Metal World - Българският метъл портал Гласувайте за сайта в BG Top

Здравейте ( Вход | Регистрация )

 Forum Rules ПРАВИЛА - прочетете преди да пишете!
2 страници V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Българска фолклорна музика
SPYBORG
коментар Aug 29 2011, 01:56 PM
Коментар #31


Прослушващ метъл
**

Група: Потребители
Коментари: 122
Регистриран: 17-July 11
Град: Добрич
Потребител N: 4127



Абе тоя Петър Ралчев направо цепи мрака! Ебаси солата! Това си е Марти Фрийдман на акордеона!


--------------------
Не всичко, което има бузи е лице!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordost
коментар Apr 17 2012, 10:36 PM
Коментар #32


Прослушващ метъл
**

Група: Потребители
Коментари: 147
Регистриран: 19-December 11
Потребител N: 4197



Не, не говоря за Виевската фолк група и неистовите напъни на някаква си чалгарка да мине за народна певица, че да се отсрами пред родата. Не, целта на темата не е да се папагалства над празни вече понятия като българщина, гордеене с произход, обсъждане на българо-мохамеданите и т.н. Не желая да предизвиквам етнически, политически и каквито и да е спорове. smile.gif

Да знам, че това е форум за метъл музика, но мисля че е редно да има и такава тема. Все пак - не го казвам от патриотизъм - фолклорът ни е изключително красив, особено родопският, македонският и странджанският са ми страшно любими.

Песента в Родопите е символ на свободата. Символ на това че там още живеят хора, неподчинени на полумесеца и ятагана. Песните ни имат уникална душевност, преплитаща тъга, радост и надежда, а зад всяка обикновено стои истинска история - пример за силата на човешкият дух. Интересен факт е и, че България е една от страните, запазили сравнително голям процент от фолклора си. Поради късната индустриализация, следствие от пребиваването ни в рамките на Отоманската империя. Например в Западна Европа, примерно Германия и Белгия в рамките на само едно поколение са изчезнали по-голямата част от народните песни, защото просто не е имало кой да ги запише. В този дух на мисли - една от любимите ми родопски песни е "Кунда кучка". Търся й текста от известно време, но не го откривам. Ако някой може да помогне - ще се радвам да го сподели.

Казах, че песента в Родопите е символ на свободата и донякъде - на българщината. За съжаление обаче, в днешно време не е приоритет на властимащите да подкрепят родният фолклор - редица ансамбъли са пред закриване. Болна тема.

Писах, че темата е за народна музика и е така, просто родопската музика толкова ми е в сърцето, че само за нея писах. Като за финал, поздравявам ви с един от най-големите родопски химни: "Девойко, мари хубава" в изпълнение на великият Костадин Дурев.

цък


--------------------
Sands are flowing and the lines are in your hand
In your eyes I see the hunger, and the desperate cry that tears the night
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rabe
коментар Apr 18 2012, 02:15 PM
Коментар #33


Прослушващ метъл
**

Група: Потребители
Коментари: 140
Регистриран: 15-August 11
Потребител N: 4143



Ето нещо от торлашкия край. Торлашки Напеви - Ерген Деда Това е фолклорната формация към ГПЧЕ „Петър Богдан“ град Монтана. Тази година по проект се обучават ученици от гимназията, които ще бъдат оркестър, който ще съпровожда песните на живо. Самия оркестър ще се състои от няколко инструмента: гъдулка, тамбура, бас тамбура, тъпан.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
KTULU
коментар Jul 16 2012, 01:21 PM
Коментар #34


Прослушващ метъл
**

Група: Потребители
Коментари: 138
Регистриран: 13-July 10
Град: БЪЛГАРИЯ
Потребител N: 3892



Чудя се на тези индивиди, които казват че народната музика ги дразни, на един па му приличала на чалга suicide.gif ...
И все пак не вярвам, да има някой който да не настръхва слушайки родопските кабагайди. Аз си падам най-вече по Родопските и Пиринските песни, ето нещо...
http://vbox7.com/play:5ef93652
http://vbox7.com/play:0fba6da6
Между другото има една телевизия дето се опитва да омеши чалгата и фолклора, но ние знаем къде е границата нали?!


--------------------
Хаосът има едно единствено предимство пред реда, по добре организиран е!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sepulturafan
коментар Mar 10 2013, 12:49 PM
Коментар #35


Непросветен
*

Група: Потребители
Коментари: 15
Регистриран: 3-March 13
Град: България
Потребител N: 4341



С доста голямо закъснение пиша, но темата е хубава и реших да изкажа и аз мнение по въпроса. Вече 10 години се занимавам с фолклор и мога да кажа, че наистина българската народна музика си има безброй достойнства. За съжаление обаче не са много хората, които го осъзнават. На мен лично ми харесва шопското и родопското smile.gif http://www.youtube.com/watch?v=-tO-_tQFRKQ
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GeorgiLozanov
коментар Mar 21 2013, 05:20 PM
Коментар #36


Непросветен
*

Група: Потребители
Коментари: 3
Регистриран: 18-March 13
Потребител N: 4349



Всички го оценяват това достойнство освен нас Българите


--------------------
Курс провеждам по метода сугестопедия , смятан за най-ефикасните курсове английски .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rabe
коментар Mar 22 2013, 11:27 PM
Коментар #37


Прослушващ метъл
**

Група: Потребители
Коментари: 140
Регистриран: 15-August 11
Потребител N: 4143



Цитат(GeorgiLozanov @ Mar 21 2013, 05:20 PM) *
Всички го оценяват това достойнство освен нас Българите

Според мен всичко зависи от музикалната култура на определеният човек.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kasiel
коментар Aug 8 2014, 02:39 PM
Коментар #38


gavrīēl
*****

Група: Потребители
Коментари: 1005
Регистриран: 9-November 09
Потребител N: 3624



Оратница


--------------------


Suffers the beaten ground of idioglossia;
we talk but we do not speak.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 страници V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

 



Олекотена версия Час: 24th April 2024 - 04:51 AM