Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Кирилица или латиница?
.::Metal World::. Форуми > Всичко, несвързано с метъла > Общ форум
Страници: 1, 2
Minitabandus
Смятате ли че латиницата измества кирилицата ?
Как предпочитате да пишете?

Аз твърдо Кирилица
Ro6ava GarGa
абе аз предпочитам латиница...ама...изглежда ми тъпо да пиша на латиница...значи пиша на кирилица... wub.gif иначе стааават много грешки и често пиша глупости:)
Aglarana
И аз съм тфърдо за Кирилица!!!
Wolfheart
Твърдо за кирилица.
Български текст на латиница го чета 2-3 пъти по-бавно от същия текст със същия шрифт на кирилица.
Mort
^ именно, плюс това пиша на десетопръстната, така че ми е и по-удобро и по-бързо писането.
Sw1tched
Цитат(bE3cMbPtHa @ Jun 11 2005, 07:53 PM)
И аз съм тфърдо за Кирилица!!!

Ако беше и за използването на В wink.gif...

Предпочитам кирилица, несъмнено. Единственото неприятно е, че се налага да превключваш когато пишеш английски имена и т.н.
feather
^Ако имаше и ти малко чувство за хумор щеше сигурно да зебележиш, че момичето се лигави wink.gif
А иначе когато използваме кирилица нещата изглеждат по-подредено и прегледно, четат се наистина много по-лесно. Предпочитам да пиша на кирилица (макар и по начина, по който мнозинството пишем - фонетично), защото харесвам българските букви tongue.gif
Slash
I az sum tvurdo za kirilica!

EDIT :

Слаш се шегува.
Crafter
Цитат(feather @ Jun 11 2005, 09:20 PM)
^Ако имаше и ти малко чувство за хумор щеше сигурно да зебележиш, че момичето се лигави wink.gif
А иначе когато използваме кирилица нещата изглеждат по-подредено и прегледно, четат се наистина много по-лесно. Предпочитам да пиша на кирилица (макар и по начина, по който мнозинството пишем - фонетично), защото харесвам българските букви tongue.gif

Вероятно той е забелязал доста добре това нещо, но не му харесва.
feather
Твърде възможно wink.gif
Та какво мислиш по въпроса с кирилицата? wink.gif
SepulTeraHead
Аз отдавна съм наложил кирилицата в писането си на български. bE3cMbPtHa е сладурана. wub.gif
Angermeans
Кирилица ist Krieg !!!!!!!
Sw1tched
Цитат(SepulTeraHead @ Jun 11 2005, 11:46 PM)
bE3cMbPtHa е сладурана. wub.gif

Което не прави писането на 'Ф' ,навсякъде където трябва да е 'В', сладко.

feather, прости липсата ми на чувство за хумор ако намираш грешното писане за забавно ... wink.gif
SepulTeraHead
Тя е сладка, простено и е. Всичко и е простено. Ох на батко! naughty.gif
Crafter
Цитат(feather @ Jun 11 2005, 10:58 PM)
Твърде възможно wink.gif
Та какво мислиш по въпроса с кирилицата? wink.gif

Радвам се, че този път сме на едно мнение smile.gif

А що се отнася до кирилицата... от повече от три години поствам в разни малоумни форуми и не нито веднъж, в който съм писал на латиница при възможност за кирилица. По-удобно ми е и е далеч по-прегледно.

А що се отнася до Безсмъртна - хахаха да smile.gif Наистина й е простено, защото я обичаме...
wub.gif wub.gif wub.gif
Beerzebub
Цитат(Slash @ Jun 11 2005, 10:45 PM)
I az sum tvurdo za kirilica!

Бях уверен, че ще видя такъв пост... и си знаех кой точно ще е авторът му...

К'е си вее, бат' Сали! icon_headbang[1].gif
Crafter
Вероятно човека се шегува...
Beerzebub
Цитат(Lord Ash @ Jun 12 2005, 02:57 AM)
Вероятно човека се шегува...

Верно ли бе? tongue.gif
Slash
EDIT-нах си мнението. tongue.gif
Blashyrkh
И аз съм за кирилица super.gif
Nikola Bathory
Цитат(bE3cMbPtHa @ Jun 11 2005, 04:53 PM)
И аз съм тфърдо за Кирилица!!!

Май не си била в час, когато са преподавали буквичката "в", а?
Lethe
Кой нормален човек ще пише на латиница български текст ако има под ръка фонетична кирилица?

Тъпа тема [/stefan]
tongue.gif
ivomag
Е то е ясно,че и аз съм зяа българската азбука!Все пак си имаме едно предимство пред доста други каде,каде по-развити народи от нас!
Demiurg
Цитат(ivomag @ Jun 12 2005, 02:39 PM)
Е то е ясно,че и аз съм зяа българската азбука!Все пак си имаме едно предимство пред доста други каде,каде по-развити народи от нас!

?сигурен ли си, че при това размиване на границите на държавите, масовата мобилност на населението, Интернет и пр. писането с други знаци е предимство ??? Сърбите например, пишат на латиница. За моя изненада и турците пишат на латиница (а не с арабските гъсенички). Чехи, поляци, унгарци - и те на латиница пишат (с някои странни ударения).
Не ме разбирайте грешно - и аз имам сантименти към кирилските шрифтове, но според мен това ни прави различни в някакъв свят, който се стреми да се уеднакви - следователно не е предимство. sad.gif
Ако пък бяхме силна държава, с умни политици, бихме могли да обърнем това си различие в предимство (едно е да се "не-като-другите", друго е да си "оригинален"), но нито сме силни, нито на политиците им пука...
SepulTeraHead
A az pyk mnogo mrazq da mi triqt postowete.
Crafter
Demiurg има много право.


Цитат
A az pyk mnogo mrazq da mi triqt postowete.

Еми... аз ако не бях френд на шефа щях да съм баннат по неговите думи sad.gif
pi4
аз обичам да пиша на кирилица, просто се чете по-лесно. освен това е фонетична, един звук - един знак (с едно изключение, доколкото знам - дж).
обаче което е ужасно тъпо са транскрипциите, това е, което ме дразни наистина. на латиница е обикновено да се пишат имената на оригиналния език, колкото и дивашки да са те на френски примерно. ако обаче в текст на кирилица се сложат латински имена хората не знаят как да ги прочетат, това поставя една граница между българите и останалите народи в европа. това важи впрочем и за гръцките букви. важи и за китайските, да. ами това исках да кажа.
ohmy.gif
Aglarana
em....Po-dobre sys "F"...otkolkoto na latinica, kakto sega( puke.gif )...Dam..i az VI obicham wub.gif wub.gif wub.gif
Dragon's Bride
аз пък знаете ли на какво се дразня най- много
на писането на разни имена на групи и т.н. на кирилица
ми никак не ми върви да пиша Айрън Мейдън или Май Дайнг Брайд blink.gif
сори ама си е тъй
инак: punk.gif BDS
Slash
Цитат(THERION @ Jun 13 2005, 01:10 PM)
никак не ми върви да пиша Айрън Мейдън

Ami da. Zvuchi kato Airqn...

Ili puk Чилдрен Ъф Бодъм...

Samo da vmetna, che koito pishe na latinica e idiot. thumbdown.gif
Nightwish
Цитат(Slash @ Jun 13 2005, 01:15 PM)
Ami da. Zvuchi kato Airqn...

Айран с Меденки... biggrin.gif

Слаш и на теб ти се налага да пишеш на латиница, просто няма как...И все пак въпросът е ...Ще изяде ли мишката книжката? sad.gif
SepulTeraHead
Ще и севти маслото направо.
Nightwish
Вече се е започнало.. sad.gif
И дано все пак не се стигне до изяждане на книжката от мишката...
nicky119
Добавям и своето "за" кирилицата.
А защо по дяволите трябва да сме като всички(сърби,гърци,турци....)?
На политиците не им пука,не сме силна държава.Добре!А аз,ти,той не сме ли достатъчно силни да си я пазим и сами?
И наистина не зацепвам каква им е ползата на тея дето пишат с латиница ама на техния си език.
Everblack
Кирилица! headbang[1].gif Чете се по-лесно biggrin.gif
Skacore
Единственото нещо което не ми харесва в писането на кирилица е непрестанното сменяне между нея и латиницата точно за да можеш да напишеш като хората Байохазард или Хейтбрийд, а напоследък (сигурно от 10 години) както забелязвате всички "овърклокват" имат различен "лайфстайл" и т.н и т.н....според мен (без да искам да обиждам никой) това дали ще пишеш на кирилица или на латиница няма никакво значение, важното е КАКВО по дяволите си napisal.
Sw1tched
Може би е въпрос на време да свикнем с латиницата, така че да я четем не по трудно от кирилицата...може би не е толкова трагично? Би било хубаво обаче в този случай да се ползва таблица за транслитерация на българската азбука в английската азбука
Цитат
А  Б  В  Г  Д  Е  Ж  З  И  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ъ  Ь  Ю  Я

A  B  V  G  D  E ZH  Z  I  Y  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  F  H TS CH SH SHT A  Y  YU YA
pi4
naj-mnogo se jadosvam kogato njakoj naricha kirilicata ruska azbuka. sega pyk latinicata stana "anglijska".
Dragon's Bride
Цитат(Skacore @ Jun 13 2005, 01:06 PM)
Единственото нещо което не ми харесва в писането на кирилица е непрестанното сменяне между нея и латиницата точно за да можеш да напишеш като хората Байохазард или Хейтбрийд

ето ти една причина поради която просто минавам на маймуница като ми писне
Sw1tched
Цитат(pi4 @ Jun 13 2005, 08:58 PM)
naj-mnogo se jadosvam kogato njakoj naricha kirilicata ruska azbuka. sega pyk latinicata stana "anglijska".

Извинявам се за допусната грешка. Американците са ми промили мозъка laugh.gif [/fashionable hater talk]
pi4
от една страна си прав, това не е латинската азбука, знаците j, u и w са прибавени по-късно.
от друга обаче - същата азбука се използва поне още в италия и испания.
B)
Wolfheart
... w-то са го измислили англичаните. Във френската се използва само в някои англоезични думи(които са малко на брой), колкото да не се загрозява самата дума.
pi4
... j-то са го измислили французите в средните векове, римляните са пишели: ivpiter (юпитер)
Slash
Така като сме почнали...

...v-то го е измислила жена на средна възраст, в средните векове, чрез разкрачване в легнало положение.
Колко интересни неща има, които не знаете. no.gif
Sw1tched
Е ти си човека шега просто, мани wink.gif пък и

Цитат
Присъединил се на: 1-April 05

как да е иначе ph34r.gif
pi4
Цитат(Slash @ Jun 14 2005, 12:36 AM)
Така като сме почнали...

...v-то го е измислила жена на средна възраст, в средните векове, чрез разкрачване в легнало положение.
Колко интересни неща има, които не знаете. no.gif

v-то си го има отпреди средните векове, u-то се появява по-късно. барем чети какво пише, преди да правиш съчинения по картинка.
ха сега да те видим, какво ще измислиш за u-то. ако е добро - прощава ти се за v-то, ако ли не - трябва да измислиш по едно обяснение за всяка буква за домашно.
guitar.gif
Slash
Цитат(pi4 @ Jun 14 2005, 09:16 AM)
ха сега да те видим, какво ще измислиш за u-то. ако е добро - прощава ти се за v-то, ако ли не - трябва да измислиш по едно обяснение за всяка буква за домашно.

Малей, дано не се издъня...

Всъщност в u-то намирам жена с ергономични крака, и леко покекнат ляв баджак (в зависимост от гледната точка). Пък ако пожелаете, от всяка буква, мога да ви сътворя жена...
guitar.gif
Sw1tched
Сигурно ти се налага и от подръчни средства да си сглобяваш жена biggrin.gif
Lethe
Не виждам смисъл изобщо да съществува таква дискусия. Не в този форум,а изобщо . Кой,за Бога, би продал собствената си азбука?
Не мога да го проумея. Никак. Преди няколко седмици по литература учихме житието на Св.Константин-Кирил и точно след като четох най-изчерпателни обяснения за мисията във Великоморавия и тн. ,за съставянето на славянската азбука сиреч, ми се струва повече от нелепа тази дискусия.
А интересн факт,който научих вчера,беше, че монголците пишели на кирилица до 19в.
blink.gif
Demiurg
Цитат(Lethe @ Jun 15 2005, 07:46 AM)
А интересн факт,който научих вчера,беше, че монголците пишели на кирилица до 19в.
blink.gif

Абе то доста "братя словени" са пишеЛИ на кирилица... Сега май само ние с руснаците останахме. Не знам дали някои от бившите руски републики също не са заменили кирилицата с латиница... evil.gif
Извинявам се, че ви дразня родолюбието така, но истината не е хубава.
А преди година две не се ли обсъждаше някакво минаване на латиница (маймуница) за интернет ??? Ако се прокара такова нещо през народното събрание (знаете как гласуват там), това си е първа стъпка за замяна на кирилицата... ranting.gif
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.