Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Религии, секти и т.н.
.::Metal World::. Форуми > Всичко, несвързано с метъла > Общ форум
Страници: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Aggressive Perfector
^Абе не знам, аз си мисля следващият път като дойдат да им се развикам "Shemamforash!!! Hail Satan! Burn in hell!!!" devil.gif
Reign of Intolerance
Цитат(Niilo @ Jan 2 2007, 12:07 AM) *
Цитат
Нетрадиционния сатанизъм е нещо много по - задълбочено и искрено от глупавия атеизъм.

Цитат
^ sepulturatr, ще се радвам да ме светнеш

Кое не разбра точно, велики?
Целия ми пойнт е, че такива хора като 'сатанисти' няма. Защото и такова нещо като 'сатанизъм' няма. Има самозванци, които си барат мъдете докато говорят.

познавам сатанисти на по 40-50 години хора, с висок статус в обществото, ама те са май по-християни от тия дето ходят по църквите да палят свещи и да се кръстят (пък после се напият у дискотеката)
SharondenAdel
metal.gif The Wichcraft Will Rule The World metal.gif
Aggressive Perfector
Цитат
WiTchcraft

wink.gif
lodborg
Which craft? laugh.gif
Aggressive Perfector
Абе аман от неграмотни магове.
Battle Magic
Нещо намекваш ли? biggrin.gif
Anwen
http://www.youtube.com/watch?v=wuyC06PI9tI

Клипа аз съм го правила, песента е на Милена Славова и група Ревю. Интересува ме кой какво мисли за религията и изобщо какво мисли за всичко това, и в какво вярва. rolleyes.gif
gadabout
Винаги съм казвал, че свободният човек не може да бъде религиозен по какъвто и да е начин. (Говоря за съществуващите религии).
sgoh
Да живеят несъществуващите религии drinks_drunk.gif
Airin Of Ancelot
Цитат(gadabout @ Sep 14 2008, 04:55 PM) *
Винаги съм казвал, че свободният човек не може да бъде религиозен по какъвто и да е начин.

Подписвам се под това. smile.gif Една достатъчно силна и отговорна пред себе си и другите личност не се нуждае от религия.
noel_f
^Не мисля така. Религията, молитвата са полезни за самия индивид, показват му пътя, който трябва да следва. А този който не зачита религията, защото иска да е свободен, просто не следва правилния път. smile.gif
Warrior Of Ice
Цитат(noel_f @ Sep 16 2008, 03:51 PM) *
Религията, молитвата са полезни за самия индивид, показват му пътя, който трябва да следва.

Трябва според кого? laugh.gif
noel_f
^Пътят, който трябва да следва, за да живее добре, според правилата на самата религия. Ами какво, не е ли така? smile.gif
abydos
Не. "Правилният път"? Само като се замислиш, че всяка религия си мисли, че определя този правилен път и се сещай за какви глупости става дума. И нито една разбира се не предлага някакви доводи, всичко се свежда до късмет- ако си се родила в Ирак ще смяташ, че пътят сочен от исляма е правилния и т.н. Не знам, аз обичам сам да си избирам пътищата след като внимателно обмисля и премисля ситуациите, а не да разчитам на късмет :Д
scion_of_storm
Правилен път никога не е имало, и никога няма да има, поне ако продължаваме да сме такива.
Всички са грешни, афтър ол.
noel_f
Цитат(abydos @ Sep 16 2008, 04:24 PM) *
Само като се замислиш, че всяка религия си мисли, че определя този правилен път и се сещай за какви глупости става дума. И нито една разбира се не предлага някакви доводи ...

Основната истина е обща за поне за по-разпространените религии - трябва да бъдем добри и да се отнасяме с другите така както искаме да се отнасят с нас, защто всичко се връща. В Християнството, в източните религии поне мисля че е така. За Исляма също ми се струва, че е така ... признавам за него не съм сигурна много. Но основното - че трябва да живее смирено със себе си и околните го има в повечето религии ( доколкото съм запозната).

Само че, много хора не могат да осъзнаят това - че тайната за добър живот е в това да живееш скромно, и че нищо друго в крайна сметка няма смисъл. И затова единственият начин да живеят смислено е чрез следване на религиозните догми. Религията е нещо, което често не се разбираме, но ако наистина следваме правилата й, един ден ще разберем, че е написаното в свещените книги е било истина.
gadabout
Една част е истина, но не защото е казано от някой добър белобрад дядка, а защото просто си е така. Проблемът е, че тоя дядка ни кара да вярваме в неговото съществуване, редом с мъдрите му слова, защото в противен случай той има специално място за нас, където ще ни е много неприятно да прекараме вечността. Проблемът е, че религията те превръща в роб и на верните, и на НЕверните неща, които се съдържат в нея. А това наистина е недопустимо за истински свободния човек.

В края на краищата сама си противоречиш, но ако сама не успееш да го проумееш, ние няма смисъл да ти дуднем. Явно обаче ти си заслепена, точно както една огромна част от човечеството и живееш със заблудата, че си свободна (не, че някой е истински свободен, но поне Освободен от нещата, от които сам може да се освободи).
abydos
На някои индивиди май са им промивали мозъците :Д
Религия != морал. Примери - милиони хора, които са даже доста по-морални от разни религиозни люде.
Ta' Zhal
Давам ви нова тема за размисъл:

Свобода!= акъл.

Един индивид може да е свободен, но недостатъчно зрял, или недостатъчно отговорен, или прекалено себичен, или просто прекалено тъп. Религията е нужна тогава. Преди да почвате да говорите за свободни хора, велики Ницшеви идеали и подобни, замислете се за ролята на религията за развитието на човечеството. Ако само инквизиция и възпрепятстване на прогреса ви са в главите, значи сте попрекалили с блекариите.

Пък и не пречи, ако един човек е свободен, да бъде и вярващ. Ако възприема религията просто като източник на надежда, а не като догма, не виждам, защо двете понятия да са несъвместими.
Aglarana
Цитат(Ta' Zhal @ Sep 16 2008, 10:29 PM) *
Пък и не пречи, ако един човек е свободен, да бъде и вярващ. Ако възприема религията просто като източник на надежда, а не като догма, не виждам защо двете понятия да са несъвместими.

При мен е така.

Warrior Of Ice
Цитат(Ta' Zhal @ Sep 16 2008, 10:29 PM) *
Ако само инквизиция и възпрепятстване на прогреса ви са в главите, значи сте попрекалили с блекариите.

Абсолютно. А религиозните войни (продължаващи и до ден днешен, между впрочем) са такъв стимул за развитие на човешката цивилизация, че по-добро здраве му кажи...


Цитат(Ta' Zhal @ Sep 16 2008, 10:29 PM) *
Пък и не пречи, ако един човек е свободен, да бъде и вярващ. Ако възприема религията просто като източник на надежда, а не като догма, не виждам, защо двете понятия да са несъвместими.

Ето тук е фокусът. Вяра и религия съвсем не са едно и също нещо. Вярващият човек може да бъде свободен, поне до момента, в който не се появи някой, наставляващ го как да вярва. Оттам насетне идват всички догматизми, измислени практики и ограничения, съпътстващи изповядването на коя да е форма на организирана религия.
_TNT_
Цитат(Ta' Zhal @ Sep 16 2008, 10:29 PM) *
замислете се за ролята на религията за развитието на човечеството.

Точно като се замислим става страшно... dry.gif
Като си тъп или незрял религията ще те оправи, така ли?
Ta' Zhal
Цитат(Warrior Of Ice @ Sep 16 2008, 09:46 PM) *
Абсолютно. А религиозните войни (продължаващи и до ден днешен, между впрочем) са такъв стимул за развитие на човешката цивилизация, че по-добро здраве му кажи...

Чакай. Религиозните войни не се водят заради религията, при тях религията е начин, да се мотивира / фанатизира населението. Причините, обаче, винаги си остават политико-икономически. Да не говорим, че в никоя от по-известните религии няма директни призиви към свещени войни. Всичко е манипулация на определена институция. Днес, когато тези институции нямат такава власт, каквато са имали преди, религията става нещо все по-лично. Затова и

Цитат(Warrior Of Ice @ Sep 16 2008, 09:46 PM) *
Вярващият човек може да бъде свободен.

което ми беше и мисълта в началото.


Цитат(_TNT_ @ Sep 16 2008, 09:47 PM) *
Като си тъп или незрял религията ще те оправи, така ли?

Ще те оправи - не, но ще има благотворно въздействие. Тя няма да те промени, но ще те накара да действаш по по-полезен за околните начин. Например, ислямът не прави всичките си последователи милосърдни, но като им казва да отделят част от парите си за бедните, поне храни тези бедни.
Warrior Of Ice
^ Пич, независимо дали я разглеждаме като причина или претекст, религията е била и си остава фактор на разделение и отчуждение между културите. wink.gif
Ta' Zhal
Всяко нещо може да е "фактор на разделение и отчуждение между културите", ако така е угодно на определени хора. Не е ли така и с цвета на кожата, например? Това не е проблем на религията, проблем е на масата, която позволява на определените хора да я манипулират.
Warrior Of Ice
Цитат(Ta' Zhal @ Sep 16 2008, 11:40 PM) *
Всяко нещо може да е "фактор на разделение и отчуждение между културите", ако така е угодно на определени хора.

Не, съвсем не всяко, поне не и толкова мощен фактор. Расата поне е нещо, с което се раждаш и което не избираш, а същевременно религията формира манталитет в близка, ако не и в по-голяма степен.


Цитат(Ta' Zhal @ Sep 16 2008, 11:40 PM) *
Това не е проблем на религията, проблем е на масата, която позволява на определените хора да я манипулират.

Напротив, проблем е точно на религията, защото всяка такава малко или много натяква, че проповядваният от нея път е единственият правилен.
sgoh
Цитат(abydos)
Религия != морал. Примери - милиони хора, които са даже доста по-морални от разни религиозни люде.

В тоя ред на мисли ми се струва че:
Религия ≈ Морал
и
Религия ≠ Църква wink.gif

Разбира се, това е просто някаква игра с понятията и няма особено значение.

Относно второто изречение - всеизвестно е, че рибите плуват, конете виждат черно-бяло, а хората имат качеството да опошляват абсолютно всяка идея, до която се докоснат...


Вероятно във всяка религия може да откриеш нещо ценно, ако разбира се имаш достатъчно мозък да го отделиш от чистата пропаганда. smile.gif
abydos
Разбира се, че има. Но там е работата - това, което предлага една религия (доброто имам предвид) е common sense дето се вика (малко уважение, малко добро възпитание и се получава). С други думи - религията с абсолютно нищо не помага. Ако човека е честен и добър ще се отнася така и с другите, дори и да е атеист (да, знам колко трудно е на някои да си го представят това) и в същото време друг може да е пълен идиот, простак и какво ли още не (каквито са били векове: расисти, забрана на жени в църкви и други храмове, както и да служат в тях и т.н.) и да са дълбоко вярващи. Религията е главно одушник за лицемери и слаби индивиди, като си има и чисто наивните хорица, на които им се иска да има нещо по-висше от тях. За съжаление, няма доказателства за това. Иначе с удоволствие бих вярвал в нещо подобно.
Религията (особено организираната) е едно от най-злите неща на света. Толкова страдание е причинила, толкова векове ни е забавила в развитието си като раса, че просто не ми го побира главата. Радвам се, че все по-малко има значение. Остана и исляма да пооправим и света ще стане по-добро и спокойно място за живеене.
Anwen
Религията, която ми пеят поповете в днешно време ми е ясна. Аз си имам мои убеждения по въпроса. Това е вяря, да вярваш, че нещата ще се оправят, че няма само убиици, че има кой да ти подаде ръка ако я искаш. Това е път към това да ти е мирна душата, да си в мир със себе си. За мен това,че не се вижда не значи, че го няма. Нямам нужда някой да ми го доказва, аз вярвам. Знам, че няма само цветя и рози и ако ти се случи нещо лошо значи си го заслужил или това е нещо, което ще ни помогне да изградим характер. Аз се радвам като израстна въпреки цената за това(която е малка в сравнение с резултата). Разделение на религии има, защото някой се е сетил, че иска да има власт над всичкии е започнал да влияе, за да се избият ако трябва хората, но да накрая да е само той. Значи когато бях в БГ-то и някакси не усещах въпросната вяра, но от както съм на друго място и започнах да я усещам и знам какво е.Причината е, че тук има и лоши хора, но като цяло са добри. Аз не можех да повярвам какви хора има все още.Та от там цялата работа. Аз се чувствам супер като направя нещо добро.От влиянието на хотара е всичко, ако те цакат и ти го правиш и така няма край.Ако всеки се отнася добре и другите ще го правят, все пак хората искат спокойствие а не да седиш буден до 2, че да не влее некои да ти нацепи гъза с кол. Толкова истории знам, че да ти настръхне косата(не за кола а подобни). И на кой е нужно това? Един ден сестра ти да се прибере изнасилена от некой мангал? Или брат ти да се е надрусал яко? Това е до хората, ако не им покажеш хубавото, да ги накараш да се усмихнат, как да повярват? (аз за тва се дразна на господата в парламента, шот заради една шепи измикяри трябва всички да сме набутани) АААААААААААААА като се сета и ми иде да незнам кво... Опс малко се отклоних. Е схавах те ме надявам се. Обичам ви всички, не умирайте скоро, пожелавам ви един много як ден, в който да се случи и да направитв нвщо хубаво. "Ако си дал от себе си, не си живял напразно" както се пееше. Незнам, ДА СТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ И АКО НЕ ДРУГО ПОНЕ БЪДЕТЕ ПО-ДОБРИ ЗАРАДИ СЕБЕ СЕ. ОБИЧАМ ВИ ХОРА


Има и по смислени неща на тоя свят rolleyes.gif
Void KD
На мен не ми трябват някакви си религии, които да ми налагат правила и подобни глупости, със божии заповеди и разни попове дето се имат за нещо повече от другите. Нямам никаква религия и нямам намерение да почна да следвам някоя. Четох разни мнения по нагоре, че религията ти показва правилният път. Правилният път според кого? Според теб, или според този дето ти налага религията и правилата? Всеки човек може сам да си избира правилният път без религия. От къде съм сигурен ли? Ами, не следвам религии от 4 години, и според мен си вървя по много правилен път.
Ataegina
религия? навремето са били суеверия и всички те обясняващи най-прости природни явления... и закони.
Изпадат хората в противоречия ми се струва. Дали да бъдат добри и манипулируеми или умни?!

Ако трябва да именувам най-големият грях на човеците то това ще да е глупостта.

лаконично, но все още не ми е проработила мисълта, че да се излее по-обстойно, гладко и еднозначно.
lodborg
Цитат(Ataegina @ Sep 17 2008, 09:42 AM) *
Дали да бъдат добри и манипулирани или умни?!

Много ценен пост! Излиза наистина, че аргументите на доста хора в тази тема се свеждат до следното противопоставяне на качества - или вярваш (съответно си добър, скромен, манипулиран и тъп), или не вярваш (и съответно нямаш морал, водиш разхайтен живот и си умен). Много ви моля, не смесвайте категориите само защото така са ви учили цял живот!
Anwen
Цитат(Ataegina @ Sep 17 2008, 09:42 AM) *
Дали да бъдат добри и манипулируеми или умни?!

Извинете, но да си добър не значи да си маниполиран, тва ти идва от вътре. Да си умен според теб значи ли, че трябва да си лош (да убиеш някой например)? Можеш да избираш какво да правиш и как да живееш, но аз говорех главно за насилието. Бях чела за едни турци, които изнасилили едно момче и си гасили фасовете на задника му, после го заляли с белина. Ами някои неща си имат граници. Ако не ви се вярва недейте, но всеки си има поне малко човещина и морал. Хора като по горе посочените просто не са хора.
Eddie_The_Beast
"Религията е главно одушник за лицемери и слаби индивиди, като си има и чисто наивните хорица, на които им се иска да има нещо по-висше от тях."
Малко групо, но в общи линии съм съгласна.

Anwen, разказа ти къде точно влиза?

Кой и как решава кой е този "правилен път"? И защо трябва да откриваш своята пътпека следвайки догмите на някой друг? Това ще те направи "добър" и ще изпълни живота ти със смисъл. Смисъл за кого?

В крайна сметка всеки решава в какво да вярва и в какво не.
Anwen
Може да не съм се изразила правилно. Човек си избира пътя, но трябва да осъзнае какъв ще бъде занапред. Религията очаква да си добър с другите, това зависи от теб. Обаче не е тъп този, който е добър. Или мислите, че турците са постъпили умно и са мноого готини хора. Да си лош значи ли да си готин? Защото много хора мислят така.
Ta' Zhal
Това, да си релизиозен, и това, да си манипулиран, са тясно, но не неразривно свързани неща. Религията е само един от многото начини да се манипулират хора, това не я прави автоматично нещо лошо. По дяволите, сега ще заклеймите и масмедиите като знак на човешката глупост, нали? Спрете си нета, тогава, съборете и покрива, нека звездите влязат и във вашия дом.

И в доста постове прочетох, че никой няма право да посочва някому "правия път". Звучи като от някоя мелодраматична тийн сапунка. Замислете се, дали сме щели да имаме неща като морал и ценности, ако не са били религиите. Та те са създадени, за да бъдат правила, които да правят управлението на определен народ възможно. За целта е нужно да направят съществуването на тази голяма общност възможно, като въвеждат правила за живота в нея. Човечеството надали е щяло да повярва в неща като алтруизъм, милосърдие и всякакви такива, ако не е имало религии, които да го натикат в "правия път".
Twilightfall
ALL RELIGIONS ARE GAY.
Everyone, who follow this bullshit called religion is gay.

.
Ataegina
Доста си противоречиш Поли. Как може да ти идва от вътре да си добър и да правиш извращения от рода на снъф филмите примерно? Аз нямам обяснение за тоя род излишни действия и какво ги поражда. Мога само да предполагам - скука - излишни хора. По-съм склонна да оправдая канибалите макар, че и те не принадлежат на едно общество, в което има закони и ред.
Незнам дали ти идва от вътре да си добър. По-склонна съм да се съглася с Ta' Zhal, че въведените от религията правила единствено са допринесли за развитието на хората като общност. Ама и за истинността на такова твърдение може само да се гадае и предполага.

И Ta' Zhal, кажи ми къде е логиката на вярата? Не е ли по-добре да подлагаш на съмнение и изучаваш случващото се, отколкото да ти кажат: 'вярвай - тъй е' - за тоя вид манипулация говоря - и да, лошо е - изключва мисленето.

Като цяло съвсем не съм противник на вярата - тя е вид спасение и надежда. Който както ще да си нарежда отвъдния живот - малко ме е еня. Само да не ме слагат в християнския, мюсюлманския рай/ад или пък еврейското небитие.
_TNT_
Не можах да се сдържа:

laugh.gif
scion_of_storm
ХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХ
Ta' Zhal
^^^ Не разбрах само, какво/ коя е Поли.

Иначе да, това, че хората нямат вътрешно усещане за добро и зло, няма как да се докаже. Пък и може да стане начало на велик философски спор. Историята обаче сякаш го подкрепя. Вземи например канибалите от поста си. Те нямат особени вътрешни борби, ядейки хора. Вземи например гладиаторските битки. Нито на организаторите, нито на зрителите им е било кой знае колко гадно за умиращите за техен кеф. Просто това, което наричаме "вътрешно усещане за добро и зло", е това, което знаем от малки. Това, което сме възприели от мама/ тати/ нещо видяно/ прочетено. Религията е играла тази роля векове наред.

Иначе да, методът на пробите и грешките е по- добрият, но, съгласи се, нужно е било човечеството да мине определен етап от развитието си, за да функционира той. Иначе е все едно да дадеш на едно петгодишно дете всички части, и да се надяваш някой ден да ти направи автомобил. Така е и с човечеството- основните морални ценности трябва първо да се наложат, и едва след като се утвърдят, да се надгражда. Не можеш да искаш от средностатистическия човек през 11-12 век да се замисля много- много за това, как не е хубаво да не уважава родителите си/ убива за пари/ всякакви такива.

И за да не ме разберете накриво, ще кажа, че за мен религията е нож с две остриета. Имали сме и полза, и вреда от нея, така че, нека я приемем за нещо, което просто е било, и не се опитваме да мислим, какво е щяло да бъде без нея, щото отиваме в рамките на фантастиката. Дразня се обаче, когато някой, също като 13 годишен, едва добарал се до Ницше, почне да се изживява като великия свободомислещ пич и да отрича напълно религията.
Защото религията днес съвсем не е това, което е била едно време, и е тъпо, като се размешат функциите й тогава и сега.
scion_of_storm
Anwen ^ ;]
azoteccccc
Цитат(Stormrider @ Sep 17 2008, 04:12 PM) *
ALL RELIGIONS ARE GAY.
Everyone, who follow this bullshit called religion is gay.

.

!!!!
За да не си гей трябва да слушаш Anal Trakktor! Anal Trakktor е единствената секта, която ще ти помогне!
LordZombie
Ще ти помогне да се отървеш от всичките ти ненужни пари!!!
Anwen
ОК за теа неща ясно. А вярвате ли на това, което е казала Ванга?
gadabout
Дали ще е Ванга или някой друг, ако тя е казала нещо вярно, то не е защото нарича източника си на информация Господ или прочие.
malleus
Цитат(Airin Of Ancelot @ Sep 15 2008, 11:44 AM) *
Цитат(gadabout @ Sep 14 2008, 04:55 PM) *
Винаги съм казвал, че свободният човек не може да бъде религиозен по какъвто и да е начин.

Подписвам се под това. smile.gif Една достатъчно силна и отговорна пред себе си и другите личност не се нуждае от религия.

Всеки се нуждае от религия, дори религията ти да си самият ти.
gadabout
Това е вяра.
noel_f
^Религията е направена, за да ти покаже пътя към вярата.
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.