Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Соловите албуми
.::Metal World::. Форуми > Metal > Metal / Rock / Hardcore / Gothic / Industrial
Nikola Bathory
Не винаги, но понякога изглежда странно за какво по дяволите даден изпълнител издава солов албум, който
първо - не се различава кой знае колко от музиката на групата в която е.
второ - обикновено този човек е лидер във въпросната група, тоест без проблем би могъл да прокара тези идеи и в самата група, без да трябва да го издава под своето име.

Най-добър пример - Лука Турили... Не че ми дреме вече за него... или пък за Рапсоди.
Но чуйте неговия солов албум... чуйте и Рапсоди.... /сори, може би много ще ви дойде "холивудския метъл", хахах/... И открийте поне 3 разлики.... Трудно ще ви е.
Е, да, примерно вокалистът е друг. ама какво от това - и двамата са абсолютно еднотипни певци.... ph34r.gif
Warrior Of Ice
Цитат(Nikola Bathory @ Nov 15 2005, 11:27 AM)
Най-добър пример - Лука Турили... Не че ми дреме вече за него... или пък за Рапсоди. Но чуйте неговия солов албум... чуйте и Рапсоди.... И открийте поне 3 разлики.... Трудно ще ви е.

Явно не си наясно, но човекът има два солови албума и в момента готви трети. Първият е от 99-та - "King Of The Nordic Twilight". За него съм съгласен, че звучи доста сходно с Rhapsody, но какво от това, след като сам по себе си е шедьовър? За втория - "Prophet Of The Last Eclipse", подобни твърдения вече звучат смехотворно. Там китарите звучат по коренно различен начин, аранжиментите са доста по-новаторски, има много електроника...

Изказвай се по дадена тема, след като се запознаеш обстойно. С наизустени приказки човек само се излага. wink.gif

P.S. Olaf Hayer и особено Fabio Lione може да са всякакви, но да ги наречеш еднотипни, не говори добре нито за слуховия ти апарат, нито за музикалната ти култура.
ManOwaRadO
Ми и мене ме дразнят подобни изпълнения, ама какво да се прави. Още една група, която да свири приказен детски хеви метъл. И оня смешник Йоаким Ханс направи същото, от което пък въобще няма никакъв смисъл, едва ли ще събере по-добри музиканти от Хамерфол, или със сигурност няма да излезне нищо запомнящо се. Аз дори още не съм чул соловия му проект, а и нямам никакво желание.
Warrior Of Ice
Цитат(ManOwaRadO @ Nov 15 2005, 12:10 PM)
Още една група, която да свири приказен детски хеви метъл.

А нали се сещаш коя е групата, която навремето положи основите на "приказния детски хеви метъл"? wink.gif


Цитат
И оня смешник Йоаким Ханс направи същото, от което пък въобще няма никакъв смисъл, едва ли ще събере по-добри музиканти от Хамерфол

Ако му беше чул албума, щеше да схванеш, че човекът въобще не си е поставял за цел да се мери с HammerFall и постигнатото в тази група. "Beyond The Gates" няма много общо с музиката на шведите, по-прогресарски е, дори Cans пее по различен начин. А и няма как да звучи сходно, след като голяма част от парчетата са написани от музиканти като Mike Chlasciak, Mat Sinner, Jeff Waters, David T. Chastain...
feather
Цитат(ManOwaRadO @ Nov 15 2005, 12:10 PM)
Аз дори още не съм чул соловия му проект, а и нямам никакво желание.

С това трябваше да започнеш. Поправи тази грешка и чак тогава се изказвай толкова експертно. Албумът на Cans е много повече от изброеното от теб. Достойнствата му би трябвало да чуеш още веднага и да намериш основните разлики с албумите на HammerFall. Иначе...

Цитат(Warrior Of Ice )
Изказвай се по дадена тема, след като се запознаеш обстойно. С наизустени приказки човек само се излага.
ManOwaRadO
Цитат(Warrior Of Ice @ Nov 15 2005, 11:19 AM)
А нали се сещаш коя е групата, която навремето положи основите на "приказния детски хеви метъл"? wink.gif

Ами сещам се, и какво от това?

А и така както ми го описваш, още повече се убеждавам, че няма да ми хареса, въпреки че досега не съм попадал на слаб проект, в който да участва Мат Синър...

Иначе можете ли да ми посочите пример на солов проект, който да е излязъл по-успешен от самата група, или поне на вас повече да ви харесва и защо? Ако може да е все пак за по-известна група, която повечето сме чували?
Warrior Of Ice
Соловите проекти няма как да са по-успешни от основната група поради една проста причина. Музикантът тръгва да прави подобен проект едва след като си изгради някакво име, с чиято помощ да може да привлече интереса на лейбъли и гости за албума си. Основната банда винаги получава повече внимание и точно затова наричаме страничните занимания на музикантите проекти. Там се експериментира повече, разработват се идеи, които поради една или друга причина не са намерили място в групата.

Ако говорим за това кое колко се харесва, аз за себе си мога да заявя, че харесвам соловите неща на Luca Turilli, Joacim Cans, Janne Warman не по-малко от албумите на Rhapsody, HammerFall и Children Of Bodom. Wintersun ме радва доста повече от Ensiferum. (Да, знам, че сега е истинска банда, но първоначалната идея на Jari е да си остане на ниво проект. Ако не се беше сдърпал с останалите от Ensiferum, така и щеше да бъде.) Demonoid, например, е проект с тотално различно звучене от това на Therion, въпреки че го правят абсолютно същите музиканти. Същото може да се каже и за Dragonlord, ако ги съпоставим с Testament. Въобще, примерите са много... Има полза от подобни проекти.

И още нещо - ако броим Avantasia за солов проект на Tobias Sammet, то двете метъл опери бяха доста по-успешни от албумите на Edguy, издадени преди тях (в това число и "Mandrake").
InsArtTure
Абе хора, аз ви дадох повод за цяла тема, а вие не ме споменахте един път tongue.gif Особено Никола! Плагиат biggrin.gif
RazorJack
Ми то аз май няма нужда да се намесвам, вече "Ледения" (гхехехееххе tongue.gif ) е казал всичко biggrin.gif

Само да добавя ще дори човек да е лидер в дадена група и да може да вкара соловите се идеи, то този човек обикновено е достатъчно умен за да не го прави, при положение че групата си има свой стил и облик а тези идеи не се вписват съвсем в него. при това положениe ако идеите са добри защо да не се издадат като солови проекти? Аз например не мога да си представя Rhapsody да издадат под своето имe New Century's Tarantella или пък Demonheart wink.gif
Crafter
Абсолютно подкрепям Warrior.

Manowarado, извинявай, не си чул албума на Канс и твърдиш, че е тъп само защото е солов албум?
...
ще си спестя коментара за малоумието тук wink.gif
ManOwaRadO
Цитат(Sturmfuhrer @ Nov 15 2005, 01:00 PM)
Manowarado, извинявай, не си чул албума на Канс и твърдиш, че е тъп само защото е солов албум?
...
ще си спестя коментара за малоумието тук wink.gif

Да и все пак обясних защо не проявявам интерес към него и не съм го слушал.

А за второто - защо направо не си сложиш подпис "Радо е малоумен" или нещо такова и да приключим с въпроса, ще си спестиш много излишно писане.
Mort
Аз също общо взето съм съгласен с мнението на Warrior Of Ice (като изключим соловите на Luca Turilli - просто не ми харесват).
Сещам се за две групи, но те май не се вписват съвсем в определението "солови", въпреки че носят името на вокалистите в групата - Ози и Дио...
offtopic.gif
@ InsArt†ure - ти даде повод за тема, аз предложение да бъде направена, а Nikola я направи laugh.gif tongue.gif
Crafter
Цитат(ManOwaRadO @ Nov 15 2005, 02:15 PM)
Цитат(Sturmfuhrer @ Nov 15 2005, 01:00 PM)
Manowarado, извинявай, не си чул албума на Канс и твърдиш, че е тъп само защото е солов албум?
...
ще си спестя коментара за малоумието тук wink.gif

Да и все пак обясних защо не проявявам интерес към него и не съм го слушал.

А за второто - защо направо не си сложиш подпис "Радо е малоумен" или нещо такова и да приключим с въпроса, ще си спестиш много излишно писане.

Нямам претенции да ти обяснявам непрекъснато че си малоумен.
Просто когато кажеш, че албума на Канс е тъп, макар че не си го слушал, няма какво друго да се каже.
SepulTeraHead
Аз също твърдя, че албумът на Канс е тъп, без да съм го слушал. Така че подкрепям Радо с 2 ръце!!!!!!!!!!111
abductor
Аз пък направо твърдя, че КАНС Е ТЪП и нямам никакво намерение да слушам никакви албуми с негово участие biggrin.gif
Hansi
Не е лесно .....
Crafter
Аз пък смятам, че всички шибаняци, които слушат метъл са тъпаци!
факт
.
Wolfheart
Абе при соловите, както и при не-соловите също си има такива, които рокс и които съкс. Това въобще не е подходяща класификация.
Последните солници на Kotipelto и Warmen доста ме радват.
Slash
Nikola Bathory, искрено ме радваш с всеки твой пост... punk.gif :поклон: bowdown.gif
...

Ами...

Dan Swano има интересен албум (Moontower); На DC Cooper албума от 99год. също е много добър; Cans - Beyond The Gates е нещо много приятно, и различно от обичайното; Michael Pinnella - виртуоз; Bruce Dickinson има изключителни солови албуми; Соловите проекти на Театралите, и особено на John Petrucci; Wintersun!!!...
За тези се сещам сега, които ми харесват.

П.П.
Баладите на Joacim Cans са божествени, така че се ограничавайте малко от малоумни коментари. Знам, че ви идва отвътре...
Sunforger
Мммм... не. Пример за това е Genesis и соловия проект на Peter Gabriel, които нямат нищо общо (определено предпочитам соловия проект, най-малкото защото Genesis от времето, по което Peter е бил с тях са с невероятно старо звучене, а на мен такова не ми допада...)

Или пък Jethro Tull и постоянните солови изпълнения на Ian Anderson...

Или пък Phi-Life Cypher и основната фигура там, а именно Life MC - правят съвсем различна музика, но и групата, и проекта са много добри (дори може би водещи във английската underground hip-hop сцена.)

А, и напомняйки за Coil всички спорове, смятам да дам един подобаващ израз на това колко безумно е да се правят бързи заключения, така че, мили деца, слушайте учителите си по немски, когато ви казват първо да мислите, после да говорите...

Цитат
Man muss denken, dann sprechen...

Казваше учителката... но кой ли..? кой ли я слушаше...
Metanoia
Цитат(abductor @ Nov 15 2005, 06:18 PM)
Аз пък направо твърдя, че КАНС Е ТЪП и нямам никакво намерение да слушам никакви албуми с негово участие biggrin.gif

Една наистина умна приказка в цялата тема... laugh.gif

А иначе - в общият случай наистина соловите проекти са с една идея по-смотани от оригинала, но е пълно и с изключения, които потвърждават правилото. Както писах в една друга тема соловите проекти на Брус Дикинсън са много по-прогресивни, поетични, по-метълски ако щете от Iron Maiden... които свирят (с извинение) в най-безидейния и скучен стил в метъла (хард ен хеви рок ама леко пометълен за заблуда на противника), който се износи още от първият им албум. Добре, че след завръщането на Брус правят същото, но малко по-интелигентно и по-малко инфантилно.
Соловите проекти на Брус са много по-разчупени и въпреки, че влиянието им в развитието на метъла клони към нула музикалната им стойност е по-висока (поне за мен).
Wolfheart
Metatonia, много се вживяваш в ролята на всезнаещ и всеразбиращ и вече почваш да се оливаш. Точно на мейдън албумите са си доста разчупени и творени с 10 години преднина. Докато солниците на Брус са по-мейнстриймски.
Warrior Of Ice
Цитат(Metanoia @ Nov 26 2005, 04:00 PM)
Iron Maiden... които свирят (с извинение) в най-безидейния и скучен стил в метъла (хард ен хеви рок ама леко пометълен за заблуда на противника), който се износи още от първият им албум.

Добре, че си ти, за да го кажеш! laugh.gif laugh.gif laugh.gif bowdown.gif

Това, което свирят Maiden, си е чист, стопроцентов хеви метъл. Те са една от групите, чиято музика още навремето е придала смисъл на въпросното словосъчетание. Колкото до това кое кога се е износило, всеки си преценява. Факт е, че много поколения музиканти са се вдъхновявали от различните периоди в творчеството на Iron Maiden.
Slash
Цитат(Metanoia @ Nov 26 2005, 03:00 PM)
А иначе - в общият случай наистина соловите проекти са с една идея по-смотани от оригинала, но е пълно и с изключения, които потвърждават правилото. Както писах в една друга тема соловите проекти на Брус Дикинсън са много по-прогресивни, поетични, по-метълски ако щете от Iron Maiden... които свирят (с извинение) в най-безидейния и скучен стил в метъла (хард ен хеви рок ама леко пометълен за заблуда на противника), който се износи още от първият им албум. Добре, че след завръщането на Брус правят същото, но малко по-интелигентно и по-малко инфантилно.
Соловите проекти на Брус са много по-разчупени и въпреки, че влиянието им в развитието на метъла клони към нула музикалната им стойност е по-висока (поне за мен).

Цитат на годината!
Metanoia
Цитат(Warrior Of Ice @ Nov 26 2005, 03:14 PM)
Това, което свирят Maiden, си е чист, стопроцентов хеви метъл. Те са една от групите, чиято музика още навремето е придала смисъл на въпросното словосъчетание.

Аз да съм казал нещо друго? blink.gif


Цитат
Факт е, че много поколения музиканти са се вдъхновявали от различните периоди в творчеството на Iron Maiden.

Това пък още по-малко искам да го оспорвам! Реално има 2-3 групи, които са направили повече за развитието на метъла от Мейдън... което не отрича това, което казах.


Цитат
Metatonia, много се вживяваш в ролята на всезнаещ и всеразбиращ и вече почваш да се оливаш.

Сериозно? Аз си мислех, че изказвам мнение, което е малко крайно и силно непопулярно (особено сред фенове на хеви-метъла), но ако е нужно мога само да обяснявам, че Мейдън и Менъор са велики и всичко останало съкс.
Warrior Of Ice
Ами работата е там, че хевито не е просто втвърден хард рок. Той си е цяло ново стъпало в еволюцията на жанровете.

Леко си противоречиш. Ако Maiden наистина се бяха изчерпали с първите си албуми, то само тези албуми щяха да са влиятелни, а и въобще приносът на групата като цяло щеше да е доста по-нищожен.
Rolf
Цитат(Metanoia @ Nov 26 2005, 03:00 PM)
Iron Maiden... които свирят (с извинение) в най-безидейния и скучен стил в метъла

Е, наистина не е толкова впечатляващ и "идеен" колкото "метъла" на ония келеши, дето рапират и подскачат по сцената като изтървани от зоопарк маймуни... wink.gif

Сериозно, човече, излагаш се с подобни приказки. Iron Maiden са една от групите, внесли най-много иновации в метъл музиката. Всеки техен албум има характерното мейдънско звучене - от това ли съдиш, че са се изчерпали? Трябва ли една група да мени стила си всяка година, за да минава за оригинална?
Metanoia
Цитат(Warrior Of Ice @ Nov 26 2005, 06:22 PM)
Ако Maiden наистина се бяха изчерпали с първите си албуми, то само тези албуми щяха да са влиятелни, а и въобще приносът на групата като цяло щеше да е доста по-нищожен.

Да съм казал, че са повлияли към добро? laugh.gif Хевито не е "втвърден", а"пометълен" хард-енд-хеви рок. Не ми преиначавай думите. wink.gif


Цитат(Rolf)
Е, наистина не е толкова впечатляващ и "идеен" колкото "метъла" на ония келеши, дето рапират и подскачат по сцената като изтървани от зоопарк маймуни...

Е не, всъщност, далеч по-идейно е да пуснеш по-дълга коса, да си скъсаш кожените дрехи и да увеличиш дисторшъна. icon_headbang[1].gif


Цитат
Трябва ли една група да мени стила си всяка година, за да минава за оригинална?

Не, тя трябва да Е оригинална.

П.П. Нали онова не е метъл, бе? `Що го намесваш?
Warrior Of Ice
Цитат(Metanoia @ Nov 26 2005, 07:37 PM)
Да съм казал, че са повлияли към добро?

Добро, лошо - тези неща не ги решаваме аз и ти. След като някой се е поучил от тях и на база на творчеството им е създал нещо по-съвършено, едва ли приносът е негативен. Фактът е, че са повлияли, при това не само с "Iron Maiden" и "Killers", което автоматически опровергава тезата ти.

Сега се сещам за една финландска банда - Machine Men. Те, например, са повлияни от последния период на Maiden. Ако бяха повлияни от "Number Of The Beast" ерата, сигурно щяха да свирят някакъв по-първичен стил...


Цитат
Хевито не е "втвърден", а"пометълен" хард-енд-хеви рок. Не ми преиначавай думите.

Какво значи "пометълен", ако преди това не е имало такова нещо като метъл? wink.gif Нека не забиваме в буквализми...
Metanoia
Цитат(Warrior Of Ice @ Nov 26 2005, 06:46 PM)
Какво значи "пометълен", ако преди това не е имало такова нещо като метъл? wink.gif

Последно по темата:
Имало е Блек Сабат. smile.gif

П.П. За първата част от поста ти си прав, погледнато от друга гледна точка. Аз не искам да отричам влиянието на Мейдън... всъщност дори не искам да кажа, че е било за лошо! Темата беше за друго.
Warrior Of Ice
Цитат(Metanoia @ Nov 26 2005, 07:52 PM)
Цитат(Warrior Of Ice @ Nov 26 2005, 06:46 PM)
Какво значи "пометълен", ако преди това не е имало такова нещо като метъл? wink.gif

Последно по темата:
Имало е Блек Сабат. smile.gif

Абсолютно. И точно Black Sabbath полагат основите на хеви метъл звученето. Защото, погледато в исторически план, преди хевито друг метъл не е имало.

Май наистина се отдалечихме от темата... happy.gif
SepulTeraHead
И аз харесвам соловите неща на Dickinson повече от Maiden. [/темата]
Metanoia
Цитат(Metanoia @ Nov 26 2005, 03:00 PM)
най-безидейния и скучен стил в метъла

Ъъъъ, като се позамислих се сетих, че не съм съвсем прав за този стил, защото ако беше толкова безидеен нямаше да се появи Avantasia icon_headbang[1].gif , което е меко казано велик проект и за мен е напълно необяснимо защо не е направено на спектакъл! За съжаление наистина оригиналните работи като нея се броят на пръстите на едната ръка, но ги има!!!
Пък ако я броим и нея за страничен проект мога също да кажа, че е по-добро от оригинала и то с пъти! От първо слушане грабва, нещо, което на мен ми се случва много рядко... че даже и за нова тема се сетих.
Lucretia
Цитат(SepulTeraHead @ Nov 27 2005, 09:50 AM)
И аз харесвам соловите неща на Dickinson повече от Maiden. [/темата]

bowdown.gif
Особено последните албуми! Имам предвид от Accident Of Birth насам.
За мен лично (с риск да обидя някой) Maiden са малко поомръзнали, а последните им албуми са доста блудкави. Докато при Dickinson определено има какво да се чуе smile.gif
Lucretia
Цитат(Warrior Of Ice @ Nov 15 2005, 11:42 AM)
Соловите проекти няма как да са по-успешни от основната група поради една проста причина. Музикантът тръгва да прави подобен проект едва след като си изгради някакво име, с чиято помощ да може да привлече интереса на лейбъли и гости за албума си. Основната банда винаги получава повече внимание и точно затова наричаме страничните занимания на музикантите проекти. Там се експериментира повече, разработват се идеи, които поради една или друга причина не са намерили място в групата.

Не е съвсем така, ще дам пример с един човек, който лично аз много уважавам, въпреки, че е далеч от метъла. Стинг. Сигурна съм, че има хора, които дори не знаят името на старата му група, въпреки, че не е безизвестна.

Има още доста музиканти, чиито солови проекти са доста яки. За мен такива са Дан Суано и Петер Тетгрен например. И Анди Дерис донякъде.
Airin Of Ancelot
Цитат(Nikola Bathory @ Nov 15 2005, 11:27 AM) *
Не винаги, но понякога изглежда странно за какво по дяволите даден изпълнител издава солов албум, който
първо - не се различава кой знае колко от музиката на групата в която е.
второ - обикновено този човек е лидер във въпросната група, тоест без проблем би могъл да прокара тези идеи и в самата група, без да трябва да го издава под своето име.

1. Наистина няма смисъл музиката да се издава под друго име, ако е идентична с тази на основната банда. За щастие музикантите явно схващат това и подобни солови проекти са рядкост.

2. Това, че човекът е лидер, не оправдава една съществена промяна в насоката на бандата, често коренно различаваща се от градения досега стил. Не можеш да искаш музиката на Pungent Stench и Hollenthon да се издава под едно и също име, нали?
alpha prime
Цитат
Има още доста музиканти, чиито солови проекти са доста яки. За мен такива са Дан Суано и Петер Тетгрен например. И Анди Дерис донякъде.

а на тоя пич от хипокриси кое по точно му е старничен проект? Просто се чудя, щото бълва музика като нюйоркски пожарникар водна струя на 11 септември
на Дерис един албум му слушах и верно ми хареса повече от гейоуин. някъв мега откачен прогресив smile.gif
deebo
Цитат(SepulTeraHead @ Nov 27 2005, 10:50 AM) *
И аз харесвам соловите неща на Dickinson повече от Maiden. [/темата]

^ + 1 icon_headbang[1].gif

Иначе не намирам нищо лошо в соловите албуми. Да вземем Devin Townsend... прави съвсем различни неща в STRAPPING YOUNG LAD и в соло проекта си icon_headbang[1].gif icon_headbang[1].gif icon_headbang[1].gif
winterstorms
Хубаво нещо са страничните проекти, особено когато даденият музикант е богат на различни идеи. Arjen Lucassen е много ярък такъв пример... Някой спомена Wintersun на Jari Maenpaa, много на място. Човекът с тази музика направо издуха Ensiferum. Alexi от COB също прави доста интересни неща в Sinergy, както и Janne в Warmen. И т.н., и т.н.
Aglarana
Вчера преслушвах Andre Matos - Time To Be Free. Не стига, че ме отвя още от първия момент, когато започна интрото, но и забелязах, че за няколкото месеца, които минаха от излизането му, абсолютно всички песни са ми станали любими wub.gif Солов албум, който наистина заслужава многобройните адмирации и похвали!
Fish
Соловите албуми са нещо чудесно, когато са направени с идея. Ако даден творец се чувства ограничен по някакъв начин в основната си група, няма нищо лошо в това да издаде нещо самостоятелно и различно. Обаче категорично не одобрявам тенденцията всеки по-известен музикант да вади самоцелно солови неща, само защото "така правят големите". За жалост последното се случва често.
Twilightfall
Щом погледнах темата, веднага се сетих за Джон Петручи и соловият му проект - еми мачка, откъдето и да го погледнеш.
Warrior Of Ice
Тия дни стабилно въртя соловия дебют на Constantine. Много приятен шред с идеи и модерно звучене. Голям китарист може да стане това момче.
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.