Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Любими книги
.::Metal World::. Форуми > Всичко, несвързано с метъла > Общ форум
Страници: 1, 2
slayer_fen
Интересно ми е кои книги човек си заслужава да прочете през целия си живот?Ето моя списък:
Всичко от Карл Май
1984
Птиците умират сами
Властелинат на пръстените
Синовете на великата мечка
Под игото
Граф Монте Кристо
Спасителят в ръjта
Вие как мислите?Бихте ли допълнили списъка за любими книги?
TerminalFrost
За мишките и хората - Джон Стайнбек
Кланица 5 - Кърт Вонегът
100 години самота - Габриел Гарсия Маркес
Рита Хейуърт, или вечната пролет на надеждата (позната още и като филма Изкуплението Шоушенк) - Стивън Кинг
Пилето - Уилям Уортън
и още много, много, много...
Warrior Of Ice
Без да претендирам, че това е литература, която човек задължително трябва да прочете, изреждам любимите си:

Повечето книги на Клифърд Саймък, както и на Стивън Кинг (особено серията "Тъмната кула")
"Силмарилион" и "Властелинът на пръстените" на Толкин (в този ред)
"Мечът на истината" на Тери Гудкайнд
"Песен за огън и лед" на Джордж Мартин
"Stormbringer" на Майкъл Муркок
"Хиперион" на Дан Симънс
"Колелото на времето" на Робърт Джордан (колкото и да го развали напоследък)
всички саги на Реймънд Фийст
"Фондация" на Айзък Азимов
"Господарят на светлината" на Роджър Зелазни

за това се сещам в момента...
melhaer
Карл Май...

като бях ученик бях супер фен, ама скоро почнах да чета малко за спорта Винету....голяма боза, и най ме дразни това, че уж е великият хуманист, а в книгите му великите пичове винаги са немци, освен това все представя индианците като някви кухи лейки, дет си мсилят, че карабината Хенри е омагьосана и разни други тъпотии...а когато умира Винету и казва, че е християнин, вече направо почваш да цвилиш...

иначе по темата:

Всичко на Стаинбек - може да се пропусне военната публицистика
всичко на Стивън Кинг
всичко на Изабел Алиенде

тези горните трима, са едни от най-добрите писатели на света:) Не говоря за това дали разказват или не интересни истории, това си лично мнение, а говоря за стилово изразяване и за това, как те с едно изречение от три думи описват по-добре нещо, за което на други и една книга не им стига.

сега като прочетох по-горе бих добавил и висчко на Вонегът и Маркес и...абе много са нещата...

имаше един пич, дето е казал една мъдрост уж - цитирам по памет - "На един средно интелигентен човек, му е нужно в живота си да прочете 10-15 книги, но за да разбере кои са тези книги, трябва да прочете 15 000 тома."...
ManOwaRadO
Цитат(melhaer @ May 16 2006, 05:15 PM) *
Карл Май...

като бях ученик бях супер фен, ама скоро почнах да чета малко за спорта Винету....голяма боза, и най ме дразни това, че уж е великият хуманист, а в книгите му великите пичове винаги са немци, освен това все представя индианците като някви кухи лейки, дет си мсилят, че карабината Хенри е омагьосана и разни други тъпотии...а когато умира Винету и казва, че е християнин, вече направо почваш да цвилиш...

Това мнение е напълно идентично с моето по въпроса. Иначе докато бях малък много се кефех на романчетата му - увлекателни са, само че отдавна вече ми се струват смешнички! hmm.gif

Най-яка книга - "Пътеводител на галактическия стопаджия"
SepulTeraHead
1984
Корона от тръни

...Иначе малко книги ме впечатляват толкова. По скоро извличам информация от тях.
scion_of_storm
Ами на мен повечето са ми поредици и фентъзи smile.gif
"Сага за войната на Разлома"-Реймънд Фийст
"Колелото на Времето"-Робърт Джордън
"Песен за огън и лед"-Джордж Мартин

"Силмарилион"-Толкин(много повече ми харесва от всичките му други книги)
"Придворният убиец"-Робин Хоб,май така се казваше,бях ги взел от един приятел на баща ми
"Спомен,печал и трън"-Тад Уилямс
И още има,ама ще стана доста дълго smile.gif
Rolf
Айзък Азимов ми е любимият ми автор - чел съм му всичко и спокойно мога да кажа, че при него празно няма. После идват Стивън Кинг и Толкин, а чак след това разни фентъзи автори... Робърт Джордан не е сред тях. wink.gif
parabellum
Ми, видните произведения на Том Кланси и Сергей Лукяненко.
Queen_Of_Snow
Любовта трае три години - Фредерик Бегбеде
Сърца в Атлантида & Тъмната Половина - Стивън Кинг
Izkufelia
ДОСТОЕВСКИ - "Престъпление и наказание"
ДОСТОЕВСКИ - "Братя Карамазови"
ДОСТОЕВСКИ - "Идиот"
ДОСТОЕВСКИ - "Бесове"
Л.ТОЛСТОЙ - "Анна Каренина"
Л. ТОЛСТОЙ - "Възкресение"
ИВ. ВАЗОВ - "Епопея на забравените"
ЯВОРОВ
ВАПЦАРОВ
ЙОВКОВ - "Песента на колелетата"
Г. С. РАКОВСКИ - 3-те тома събрани съчинения (защо ли трудно се намират???)
ЙОГАНАНДА - "Автобиография на един йога"

................................................ абе списъка е голям!

Но преди всичко КНИГАТА - без да звучи религиозно фанатично!
Pyjamka
^Ще те повторя, като спомена и аз "Престъпление и наказание", но тази книга е просто велика - задължителна! А бих добавила още:
"Името на Розата" - Умберто Еко
"Германия - мръсна приказка" - Виктор Пасков (Също така "Аутопсия на една любов", "Балада за Георг Хених" и някои от новелите му.)
"Бариерата" - Павел Вежинов
"Дон Кихот" - Сервантес
"Параграф 22" - Джоузеф Хелър
"Том Сойер" - Марк Твен
...и освен тези много други произведения, които хората са се постарали да напишат, за радост или не, и оставят за будните поколения.
MadHatter
Бих добавила:
"Парфюм" - Патрик Зюскинд
"Фауст" - Гьоте
и скромното творчество на Ричард Бах....разбира се пропускам значителни части, но не съм по имената.
`Xandria`
Цитат(Pyjamka @ May 18 2006, 06:03 PM) *
"Дон Кихот" - Сервантес

Тази книга така и не можах да я харесам, хем я изучавахме задълбочено миналата година, хем толкова хора я превъзнасят, какво толкова и харесвате, на мен ми е много наивна и незапомняща се с кой знае какво, освен че представя кризата на ренесансовия хуманизъм. Не мога да си обясня високите оценки за нея... Не намирам нищо велико в нея, а и не ми се вижда толкова полисемантична, колкото я представят. wink.gif (Meжду другото всички останали книги от списъка ти са много хубави)
****
Засега ще се въздържа да изброя любими книги по темата, тъй като все още мисля кои по-точно да спомена, защото човек има много любими неща.
conguestadors
Цитат(MadHatter @ May 18 2006, 06:15 PM) *
Бих добавила:
"Парфюм" - Патрик Зюскинд
"Фауст" - Гьоте
и скромното творчество на Ричард Бах....разбира се пропускам значителни части, но не съм по имената.

Поздрав за Парфюм и на мен ми е любима.
Както и всичко на Тери Пратчет
lelqLora
"Емил от Льонеберя"
"Една нощ през самотния октомври" на Зелазни
"Една одисея в космоса" и трите части
Разказите на Удхаус
"Градината на боговете" на Джералд Даръл
"Агнецът" и "Похотливецът от град Тъга" на Кристофър Мур
повечето неща на Вонегът
всичко на Исабел Алиенде
И разбира се любимият ми за всички времена Скот Фицджерълд
Ares
1.Мисия Земя(Препоръчвам я на всеки)
2.Боино поле земя.
3.Страх.
4.Те вървяха като хора.
5.Междинна Станция.
6.Всичко живо е трева.
7.Времето е наи простото нешто.
8.Магистрала на ве4носта.
9.Боино поле Европа(класика при воеените романи)
10.Пътеводител не галакти4еския стопаджия.
11.Отровата на Алкория.
12.Война на Световете и Машината на времето(Велик писател-Хърбард Уелс.Един от
бащите на нау4ната фантастика)
13.Властелинат на пръстените.
14.Хобит.
15.Силмарилион.
16.Всички на Тери Пратчет.
17.Този е един от любимите ми.Великия Салваторе.Създател на света Forgoten Realms,
Боб(както го наричат приятели)е един от малкото живи писатели които успяват да
въздигнат до небесата жанра Фентази.
18.Кръстникът
19.Нощен патрул.
20.Дневен патрул.
emerald
Цитат(MadHatter @ May 18 2006, 06:15 PM) *
"Парфюм" - Патрик Зюскинд

И мен ме впечатли.

"Мартин Идън" и "Белият зъб" на Джек Лондон
"Любов по време на холера" на Габриел Гарсия Маркес
"Железният светилник" и останалите три части от Димитър Талев
Ангел Каралийчев - разкази
"Нощ в Лисабон" и "Черният обелиск" на Ерих Мария Ремарк
"Полет над кукувиче гнездо" на Кен Киси
"Властелинът на пръстените" и "Силмарилион" на Толкин
Ханс К. Андерсен и Братя Грим
DanceDevil
Мен доста книги които съм прочел са ми харесали, но ако трябва да определя една от всичките, която ми е направила голямо впечатление това е Граф Монте Кристо.
Ivita
И аз съм за Дон Кихот определено. Като сме почнали с класика

Малкият принц-Екзюпери
Железния светилник-Димитър Талев
Човекът, който се смее-Виктор Юго
малко поезия- Дамян Дамянов
Wrath_Child
Цитат(Ivita @ Aug 17 2006, 08:44 PM) *
Малкият принц-Екзюпери
Железния светилник-Димитър Талев

Не знам защо толкова му се кефите на Малкия принц("..Е ДЪРТ ЛЪЖЕЦ"...) icon_headbang[1].gif

И аз много харесвам Железния светилник;
Шекспир- Макбет, wub.gif
Юго- Клетниците ,
всичко на Оскар Уаилд и ...Тери Прaтчет....
Pyjamka
^Не знам дали това е темата, но трябва да спомена, че не останах очарована от Оскар Уайлд и не разбирам с какво толкова е по-специален. Вярно е, че хванах само една книжка с прости разкази и новели, но все пак... Няколко думи?
Wrath_Child
^Прочети например Портретът на Дориaн Грей.
Макар че пиесите му също са много добри.
MadHatter
Цитат(WrathChild @ Aug 18 2006, 12:30 AM) *
Не знам защо толкова му се кефите на Малкия принц("..Е ДЪРТ ЛЪЖЕЦ"...) icon_headbang[1].gif

Как можа да кажеш такова нещо tongue.gif Малкия принц е прекрасна книжка и то въобще не е за деца...Понякога човек се нуждае от малко прещракал мозък, за да седне да мисли върху нея, но все пак... happy.gif
scion_of_storm
Преди месец-месец и нещо прочетох "Дневен Патрул" и "Нощен Патрул" на Лукяненко и мисля, че ми станаха две от любимите книги, заедно с още една поредица на Йън Ървайн- Взор през огледалото. bowdown.gif Много са добри, източно фентъзи в лицето на Лукяненко е уникално, доста по-различно от западните му еквиваленти icon_headbang[1].gif
InsArtTure
Малкият принц Е за деца. Трябва да си с прещракал мозък за да си на 20 и да търсиш някъф "скрит" житейски смисъл. Просто книгата е alterbative, не е дълбока. rolleyes.gif
MadHatter
Зависи какъв личен смисъл ще намериш в нея rolleyes.gif Се тая wub.gif
InsArtTure
^Е, ако намериш личен смисъл-да. То може да намериш смисълз а себе си и в домашно на първокласник. Ако те впечатли някак. Аз говорех за обективната оценка. happy.gif
MadHatter
Обективност на практика няма, но смятам, че след като толкова много хора виждат нещо по-дълбоко в тая книжка, аз също, смятам, че наистина има... А ако първокласника е гений wub.gif спирам...
Slash
Киро обобщителя. tongue.gif Не си прав обаче за "Малкият принц". Вярно, като се обобщят нещата изглеждат по-елементарни, но обобщаването е просто едно скачане в поредната илюзия. "Малкият принц" трябва да се прочете три пъти в живота (всички знаем). Аз няма да забравя това!
emerald
Да добавя още няколко:

"Осъдени души" на Димитър Димов
"Време разделно" на Антон Дончев
и всичко на Емил Зола
scion_of_storm
И аз ще добавя още една поредица- Стивън Ериксън-"Малазанска книга на мъртвите". icon_headbang[1].gif
`Xandria`
Quo Vadis-Хенрик Сенкевич
Величие и падение на куртизанките- Балзак
Гарванът, Анабел Ли,Разговор с мумия-Едгар Алън По
Гнева на ангелите-Сидни Шелдън
Троил и Кресида,Антоний и Клеопатра,Всичко е добре, когато свършва добре,Сън в лятна нощ,Хенри IV...общо взето много, почти всичко на Шекспир
Цветя на злото-Бодлер wub.gif
Поезията на Дамян Дамянов, ако трябва да посоча книга-"Живей така, че ...", примерно bowdown.gif
Тримата мускетари,Граф Монте Кристо-Александър Дюма
+ всички стихосбирки на Николай Лилиев bowdown.gif
и още, но сега не се сещам, предполагам ще се сетя точно когато не трябва wacko.gif
П.С. И да, Дон Кихот ми е тъп,не мога да разбера какво намират в него
Цитат(Izkufelia @ May 17 2006, 07:43 PM) *
ЯВОРОВ
ВАПЦАРОВ
ЙОВКОВ - "Песента на колелетата"

bowdown.gif excl.gif
Mago De Oz
"Кръстоносци" - Сенкивич
"Потоп" - Сенкивич
"Дългата разходка" - Кинг
"Песен за огън и лед" - Мартин
"Белгариада" - Едингс
"Талисмана" - Кинг
"Черния дом" - Кинг
"Тъмната Кула - поредицата" - Кинг
"Война" - Сендюк
"Петър Първи" - Толостой
"Тихият Дон" - Шолохов
"Време разделно" - Дончев
"Под игото" - Вазов
е, може да се каже ,че това са 30% от любимите ми книги. И сега за да се покажа какво съм ограничено ченге, ще си призная, че поезия не харесвам, освен някоя друг текст на песен (може да се каже,че това е единственната поезия, която харесвам:)
Blade al'Slayer
Колелото на Времето - Робърт Джордан
Мечът на Истината - Тери Гудкайнд
* - Тери Пратчет
Сага за Войната на Разлома и следващите серии - Реймънд Фийст

Много, много други...
Ares
Мен ме кефи Demon Wars на Салваторе,прочетох първата и чакам следващите 5
Metallica
За мишките и хората - Джон Стайнбек
Mълчанието на Агнетата-Томас Харис
Мизъри-Стивън Кинг
Цар Плъх
Alekto
Цитат(Metallica @ Sep 14 2006, 06:16 PM) *
За мишките и хората - Джон Стайнбек

bowdown.gif

Преди 2 месеца най-добрият ми приятел игра Лени в откъс, адаптиран по книгата от една млада, но талантлива режисьорка.
KingSlayer
Само "Остров Тамбакту" си заслужава smile.gif Всичко друго затормозява и е напълно излишно hmm.gif
Pyjamka
Към моя скромен списък (който можете да прочетете на първата страница) ще добавя "Непосилната лекота на битието" от Кундера. Мина време, откакто я прочетох, но, колкото повече отлежава, толкова по-близка я чувствам до себе си. Много, много хубава книга. Заради такива книги съм готова да изчета всички библиотеки на света!
Pestilencia
Ами...има няколко,които за мен са уникални...
'Дракула',Брем Стоукър
'Парфюмът',Патрик Зюскинд
'Алхимикът',Паулу Коелю
'Брулени Хълмове',Емили Бронте


В общи линии...>)
Едноок Смок С Дисаги
Винету и поредицата за Конан
noel_f
Да, и аз преди много четях такива индиански истории. 7-8 клас много харесвах Майн Рид. Горещо го препоръчвам на по-малките smile.gif
wqwrrr
^^ Mдааа, 'Винету" са много хубави книжките. На скоро гледах и филм по една от тях, но нещо ме заболяха очите. Няма почти нищо общо с книгата.

Иначе любими книжки - колкот' щеш!
Започвам със Стивън Кинг - "То" и "Тъмната Кула"
Тери Брукс - Всички книги от поредицата за Кралството на Отвъдната Земя и "Талисманите на Шанара", както и "Елфите на Шанара", двете части, "Черният Еднорог"
Урсула 'Ле Гуин - "Гробниците на Ар'туан", "Магьосникът от Землемория", "Най-далечният бряг" и "Техану".
Тери Пратчет - Всичко от "Света на Дикса"
Джон Толкин - "Недовършени предания", "Историята на Средната Земя" и "Властелинът на Пръстените".
Робърт Хауърд - „Залата на мъртвите”.
Глен Кук - "Стоманени Сънища"
Тад Уилямс - "Престолът от драконова кост"
Р. А. Салваторе - "Кристалният отломък"
Робърт Джордан - "Кръстопътища по здрач"
Джордж Мартин - "Песен за огън и лед".

И още много други. Маниаче съм си rolleyes.gif
Randall Flag
Цитат(noel_f @ Dec 29 2006, 02:00 PM) *
Да, и аз преди много четях такива индиански истории. 7-8 клас много харесвах Майн Рид. Горещо го препоръчвам на по-малките smile.gif

М.Рид е много увлекателен автор както и Жул Верн.'Две Години Ваканция ' продължава да бъде една от любимите ми книги!
Днес обаче забавленията са толкова много че се съмнявам на по малките да им остава време за много книги.
smile.gif
scion_of_storm
Фийст за пореден път ме изненадва. Яко е копелето, още ги пише като старите си неща. Говоря за "Легенди за войната на разлома", новото книжле, издадено от бард. Добро е, кара ме да си спомням когато четох Сагата преди 5 години... Прочетете го ако можете!
noel_f
Цитат(Randall Flag @ Dec 29 2006, 03:26 PM) *
Цитат(noel_f @ Dec 29 2006, 02:00 PM) *
Да, и аз преди много четях такива индиански истории. 7-8 клас много харесвах Майн Рид. Горещо го препоръчвам на по-малките smile.gif
М.Рид е много увлекателен автор както и Жул Верн.'Две Години Ваканция ' продължава да бъде една от любимите ми книги!
Днес обаче забавленията са толкова много че се съмнявам на по малките да им остава време за много книги. smile.gif

Ако имат желание време винаги има:)
Randall Flag
ами мисля че въпросът е не толкова до желанието! Телевизията предлага десетки канали а забавленията в нета са безкрайни. Предполагам че учениците обсъждат доста повече новите PC игри отколкото романите за деца, съответно интересът към книгите намалява! smile.gif
stage
Бельо Пушилката wub.gif
brainwash
"Улица Консервна" и "Благодатния червъртък" - Джон Стайнбек (най-готината книга, която съм чел)
"Кръстникът" - Марио Пузо
"Съкровището в сребърното езеро" - Карл Май (любимата книга от детството ми)

Обичам много да чета за история на България (книгите на Петър Добрев, Божидар Димитров и др.), за Втората световна война, за Хитлер, за Тамплиерите и Масоните и др.
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.