Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Археологически открития
.::Metal World::. Форуми > Всичко, несвързано с метъла > Общ форум
noel_f
Темата е за многобройните Древни и Средновековни гробници, светилища, вили и крепости по нашите земи. Интересувате ли се от История и Археология? Коя крепост, светилище или могила ви е направила най-голямо впчатление? Споделете снимки!
conguestadors
Аз до колкото знам единствената изцяло запазена крепост у нас е баба Вида във Видин. Иначе най-впечатляващите археологически разкопки са в Пловдив. Античния театър, римския стадион и т.н.
noel_f
Ами Асеновата крепост, ами крепостта Лютица край Ивайловград, и още много други.
conguestadors
Аз не споря, че има много и добре запазени крепости, просто ти казвам, че баба Вида е единствената почти изцяло запазена.

Ulair
^ Ъхъ, туй си е вярно, за жалост повечето средновековни крепости са в руини, което се обяснява донякъде и
с историческото положение тук. Е, все пак може и да се похвалим със завидно разнообразие от археологически
паметници по нашите земи и при това от толкова много исторически епохи!

Ето и малко снимки от мен от една учебна екскурзия с 1-ви курс археология през март до средновековната крепост
в Перник:



Това е от гробищния комплекс под възвишението с крепостта. Някой е събрал части от човешки кости върху
бетонен постамент подобен на олтар. В околната трева намерихме нечий крак (бедрена и пищялна кост) whistle.gif



Поглед от западната страна.



Гниещи обсадни машини - филмов реквизит.



...на които не можеше да не се снимаме tongue.gif







Църква до църква, май бяха поне шест. Тази е най-голямата.





Тук се виждат, ако не се лъжа изкопни работи от енеолитно (сиреч от Каменно-медната епоха) селище



И разбира се не може да се мине без българския флаг.

Ето един линк с малко исторически данни и по-свястни снимки.
noel_f
Много интересно!

noel_f
Марцианопол
Svetyl
Бил съм на разкопки две лета. Археологията е нещо велико!
noel_f
^Завиждам.
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.