постъпки.

Защитниците на жаргона, без да се съобразяват с нормите на книжовния език, твърдят, че той е нормално и естествено явление, проява на младежка жизнерадост и остроумие, рожба на младежкия оптимизъм, част от пътя към себе си, стремеж към свеж хумор, езикова забава и спорт. Така ли е, всъщност?!

Има повече от 50 думи за понятието "глупав", 35 синонима за "бия" и за "бой", 25 думи за "пари", 15 синонима за "мамя" и "лъжа", 10 - за "кражба" и "крада" и така нататък...

Официалното отричане на жаргона и забраната той да се използва в общуването го превръщат в "забранен плод". Той става средство за себеизява, протест и социален отдушник.

Днес, вероятността една жаргонна дума да попадне в книжовния език е много по-голяма, отколкото това може да се случи с която и да е дума от териториалните диалекти, които някога са били неизчерпаем източник за обогатяване на официалния ни език.

В някои случаи, "свободата" да се говори "естествено" води до нарушаване на книжовните норми и правилата за културно поведение. Неуместната употреба на диалектизми и жаргонизми в разговорния стил ограничава възможността за резултатност на общуването и характеризира речевото поведение като непрестижно.

Чрез речта хората изразяват своите мисли и чувства, своите преживявания, своите проблеми... Чрез речта те общуват помежду си.
Затова речта трябва да бъде граматически ясна и правилна.
Главният извор за обогатяване на езика трябва да бъде художествената и научната литература. Възпитанието на децата и младежите в любов към книгите е най-важният момент в борбата срещу бедния език и употребата на жаргона. Тези, които развият у себе си любов към книгите, ще развият верен езиков усет и вкус.


--------------------
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ISTORIK
коментар Dec 9 2005, 03:45 PM
Коментар #2


Keeper of Time
**

Група: Потребители
Коментари: 217
Регистриран: 30-July 03
Град: XIII век
Потребител N: 218



Ето малко примери за жаргонни думи и изрази:

Който не бачка, няма кльопачка!
(Който не работи, няма да яде.)

Ще льоснем ли една ракийка?
(ще пийнем ли?)

Реших да абдикирам от час по физика.
(да избягам, да отсъствам)

Аре, бе, майна (копеле, пич, артик), скив се - къф си кир, бе, изплюска всичката кльопачка...
(Хайде, виж се, изяде всичкото ядене!)

Скивайте го тоя - какъв селинджър (абориген, пейзан) е...
(Вижте го този какъв селянин е!)

Не ми се дърви много, че само да те ритна и ще те препарирам!

Ей, дядка, оди да си пиеш хапчетата - кукумицин и антиглупин!
(лекарствата за стимулиране на мозъчната активност)

Този е обърнал резбата, докато е бил в пандиза.
(Този е станал хомосексуалист, докато е бил в затвора.)

Ей, старче, сложи си кастанетите (арматурните железа), за да мога разбера какво ми казваш!
(изкуственото чене)

Ти си бил гола вода (стрийптийз уотър), бе!
(Ти нищо не струваш)

Ти живееш твърде далече - на няколко туби бензин от центъра (в девети картофен пояс, зад девет земи - в десета)

Писна ми от теб!
(Ти ми омръзна)

Голям праз!
(не ми пука)

Вчера ченгетата ме спукаха от бой.
(Полицаите ме биха)

Имам новo гадже.
(имам си нова интимна приятелка)

Фраснах му два тупаника по китарата (тиквата).
(Ударих го 2 пъти по главата.

Ще ти отрежа зелката!
(Ще те обезглавя)

Чукундур, пъпеш, охлюв, тиквар, балама, баламурник, балък, патка...
(обидни названия - глупак)

Дъртият ще ме спука от бой, защото драснах от часа по история.
(Баща ми ще ме бие много, защото избягах от часа по история)

В кръчмата поркам и киризя мадамите.
(пия и зяпам)

Ти си още дечко.
(дете)

Днес нямам мангизи.
(пари)

Чаткаш ли какво ти казах преди малко?
(Разбра ли какво ти казах преди малко?)

Ще се цаня на работа.
(Ще кандидатствам за работа)

Ех, как ще те млатя, само да ми паднеш...
(как ще те бия)

Ма ти си бил голям баровец, бе, с тоя GSM.
(богаташ)

Дай да те млясна по бузата!
(дай да те целуна по бузата)

Дай лапа!
(Дай ръка)

Прибери си израстъците (пипалата!)
(Прибери си краката/ръцете)

Класният ни сви тетрадките - за проверка.
(взе, прибра)

Кой ми сви парите?
(открадна)

Ще те натопя на вашите.
(Ще те издам)

Топяч
(предател, издайник)

Тази песен е убиец!
(Песента е много хубава)

Айде, чупка (чупи се) оттук!
(Махай се!)

Това е готино, правиш ми густо!
(Това е хубаво, харесвам това, което ми правиш.)

Ей, ще ви направя главите на компот!
(Ще ви пребия)

Откога я заграждаш (сваляш) тая мадама?
(Без коментар! Изразът "заграждам мадама" се използва в Родопите)

Този е аверче.
(приятелче)

Кърджалейро - Кърджали

Тошингтън - Правец

Ню Зейгър - Нова Загора

Ню Пейзър - Нови пазар

Починал, умрял, загинал:
- хвърлил топа
- облякъл дървения костюм
- Господ го повикал при себе си
- станал храна (прави компания) на червеите
- ритнал канчето
- стопирал катафалката
- гушнал букета
- сдъвкал лулата


--------------------
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
InsArtTure
коментар Dec 9 2005, 04:12 PM
Коментар #3


Бесен тийн, какъвто отдавна не трябва да е
*******

Група: Потребители
Коментари: 3402
Регистриран: 29-October 03
Потребител N: 317



Опитвам се да използвам колкото се може по-,алко жаргонни думи. Но пък от друга страна съвременният български книжовен език е толкова скучен и посредствен, че може би не си заслужава.

А повечето от нетипичните думи и изрази, които използвам са джаргън или професионален език. Езикът на занимаващите се с компютри, на метълите tongue.gif и т.н.


--------------------
"Hayley, take this piercing off your nose! Your face must be metal-free, just like every good radiostation! Stan Smith
Go to the top of the page
 
+Quote Post
†MidiaN†
коментар Dec 9 2005, 04:14 PM
Коментар #4


Прослушващ метъл
**

Група: Потребители
Коментари: 82
Регистриран: 9-December 05
Потребител N: 1070



Бедният речник се компенсира със словотворчество
Симпатично ; )


--------------------
Pale colors paint the picture of mankinds usurped hallucination
You dreamt but alas you were dead.
A faded bruised clone of the imitation that was copied centuries ago
There is no wailing and no grief and there are not enough tears in the
sky to mourn the fall of man, not enough strength to raise our heads
and say farewell...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stage
коментар Dec 13 2005, 06:24 AM
Коментар #5


In search for my Eloise...
*******

Група: Приятели
Коментари: 3314
Регистриран: 16-October 05
Град: Планета тип 13
Потребител N: 977



е па ако "абдикирам" е жаргон... suicide.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ThE-SaMe-IdIoT
коментар Dec 13 2005, 06:41 PM
Коментар #6


Прогресиращ
****

Група: Потребители
Коментари: 550
Регистриран: 28-November 05
Град: Козлодуй/Правец
Потребител N: 1048



"деба"


--------------------
I min ensomhet vet jeg likevel
At jeg ikke har noen andre å takke enn meg selv
Derfor er jeg rolig når
Repet strammes rundt min nakke
--------------------------------------------
http://myspace.com/thesameidiot
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spartan117
коментар Dec 13 2005, 06:54 PM
Коментар #7


Прослушващ метъл
**

Група: Потребители
Коментари: 249
Регистриран: 1-December 05
Потребител N: 1055



Абе аз говора квото ми падне не съм се усещал дори че не говоря както трябва....е поне пиша както трябва happy.gif


--------------------
Яко хеви метъл,масови онлайн игри и военна фантастика.Тва е моя живот
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadHatter
коментар Dec 13 2005, 07:13 PM
Коментар #8


ghost of the sun
*******

Група: Потребители
Коментари: 3537
Регистриран: 5-September 05
Потребител N: 924



което ми напомни,че веднъж с един барабанист намерихме 64 израза за "секс" blink.gif много креативен народ сме бе rolleyes.gif


--------------------
Не насилвайте нещата, просто вземете по-голям чук.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ThE-SaMe-IdIoT
коментар Dec 13 2005, 07:18 PM
Коментар #9


Прогресиращ
****

Група: Потребители
Коментари: 550
Регистриран: 28-November 05
Град: Козлодуй/Правец
Потребител N: 1048



да ... ама не използваме тва качество на правилните места май wink.gif


--------------------
I min ensomhet vet jeg likevel
At jeg ikke har noen andre å takke enn meg selv
Derfor er jeg rolig når
Repet strammes rundt min nakke
--------------------------------------------
http://myspace.com/thesameidiot
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sw1tched
коментар Dec 13 2005, 08:07 PM
Коментар #10


Архидемон
*******

Група: Приятели
Коментари: 3914
Регистриран: 12-April 03
Потребител N: 65



Цитат(MadHatter @ Dec 13 2005, 08:13 PM)
което ми напомни,че веднъж с един барабанист намерихме 64 израза за "секс" blink.gif много креативен народ сме бе rolleyes.gif

На една лекция по Лигвистика ни казаха, че за предметите които имат голямо значение за един народ съществуват множество наименования. Ескимосите, например, имат адски много думи за сняг - чист, мръсен и т.н. арабите имат сума ти видове камили, британците - много, различни видове коне; българите, от своя страна имаме много думи за роднини ...но явно не само те са важни за народа ни wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
`Xandria`
коментар Dec 14 2005, 12:07 PM
Коментар #11


Демон
******

Група: Потребители
Коментари: 2408
Регистриран: 5-November 05
Потребител N: 1009



smile.gif Е,аз по принцип не виждам нищо лошо когато говориш с приятели да използваш жаргон.Вече на публични места разбирам,но в по-близка обстановка... happy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sunforger
коментар Dec 17 2005, 12:20 PM
Коментар #12


Вещер
*****

Група: Потребители
Коментари: 1068
Регистриран: 9-February 04
Град: В. Търново / Русе
Потребител N: 394



Phrasal verbs.


--------------------
QVOD· EST· SVPERIVS· EST· SICVT· QVOD· EST· INFERIVS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dambov
коментар Mar 7 2006, 04:38 PM
Коментар #13


Прогресиращ
****

Група: Потребители
Коментари: 651
Регистриран: 6-March 06
Потребител N: 1200



кво му е лошото на жаргона аз лично не говоря много жаргонно но нямам нищо против жаргонния диалог


--------------------
I sold my soul for Heavy Metal
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Spawn
коментар Mar 11 2006, 12:46 AM
Коментар #14


Прослушващ метъл
**

Група: Потребители
Коментари: 65
Регистриран: 31-January 06
Град: Varna
Потребител N: 1136



аз много псувам и нареждам, ама спазвам правописните норми! И се хващам на бас, че повечето от форума не могат да членуват правилно..не че имам нещо против тях, просто това е много често срещано и след като темата е "Знаем ли родния си език" реших да го изтъкна. wink.gif


--------------------
user posted image
The world is full of kings and queens
Who blind your eyes and steal your dreams
It’s heaven and hell, oh well
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Beerzebub
коментар Mar 11 2006, 12:55 AM
Коментар #15


Da schlägt es links
*******

Група: Приятели
Коментари: 3756
Регистриран: 17-January 03
Град: София
Потребител N: 8



^ И ти к'во?


--------------------
meh.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
p0w3r
коментар Mar 11 2006, 03:01 AM
Коментар #16


Прослушващ метъл
**

Група: Потребители
Коментари: 153
Регистриран: 13-January 06
Град: Няма ме в ничий свят .... аз съм там .... където вие не сте!
Потребител N: 1115



Цитат(InsArt†ure @ Dec 9 2005, 04:12 PM) *
Опитвам се да използвам колкото се може по-,алко жаргонни думи. Но пък от друга страна съвременният български книжовен език е толкова скучен и посредствен, че може би не си заслужава.




Ае ся да не спорим , известно е ,че книжовния български език е един от най трудните за изочаване езици ( това означава , че в него никак не липсват думи и не мисля ,че е скучен трябва само да се научим да го използваме както трябва )


--------------------
Метълът не се измерва с броя
на рифовете в една песен,
а с рифовете, които ти спират дъха
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadHatter
коментар Mar 11 2006, 06:44 PM
Коментар #17


ghost of the sun
*******

Група: Потребители
Коментари: 3537
Регистриран: 5-September 05
Потребител N: 924



Така е, прав си. Но някои хора и правописа не владеят rolleyes.gif изУчавам, сега=с'я, хайде='а'е, най-трудните. А и запетайките. Само, едва ли трябва да се превръща човек в британец, за да се научи да си уважава езика. Книжовния български си заслужава за определените случаи. Тоест, всяко нещо си има мястото. Смятам все пак, че със жаргона не бива да се прекалява, а гледам, че напоследък се получава така. Много грозно звучи понякога.


--------------------
Не насилвайте нещата, просто вземете по-голям чук.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
`Xandria`
коментар Mar 12 2006, 10:30 PM
Коментар #18


Демон
******

Група: Потребители
Коментари: 2408
Регистриран: 5-November 05
Потребител N: 1009



^Права си,грозно звучи,и то именно от такива на нашата възраст,които основно така говорят,мислейки си,че е много "готино" blackmetal.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucretia
коментар Mar 13 2006, 10:38 AM
Коментар #19


Просветен
***

Група: Потребители
Коментари: 401
Регистриран: 25-October 05
Град: Хангар 18
Потребител N: 996



^"Днешната младеж...що за изроди..." biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Revenant
коментар Mar 13 2006, 05:49 PM
Коментар #20


Cosmic Sailor
*****

Група: Потребители
Коментари: 1451
Регистриран: 15-March 05
Град: Half Moon Cay, the Bahamas
Потребител N: 771



Хасково градския стадион. Гостите изпълняват пряк свободен удар. Вратарят на местния отбор вика на защитниците които правят стена:
- Аааа нимойте праи дувар ва. Я за га фана.
След като не правят стена гостите логично вкарват гол ...Един от защитниците крещи на вратаря:
- От Га не фана ва Каун !!!!
а вратаря се оправдава:
- Как за га фана ва... тя мина кат матор


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfheart
коментар Mar 13 2006, 06:14 PM
Коментар #21


Я свободен
*******

Група: Приятели
Коментари: 4327
Регистриран: 16-March 04
Потребител N: 429



Като говориш за футбол, добре ми напомни за моментите, когато дават по някоя от бургаските телевизии мач на нафтата или Черноморец. Много добре изразено се чуват псувните на агитката. Въпреки, че в повечето случаи е запис, не са се сетили да заглушат псувните.


--------------------

Broken hearts are for assholes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Revenant
коментар Mar 13 2006, 06:23 PM
Коментар #22


Cosmic Sailor
*****

Група: Потребители
Коментари: 1451
Регистриран: 15-March 05
Град: Half Moon Cay, the Bahamas
Потребител N: 771



ми то ще трябва изобщо звук да няма smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfheart
коментар Mar 13 2006, 07:25 PM
Коментар #23


Я свободен
*******

Група: Приятели
Коментари: 4327
Регистриран: 16-March 04
Потребител N: 429



^...не
Както се прави в повечето случаи при Explecit Lyrics се взима наслагва звука примерно от микрофона на другия край на стадиона.


--------------------

Broken hearts are for assholes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
`Xandria`
коментар Mar 13 2006, 07:34 PM
Коментар #24


Демон
******

Група: Потребители
Коментари: 2408
Регистриран: 5-November 05
Потребител N: 1009



Цитат(Lucretia @ Mar 13 2006, 10:38 AM) *
^"Днешната младеж...що за изроди..." biggrin.gif

Към мен ли е това,и към постовете ми в онази тема? laugh.gif Иронията в случая беше излишна,това е положението,наистина така стоят нещата bye.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucretia
коментар Mar 14 2006, 11:16 AM
Коментар #25


Просветен
***

Група: Потребители
Коментари: 401
Регистриран: 25-October 05
Град: Хангар 18
Потребител N: 996



^Хехехе, просто направих асоциация с заглавието на онази тема и ми стана смешно biggrin.gif tongue.gif
А иначе си много права wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

 



Олекотена версия Час: 29th March 2024 - 03:20 AM