Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Мелодиите в Музиката на Изчезване!!!
.::Metal World::. Форуми > Metal > Metal / Rock / Hardcore / Gothic / Industrial
InsArtTure
Напоследък доста мисля по въпроса и реших че си трябва сериозно да се помисли.
От зората на човечеството музиката го е съпътствала. От хиляди години се измислят всеки ден мелодии.
Вярно в фолк(народната) музика има малка разнообразност ама все пак.
Класическата музика също страшно харчи.
Поп музиката където се намества и метала харчи доста гадно. Вярно има много системи за всеки стил ама все пак би трябвало да привършват мелодиите.

Вие как мислите? Вижда ли се краят на мелодиите?
The Metal Dragon
По повод това, навремето се питах дали ако човек пише стихове по една тематика десетина години, дали накрая ще има още какво да напише.

Повярвай, приятелю, това е все едно да си помислиш, че някой може да нарисува всички планини или да опише всички залези на тоя свят.
Всъщност дори съвсем практично погледнато, в музиката се използват около 3-4 октави по 8 тона и между почти всеки два от тях има полутон (в арабските мелодии поне навремето се използвали и неща, наречени четвърт-тонове). Имайки в предвид това, разнообразието от инструменти, още по-голямото разнообразие на тяхното съчетаване.... Трябва да признаем, че възможните комбинации практически клонят към безкрайност.
synchu
"Метал Драгон" да кажем, че октавите, които се използват са повече от 3-4 стандартното пиано има 88 клавиша 7 октави и 1/3, в различните стилове музика можем да кажем "преобладаващо" се използват различен брой октави, но и такова обобщение не може да бъде направено. Използват се всички възможни (чуваеми) октави.
В ориенталската музика все още широко се използват т.нар. 1/4 тонове - например арабския (или турски беше) струнен инструмент "саз" е настроен на 4-инки (как искам да се сдобия с такъв -бахти 3 пъти бях до Турция и се не намерих начин да я свърша тая работа).
На теория и на практика комбинациите са безкрайни, но мелодичните такива или нравещи се на ухото по-скоро са значително по-малко, което донякъде обяснява и оприличаването на звученето на дадена група с друга такава, например.
The Metal Dragon
Хубаво де, знам за октавите.... толкова горе-долу беше диапазонът на гласа май.... Все едно, идеята ми е ясна, смятам. Това дали се използват сега 1/4 тонове също не е от чак толкова голямо значение. Фактът, че са се използвали още от древни времена, показва недвусмислено, че те могат да се възпроизвеждат и възприемат без проблем - т.е. да се използват в мелодии.


Колкото до приемливите мелодии. Да. Вярно. (това между другото не пречи на гадните чалгари да си свирят и неприемливи, ама нейсе....)
Да речем, че една на няколко хиляди възможни мелодии 'се нрави' на слуха. Е, на колкото и хиляди да делиш безкрайността, тя пак си е безкрайност, нали така? wink.gif
Това беше малко математическо отклонение, но фактът е факт. По една или друга причина вариантите са безкрайни. Не трябва да се пренебрегва фактът, че мелодиите могат да се усложняват много и това прави вариантите много, много повече.

Накратко - не, мелодиите в музиката не са на изчезване.
SepulTeraHead
Всичко е правено. К'во от т'ва?
Crafter
Можете да сте спокойни... има наистина прекалено много комбинации, обаче съм НАПЪЛНО несъгласен с размишленията ви за това колко са тоновете и октавите. Ако се замислте за секунда... ако чуете една и съща мелодия, но с различни начални ноти (в смисъл, че интервалите са еднакви, а се сменят самите ноти) ще си помислете, че мелодията е същата. Но както и да е. Все пак можете да сте спокойни. Стига да има известно стилово разнообразие всичко друго ще си е добре. Абе... хаха.... просто спокойно.... макар че сега се замислям... да речем днес и вчера измислих 2-3 хубаво мелодии/рифа. И се чудя... колко малък е шанса никой преди мен да не е направил същото smile.gif
_SiegfrieD_
И защо мелодиите са на изчезване?Според мен е обратното-облагородяват се допълнително чрез новите музикални средства.
ThrashIsNotDead
ебати тъпата тема ranting.gif
замисли се малко преди да казваш такива неща ... puke.gif
смешно ми е mat.gif
Sadistic
1.melodii novi vinagi shte ima
2.dori i da mojeha da svarshat shteshe da ima coveri w00t.gif
3.temata naistina ne e ot nai dobrite
Ataegina
vidqh za kakvo e temata. spored men s imeto si temata nasochva i kym drugi razmisli.
za zagubvane, za izchezvane na kakvato i da e melodiq v nqkoi pesni... v dosta pesni. ot opredeleni stilove.
ne obijdam nikogo - syznavam, che moje bi az ne sym dorazvila sluha si za nqkoi dosta zabuleni melodii biggrin.gif
ThrashIsNotDead
ne mi se pisheshe tuka , ama he trea iavno ...
1) melodii vinagi shtre sushestvuvat i e tupo da se misli za obratnoto .
2) vsichki pesni si imat melodiq , no pri nqkoi ili e dosta trudno otkroima ili celta e prosto da se sturje , i da se gruhti poveche ot obichainoto
...

are nazdrave i umnata sus bezopasniq sex fuck you fuck you fuck you
The Metal Dragon
Цитат(Sturmfuhrera @ Jun 23 2004, 05:53 PM)
....обаче съм НАПЪЛНО несъгласен с размишленията ви за това колко са тоновете и октавите. Ако се замислте за секунда... ако чуете една и съща мелодия, но с различни начални ноти (в смисъл, че интервалите са еднакви, а се сменят самите ноти) ще си помислете, че мелодията е същата....

Ставаше въпрос (поне аз това имах предвид), че понеже се използват еди-колко си октави, значи разнообразието от тонове в една и съща мелодия е голямо. Демек, че в една мелодия може да се включат от най-басови до най-пискливи нотки. Това пак внася нови варианти.
Crafter
В този смисъл съм сравнително съгласен, макар че при това разнообразие на ниски/високи вече не е коректно да се говори за мелодии, а по-скоро за рифове (поне в метъла). Но... то май в другите видове музика пак мелодия му се вика... абе да не се притесняваме за това smile.gif
The Metal Dragon
^, що ве. blink.gif blink.gif

Слушкам си значи аз 'The Elder' и си мисля - неееее, това не е мелодияаааа! Това е РИФ, муахахахахаах! guitar.gif
Ако пък ми кажеш, че 'The Elder' не е баш метъл.... Ми, те Guadrian ако не са метъл всъщност.... rolleyes.gif
gad
я да се направя на интересен и да поискам дефиниция на "мелодия" и после да мислим дали е на изчезване tongue.gif
Ataegina
melodiqta e tazi koqto mojesh da vyzproizvedesh bez da si povrejdash glasnite struni.
Crafter
Цитат(The Metal Dragon @ Jun 26 2004, 05:26 PM)
^, що ве. blink.gif blink.gif

Слушкам си значи аз 'The Elder' и си мисля - неееее, това не е мелодияаааа! Това е РИФ, муахахахахаах! guitar.gif
Ако пък ми кажеш, че 'The Elder' не е баш метъл.... Ми, те Guadrian ако не са метъл всъщност.... rolleyes.gif

Ъ?


Кво искаш да кажеш?
The Metal Dragon
Искам да кажа, че в метъла, независимо от октавите, има много мелодии и някои от тях са много мелодични (как звучи само, а? biggrin.gif). Тоест, далеч не са само рифове, мой човек. wink.gif
Sw1tched
Цитат(Ataegina @ Jun 28 2004, 10:54 AM)
melodiqta e tazi koqto mojesh da vyzproizvedesh bez da si povrejdash glasnite struni.

това мнение говори, че не си слушала Sepultura feat. Pavarotti - Roots icon_headbang[1].gif
alpha prime
mnoo ama mnoo dobra pesen wsy6tnost icon_headbang[1].gif
Crafter
Цитат(The Metal Dragon @ Jun 28 2004, 11:36 AM)
Цитат(Sturmfuhrera @ Jun 28 2004, 10:24 AM)
Ъ?


Кво искаш да кажеш?

Искам да кажа, че в метъла, независимо от октавите, има много мелодии и някои от тях са много мелодични (как звучи само, а? biggrin.gif ). Тоест, далеч не са само рифове, мой човек. wink.gif

Айде сега кажи кое е мелодия и кое риф и ще се съглася!
The Metal Dragon
Цитат(Sturmfuhrera @ Jun 28 2004, 06:11 PM)
Айде сега кажи кое е мелодия и кое риф и ще се съглася!

Ми, то всъщност това, че в метъла трябвало да се говори по-скоро за рифове, а не за мелодии, ти го каза. tongue.gif
Подобен спор обаче де факто е безпочвен, тъй като откъдето и да го погледнеш рифът си е мелодия. Вид мелодия. Отличава се с някои характерни белези, неприсъщи на всички мелодии (както някои котки са черни, но въпреки това са и останалите, които не са черни, също са котки). Но там е работата, че в много песни има и мелодии, които, ей, просто не мога да ги определя като рифове, просто защото не притежават въпросните характерни белези. (демек котки, които не са черни, а бели например biggrin.gif )

П.П. Това за котките може да го пропуснеш.
Demiurg
biggrin.gif ... впечатлен съм... продължавайте ???
Crafter
АХА! Мога да кажа, че те разбирам smile.gif как да е smile.gif разбрахме се май.

Мелодии винаги ще има! Докато аз и Тени сме живи



п.с. Тени е баса ми и тя е в женски род!
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.