Metal World - Българският метъл портал Гласувайте за сайта в BG Top

Здравейте ( Вход | Регистрация )

 Forum Rules ПРАВИЛА - прочетете преди да пишете!
> Основи на българския правопис
lodborg
коментар Apr 17 2007, 06:11 PM
Коментар #271


I, Voyager
*********

Група: Модератори
Коментари: 7649
Регистриран: 24-September 06
Град: Карлсруе, София... където и да е
Потребител N: 1587



Съдържание на темата:

* Употреба на буквата "й"
* Употреба на запетайката. Пунктуация
* Членуване. Пълен член и кратка членна форма. Апозиция
* Слято, полуслято и отделно писане. Частицата "не". Употребата на тире
* Бройни форми на съществителните. Преглас на "я" - променливо "я"

Преди да се впусна в разискването на някои според мен доста актуални теми, искам да уточня нещо много важно. Със следващите постове не целя да засегна когото и да било, нито имам илюзиите, че самият аз пиша съвършенно правилно на майчиния си език (което е повече от жалко). Става ми обаче болно, когато виждам едни и същи потресаващи грешки да се ширят с порочна честота из форума и смятам за необходимо да разясня някои неща. Сигурен съм, че следните няколко реда ще са ви от полза по някакъв начин, така че моля ви, прочетете ги и не се сърдете, че ви давам съвети - правя го единствено от добри чувства (към българския език най-вече).

Правилната употреба на буквата "й"

1) Множествени числа - буквата "й" НИКОГА не се използва за образуване на множествено число в българския език. Вместо това се използва буквата "и". Пример:

ед.ч. медиа -----> мн.ч. медии (не медий)
ед.ч. мизерия -----> мн.ч. мизерии (не мизерий)
ед.ч. версия -----> мн.ч. версии (не версий)
ед.ч. дискусия -----> мн.ч. дискусии (не дискусий)
ед.ч. лекция -----> мн.ч. лекции (не лекций)

И за да обобщя, правилото е следното - ако думата е в множествено число и преди нея стои гласна, то тя няма да окончава на "й", а на "и".

=============================================================

2) Притежателни местоимения - много хора не правят разлика между местоименията "мой" и "мои" примерно. По-долу са изброени повечето местоимения и значенията им, заедно с подходящ пример.

(мой-мои): Този презерватив е мой. ------ Тези презервативи са мои. (не презервативите са мой)
(твой-твои): Твой ли е този диск? ------- Ще се напия с твоите приятели. (не твойте приятели)
(чий-чии): Чий е този хуй? ------- Чии са тези цици? (не Чий са тези цици)
(някой-някои): Някой да ми подаде халба бира! ------- Това са някои от най-скъпите марки пури. (не това са някой от най-скъпите пури)
(кой-кои): Това е козът, който ще изпуша. ------- Това са парите, които ще ти тафя. (не парите, който ще тафя)

И за да обобщя наново, ако пишете за един единствен предмет, то местоимението ви ще завършва на "й" (мой, твой...). Ако пишете за повече от един предмет - на "и" (мои, твои).

=============================================================

3. Императивни (заповедни) форми - когато пишете заповедно изречение, в доста от случаите то ще окончава на "й". Ако окончава на "и" просто ще е спрегнато в трето лице единствено число. Примери:

(стой-стои): "Стой! Върни ми парите!" ------- "Иванчо стои и гледа тъпо".
(безпокой-безпокои): "Не безпокой шефа си!" -------- "Марийка се безпокои за девствеността си".
(брой-брои): "Брой на ум!" ------- "Бизнесменът брои милионите си".

Много е грозно да се напише нещо от сорта на "Той стой и чака рейса" или "Научи се да бройш".... Изводът: ако е заповедна форма, най-вероятно ще окончава на "й". Ако изречението е съобщително, има голяма вероятност да трябва да напишете "и".

=============================================================

4) Разлика в употребата на "й" и "ь" - това вече са похвати от висшия пилотаж smile.gif , но реших да ги споделя тук, докато съм зачекнал темата. Правилото е съвсем просто - когато предходната буква е съгласна, ще напишете "ь". Ако няма предходна буква (сиреч се чудите "й" или "ь" да напишете в началото на дума) или ако е гласна, пишете "й". Примери:

- майор, воайор, Йордан
- синьо, миньор, сутеньор (не синйо, минйор или сутенйор)


--------------------

------------------------------------------------------

Abra macabra, baby!
------------
Why is the rum gone?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Пишете в тази тема
lodborg   Основи на българския правопис   Apr 17 2007, 06:11 PM
prayer4eto   ^ Хммм, интересен казус...   Dec 25 2009, 09:17 PM
krava_v_kosmosa   Бих заложил на "У", следвайки желязната ...   Dec 25 2009, 09:21 PM
pa®tci   Според мен, чисто и двете са различни кулинарни те...   Dec 26 2009, 08:58 AM
One Shot   Вижте моята логика по въпроса и после кажете дали ...   Dec 31 2009, 02:28 PM
sexi_metTtal444e_98   Радвам се, че най-накрая някой се сети да направи ...   May 19 2011, 10:36 PM
SPYBORG   One Shot, съгласен съм с теб напълно! Ролка съ...   Jul 28 2011, 12:53 PM
Bleach   Не вярвам да сме чак толкова неграмотни.   Jul 29 2011, 03:42 AM
pa®tci   ЦитатСлед месец - нови правила в правописа Въвежда...   Jul 29 2011, 11:08 AM
Gripping   И без това повечето българи (особено младите) пиша...   Jul 30 2011, 10:24 AM
Bleach   Пфф, пък после как да си грамотен, като през някол...   Jul 30 2011, 10:28 PM
SoulOfPerdition   Супер добрата тема. Btw, заради нея открих и фору...   Aug 27 2011, 09:47 PM
Elnahir   Цитат( Дневник @ 28.01.2012)Пълният член е н...   Jan 28 2012, 10:45 PM
Фростирия   ^ Дали срещаме често това "на"-кане? Вся...   Jan 29 2012, 12:42 AM
Elnahir   True that, има обаче и един друг компонент в цялат...   Jan 29 2012, 01:04 AM
SoulOfPerdition   А има и друго: когато поправиш някого, така отреаг...   Jan 29 2012, 01:33 AM
Elnahir   ^ По тоя повод можеш да прочетеш първите 2-3 стран...   Jan 29 2012, 01:44 AM
SoulOfPerdition   Нали знаеш, всяко последна причина, поставено като...   Jan 29 2012, 01:57 AM
3 страници V  « < 2 3


Reply to this topicStart new topic
2 потребител(и) четат тази тема (2 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

 



Олекотена версия Час: 20th May 2024 - 11:54 PM