Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Българска фолклорна музика
.::Metal World::. Форуми > Всичко, несвързано с метъла > Общ форум
_Moonshield_


Или аз съм пропуснал, или просто няма тема за родния ни фолклор.

Слушате ли такава музика, споделете мнение, любими песни?

Хайде, аз ви поздравявам с песен от любимата ми фолклорна област - македонската: http://www.youtube.com/watch?v=-hnD3Y73T4w
hammer
Слушам, особено на маса, Македонските и Родопските ми харесват най-много въпреки, че съм от северняшката етногеографска област rolleyes.gif
noel_f
Да, слушам и много ми харесва. Предпочитам главно родопски песни, с другите региони не съм запозната много, което си е срамота. Трябва да обърна и на тях повечко внимание. whistle.gif

Enjoy!! icon_headbang[1].gif
blame
Честно казано...
Уважавам българската фолклорна музика дълбоко, наистина е ценна и не мога да отрека всичките и красоти и сложност. (капка ирония няма)

Но...В 90% от случайте не я понасям.
Обичам някакви неща,които май се водят македонски, но не са и май особено стари...Йовано, Йованке; Лихнида кайче веслаше (Охридското езеро); Назад, назад моме Калино (оставаше да не си я харесвам!) и подобни. Като на въпросните 3 любимите ми версии са на Слави Трифонов и КуКу Бенд. Смятайте.

п.п.: Сега се сетих, харесвам мотиви вплетени в други жанрове - Исихия например.
noel_f
Като е толкова сложна и качествена, защо тогава не можеш да я понасяш? Противоречиш си. smile.gif
blame
^'щото дразни супер много.
Това, че нещо на мен не ми харесва, не означава, че трябва да е глобално лошо или да не го уважавам. smile.gif
Megadeth
За жалост съм на 100% съгласен, подяволите с таз блеймка.
Crafter
+ към мнението на blame.
Renegade
И аз трудно я понасям повечето време, но имам някакво уважение към нея.
Въпреки, че е толкова българска, колкото всичко останало е българско.
Не че съм кой знае какъв хейтър, даже напротив, но просто през годините се е изградило едно чувство, подпомогнато и от десетки други фактори...
Slash
Е ти какво искаш, те културите не са толкова различни. Днес зяпах един документален филм "Земята при Тао Пин" за етническата група Qiang people, не знам точно как се пишат на български. Ми като им видиш носиите, обичаите, песните, танците (особено начина по който мъжете застават хванати за рамене като на снимката горе) ти става ясно, че света не е чак толкова голям.
EvilBowlOfCereal
Бих предпочел генитален масаж с шкурка, пред българска народна музика -до толкова не я понасям, а си нямам ни най-малка представа защо.
_Moonshield_
Кофти работа, поне сте искрени! biggrin.gif
Rolf
Цитат(blame @ Mar 7 2010, 08:45 PM) *
Уважавам българската фолклорна музика дълбоко, наистина е ценна и не мога да отрека всичките и красоти и сложност. (капка ирония няма)

Но...В 90% от случайте не я понасям.

Общо взето и моето мнение е такова. Оценявам стойността й, но повечето неща са ми досадни.
noel_f
Както при всеки друг тип музика и тук си трябва предимно желание, за да я прослушаш.
Megadeth
Много ми е близко до чалгата на мене dry.gif
Midnightsun
^Чалгата не произлиза от българската народна музика, а от циганската, смесена с турска музика.
Megadeth
E, не си прави труда да обясняваш на музикалните инвалиди, я сме си от село и шси останем от там {}
Vlad
Много си зависи и от това къде ги слушаш тия музики. Примерно родопските песни дори ме изнервят да си ги пусна просто да ги слушам пред компютъра примерно, но когато си в планина човек ги чува по различен начин. Иначе македонските си ги обичам много. Особено за маса нямат равни beer.gif
Midnightsun
Цитат(blood @ Mar 9 2010, 10:17 PM) *
E, не си прави труда да обясняваш на музикалните инвалиди, я сме си от село и шси останем от там {}

Хахахахаха, ми то повечето сме от село. tongue.gif
hammer
Цитат(Vlad @ Mar 9 2010, 10:29 PM) *
Иначе македонските си ги обичам много. Особено за маса нямат равни beer.gif

excl.gif
nikoi
Българската народна музика има толкова специфични качества, като се почне от неравноделните ритми на ръченицата и се завърши с вселенските родопски мотиви, че е кощунство да ценим тази музика само на масата(по подобие на една друга, до болка позната ни, музика), сякаш е някаква подправка, подходяща за тазнощното ни чревоугодие и пиянствуване!

Любими ми са родопските мотиви, като препоръчвам на всеки да слуша звуците на гайдата, когато гайдарят свири на някое планинско бърдо - усещането е неповторимо!
Brizeida
Харесвам фолклорната ни музика, особено самите инструментали за хорА. smile.gif Например мелодията към Трите пъти или към една добра Джангурица са много интересни и цветни. Вече за пеенето е по-друго- не понасям шопското... може би наистина родопския край най-много харесвам. Тракия също.
monolithe
Странджата и Родопите са истината, кака tongue.gif wink.gif
hammer
Цитат(nikoi @ Mar 10 2010, 02:50 PM) *
Българската народна музика има толкова специфични качества, като се почне от неравноделните ритми на ръченицата и се завърши с вселенските родопски мотиви, че е кощунство да ценим тази музика само на масата(по подобие на една друга, до болка позната ни, музика), сякаш е някаква подправка, подходяща за тазнощното ни чревоугодие и пиянствуване!

Поне си направи труда да ми прочетеш и другите мнения по темата, пък тогава ме упреквай...
Crafter
Цитат(nikoi @ Mar 10 2010, 02:50 PM) *
Българската народна музика има толкова специфични качества, като се почне от неравноделните ритми на ръченицата и се завърши с вселенските родопски мотиви, че е кощунство да ценим тази музика само на масата(по подобие на една друга, до болка позната ни, музика), сякаш е някаква подправка, подходяща за тазнощното ни чревоугодие и пиянствуване!

Любими ми са родопските мотиви, като препоръчвам на всеки да слуша звуците на гайдата, когато гайдарят свири на някое планинско бърдо - усещането е неповторимо!

Бълагрската фолклорна музика има такива качества, които имат всички други фолклорни музики, с които съм се сблъсквал. Някои от тях, обаче, могат да се похвалят с това, че не звучат чак толкова архаично.
noel_f
... което я и прави още по-интересна.
Megadeth
http://www.youtube.com/watch?v=1WsQBese2fk
Kommissar
Да, харесвам я, но много рядко слушам. В компания друго се слуша, а за себе си пускам почти само фолклорна музика, произлизаща от Метъландия.
SPYBORG
Българската народна музика и метъла имат много общи неща. В доста случаи напомня на сегашния прогресив. Ето два примера.
http://www.youtube.com/watch?v=uwcd06kYRvw
http://www.youtube.com/watch?v=cJybCCyCLlM...feature=related

Sile
^Да бе, китарата симулира акордеона. biggrin.gif Слушам го и ме кефи icon_headbang[1].gif ама не мога до край, че почва да ми звучи на 8 - bit. Второто w00t.gif
SPYBORG
Абе тоя Петър Ралчев направо цепи мрака! Ебаси солата! Това си е Марти Фрийдман на акордеона!
gordost
Не, не говоря за Виевската фолк група и неистовите напъни на някаква си чалгарка да мине за народна певица, че да се отсрами пред родата. Не, целта на темата не е да се папагалства над празни вече понятия като българщина, гордеене с произход, обсъждане на българо-мохамеданите и т.н. Не желая да предизвиквам етнически, политически и каквито и да е спорове. smile.gif

Да знам, че това е форум за метъл музика, но мисля че е редно да има и такава тема. Все пак - не го казвам от патриотизъм - фолклорът ни е изключително красив, особено родопският, македонският и странджанският са ми страшно любими.

Песента в Родопите е символ на свободата. Символ на това че там още живеят хора, неподчинени на полумесеца и ятагана. Песните ни имат уникална душевност, преплитаща тъга, радост и надежда, а зад всяка обикновено стои истинска история - пример за силата на човешкият дух. Интересен факт е и, че България е една от страните, запазили сравнително голям процент от фолклора си. Поради късната индустриализация, следствие от пребиваването ни в рамките на Отоманската империя. Например в Западна Европа, примерно Германия и Белгия в рамките на само едно поколение са изчезнали по-голямата част от народните песни, защото просто не е имало кой да ги запише. В този дух на мисли - една от любимите ми родопски песни е "Кунда кучка". Търся й текста от известно време, но не го откривам. Ако някой може да помогне - ще се радвам да го сподели.

Казах, че песента в Родопите е символ на свободата и донякъде - на българщината. За съжаление обаче, в днешно време не е приоритет на властимащите да подкрепят родният фолклор - редица ансамбъли са пред закриване. Болна тема.

Писах, че темата е за народна музика и е така, просто родопската музика толкова ми е в сърцето, че само за нея писах. Като за финал, поздравявам ви с един от най-големите родопски химни: "Девойко, мари хубава" в изпълнение на великият Костадин Дурев.

цък
Rabe
Ето нещо от торлашкия край. Торлашки Напеви - Ерген Деда Това е фолклорната формация към ГПЧЕ „Петър Богдан“ град Монтана. Тази година по проект се обучават ученици от гимназията, които ще бъдат оркестър, който ще съпровожда песните на живо. Самия оркестър ще се състои от няколко инструмента: гъдулка, тамбура, бас тамбура, тъпан.
KTULU
Чудя се на тези индивиди, които казват че народната музика ги дразни, на един па му приличала на чалга suicide.gif ...
И все пак не вярвам, да има някой който да не настръхва слушайки родопските кабагайди. Аз си падам най-вече по Родопските и Пиринските песни, ето нещо...
http://vbox7.com/play:5ef93652
http://vbox7.com/play:0fba6da6
Между другото има една телевизия дето се опитва да омеши чалгата и фолклора, но ние знаем къде е границата нали?!
sepulturafan
С доста голямо закъснение пиша, но темата е хубава и реших да изкажа и аз мнение по въпроса. Вече 10 години се занимавам с фолклор и мога да кажа, че наистина българската народна музика си има безброй достойнства. За съжаление обаче не са много хората, които го осъзнават. На мен лично ми харесва шопското и родопското smile.gif http://www.youtube.com/watch?v=-tO-_tQFRKQ
GeorgiLozanov
Всички го оценяват това достойнство освен нас Българите
Rabe
Цитат(GeorgiLozanov @ Mar 21 2013, 05:20 PM) *
Всички го оценяват това достойнство освен нас Българите

Според мен всичко зависи от музикалната култура на определеният човек.
Kasiel
Оратница
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.