Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Теория на относителността
.::Metal World::. Форуми > Всичко, несвързано с метъла > Общ форум
PrincessOfDark
Случайно някой да има интерес към подобни теми? Не става въпрос само за тази теория естествено, просто скоро четох нещо по въпроса и отново се запилих по разните там теории на вероятностита, на отражението и т.н.
FallenAngel
А каква е въпросната теория? о.0
PrincessOfDark
Ихааааа, някой се заинтересува!

Учение за пространство и време като цяло. Възниква в началото на ХХ в. Главен творец на въпросната треория е Айнщайн. Тя установява тясната връзка на пространството и времето с движението на материята и помежду им. В движението се разкрива относителният характер на пространството и времето. Общата теория на относителността дава ново учение за притеглянето, различна от теорията на Нютон. Според тази теория цялото мирово пеостранство сеоказва запълнено от материални полета на притегляне. Въз основа на новата теория за притегляне получават обяснение много явления, които до тогава физиката не може да обясни. В общи линии на тази теория дължим голяма част от развитието на физиката. В един по-късен период буржоазната философия изопачава теорията на относителността, като заменя относителността на явленията във физическяи смисъл на думата с относителност във философския смисъл на думата.


Но аз не държа да говорим САМО за въпросната теория, мога да ви предложа да говорим за нещо интересно на далеч повече хора като ЗЛАТНОТО СЕЧЕНИЕ. За него вероятно знаят много повече неща много повече хора….
Legionnaire
Ти за астрофизика и космология ли искаш да говорим или за нещо друго?
PrincessOfDark
На мен ще ми е еднакво интересно да говорим за астрофизика, космология, Дарвин и теорията му за еволюцията, ЧИСЛОТО ФИ и въобще каквото ви душа иска… идеята не е аз да ви кажа какво да обсъждаме, а просто да е някоя по-сериозна тема. Аз започнах с теорията за относителността просто защото скоро я бях преглеждала, ако имаш по-свежа идея WELCOME!
ManOwaRadO
Уау1 Откога си започнала да се интересуваш от такива работи? Или винаги си се интересувала, а аз пак съм недоразбрал tongue.gif

Нахвърляните ти предложания са повод за начало на много и то доста разнородни научни дискусии. Дори и по форумите вече са изписани тонове разсъждения и спорове само по Теория на относителността. Но кажи какво точно те вълнува - задай конкретни въпроси или дай конкретни насоки на дискусия. По така формулираната ти тема просто незнам какво да напиша unsure.gif
prayer4eto
Туй число фи е интересно smile.gif Учила ли си за граници на редици ?
Wolfheart
Числото Фи, наричано още златна пропорция представя разделяне на нещо си на две части, чийто съотношение е равно на сбора върху едната или:
a / b = (a + cool.gif /a

при което се открива лесно с решаване на квадратно уравнение, но може да бъде представено и като тригонометрична функция, безкраен числов ред, вложени корени и други чудесии, за които не се сещам.

Но по интересно свойство е, че може цяло положително число да бъде представено от сбор на Фи, повдигнато на различни степени, които са цяло число, положително и отрицателно.
^Тука ли имаш предвид приложението на границата на редица?

P.S.
Тука http://en.wikibooks.org/wiki/Special_Relativity/Spacetime може да скивните обяснение на математичния апарат на теорията на относителността, която всъщност не е кой-знае колко много сложна

Цитат(PrincessOfDark @ Jul 21 2007, 06:33 PM) *
Според тази теория цялото мирово пеостранство сеоказва запълненоот материални полета на притегляне. Въз основа на новата теория за притегляне получават обяснениемного явления, които до тогава физиката не може да обясни. В общи линии на тази теория дължим голяма част от развитието на физиката. В един по-късен период буржоазната философия изопачава теорията на относителността, като заменя относителността на явленията във физическяи смисъл на думата с относителност във философския смисъл на думата.
Всъщност пространството, което е запълнено с материални полета е първо измислено от теорията на Етера, която в последствие е отхвърлена. Според нея празното пространство е изпълнена с етер, който е въображаемо вещество и по него се разпространяват електромагнитните вълни, тъй като една вълна за да може да се разпространява, трябва да има среда в която да го прави. Подобно е обяснението и за гравитационните сили.

По-интересни са многото теории, с които се опитват да обединят четерите полета - Гравитационно, Електромагнитно, силно и слабо атомно поле. Има много абсурдни обяснения. Ако някой се сеща за обединяването им, да драсне...
prayer4eto
^ Оказва се, че Фи = а/b (то си е константа все пак ...) е граница на редицата cn = an/an+1, където an е n-ти член на редицата на Фибоначи ... smile.gif
Wolfheart
Теорията на числата на Фибоначи е също толкова интересна, колкото за числото Фи.
Но още по-интересни са алгоритмите за нерекрусивно намиране на Fn, при произволно n
prayer4eto
^ Тея съм ги пропуснал някак ... wink.gif

Wolfheart
Всъщност и това е лесно, но по-интересно би било да се измисли алгоритъм, който смята това чудо без n на брой итерации. Fn, при n = на няколко милиона би озорило щайгата.

ManOwaRadO
Цитат(Wolfheart @ Jul 21 2007, 09:26 PM) *
По-интересни са многото теории, с които се опитват да обединят четерите полета - Гравитационно, Електромагнитно, силно и слабо атомно поле. Има много абсурдни обяснения. Ако някой се сеща за обединяването им, да драсне...

Основното, за което се сещам е обединяването на пространството, скоростта и времето в триизмерна координатна система, с която част от тази теория се опитва да обясни как времето се забавя и разтегля, но доколкото го схващам си зависи само от гледната точка, в основата си то остава цялостна и ненарушима величина, както и пространството.
Wolfheart
Всъщност обединяването на само пространството и времето в 4-мерна координатна система.....
Същността на теорията се състои в това, че максималната скорост, с която регистрираш състоянието или събитието на другия обект е тази на светлината, и затова изглежда че при него времето тече по-бавно, ако се отдалечава със мноого висока скорост. Но като се върне, всичко ще се навакса. Никаква печалба на време няма. Това е една лъжа и измама с този космодиск!
prayer4eto
Цитат(Wolfheart @ Jul 21 2007, 10:10 PM) *
Всъщност и това е лесно, но по-интересно би било да се измисли алгоритъм, който смята това чудо без n на брой итерации. Fn, при n = на няколко милиона би озорило щайгата.

То компютърно е ясно, че формулата на смятане е линейна и пазиш само последните две стойности. Но пак си минаваш N на брой итерации. Аз сметнах, че говориш за математически алгоритъм rolleyes.gif . И си спомням даже, че с един мой съученик си говорихме на тая тема преди 1-2 години, та ми разправяше за някаква формула по N...
PrincessOfDark
Ето това имах предвид! Така много ми харесвате!!!! А сега един по един ще ви почвам…. Първо за ФИ- числото 1,618… е прочуто ирационално число, a също така и персонално мое любимо, наречено златно сечение. Когато харесвате някой предмет заради формата му това обикновено се дължи на съчетаие между симетрия и златното сечение. Тези божествени пропорции са забелани още от древността, пирамидите, растенията, животните, всичко е в съотношение със ЗЛАТНОТО СЕЧЕНИЕ . Самото определение за Фи гласи : По-голямата част се отнaся към по-малката, както цялото към по-голямата. Ако по-малката отсечка приемем за единица, то може да запишем пропорцията: (Х+1) / Х = Х / 1, която се свежда до обикновено квадратно уравнение X2 - X - 1 = 0, чието положително решение е: или 1.61803398...

Едни от най-известните произведения на изкуството също са свързани с числото ФИ, картините на Леонардо да Винчи( който е ексхумирал трупове) са живото доказателство. Пример за такова произведение е – Витрувианският човек, тази картина притежава такова съвършенство именно зардаи заложеното в нея златно сечение.

Радо- по-скоро ти си недоразбрал wink.gif

player4eto- да, учила съм Граници на редици… естетсвено..

Wolfheart- напълно съгласна съм с теб, физиката претърпява криза в началото на ХХв. Учените вярвват, че електромагнитните вълни се разпространяват в някаква нематериална и неподвижна среда, етера, и множество учени се надяват да свържат механиката и електромагнетизма, като проумеят сложното естество на етера. Тогава Айнщайн тръгвата от принципите за постоянната скорост на светлината и относителността. Докато разширява принципа за относителността класическите понятия за вреем и пространство напълно се сриват. Две едновременно протичащи явления за един наблюдател няма да са същите за друг, който се движи спрямо първия. Едновременността не е абсолютно понятие, нито пък продължителността.
prayer4eto
^Щом сте учили граници на редици, би трябвало да знаеш (или поне да са ви казвали) как тези характерни константи са точно граници на характерни редици (говорим си за fi = 1,618... ; e = 2,78... ; pi = 3,14... ; и т.н.) smile.gif
PrincessOfDark
Да и? В смисъл… какво искаш да кажеш?
Wolfheart
Въпреки това числото Фи май най-лесно се смята като корен на квадратно уравнение, отколкото да точиш редове.


Пи също може да се представи и с интеграл. Просто трябва да се намери периметъра на полигон с безкрайно много страни, чийто ръбове лежат на окръжноста, а дължината на всяка страна е dl.
scion_of_storm
Ба, убеждавам се колко съм неинтелигентен като ви гледам размислите и тн.
Ама това е щото съм пълно неуко дете tongue.gif Интересен спор/разговор се заформя, ще ви наблюдавам, може и да науча нещо smile.gif
prayer4eto
Не се хаби - много е сложно за тебе wink.gif Дай направо да преминем на частни уроци biggrin.gif
ManOwaRadO
Терминът "Златно сечение" го има и в Изобразителното изкуство, но там не е подчинен на математически формули, защото се отнася до психологически възприятия, а чувствата са едно от малкото неща, които немогат по никакъв начин да бъдат изразени с цифри wink.gif
Ataegina
Страхотни сте - ама от тоя език (математическия) нищичко не разбирам та даже и не искам да разбирам... По-скоро се опитвам да си обясня всичко само с усещане, интуиция и налучкване. Като изчетох вашите съждения за числото фи, златното сечение, числата на фибоначи (всичките преподавани ми в часове по Композиция, Перспектива...) ми дойде наум, че човекът винаги се е нуждаел от числата като език за разговор и развитие - по този начин си обяснявам прогресът, който е постигнал човечеството.


Отделно съм склонна да се съглася в наличието на нематериална енергия, която в определен момент при съответния катализатор се преобразува в материална. Затова съм съгласна с хората, които твърдят, че човек може да преминава през пространството както си пожелае, но в съответната за това "форма".



...(Трансформърс рулес biggrin.gif )
Wrath_Child
Цитат(scion_of_storm @ Jul 22 2007, 09:53 PM) *
Ба, убеждавам се колко съм неинтелигентен като ви гледам размислите и тн.
Ама това е щото съм пълно неуко дете tongue.gif Интересен спор/разговор се заформя, ще ви наблюдавам, може и да науча нещо smile.gif

Недей. Интелигентност не означава задълбочени познания и начетеност.
На мен "точните " науки винаги са ми били свръх неприятни, повече си падам по философията...
Но пък от темата има какво да се научи smile.gif
Crafter
Много хубава тема, поздравления!
Цитат(Wolfheart @ Jul 21 2007, 10:35 PM) *
Всъщност обединяването на само пространството и времето в 4-мерна координатна система.....
Същността на теорията се състои в това, че максималната скорост, с която регистрираш състоянието или събитието на другия обект е тази на светлината, и затова изглежда че при него времето тече по-бавно, ако се отдалечава със мноого висока скорост. Но като се върне, всичко ще се навакса. Никаква печалба на време няма. Това е една лъжа и измама с този космодиск!

Всъщност тук допускаш една основна грешка, а именно неотчитането на възможността момента на 'връщането' или 'наваксването' никога да не се случи. Може би, в този смисъл би трябвало да погледнеш философското измерение на теорията, което накратко би трябвало да отхвърли съществуването на каквато и да е обективна истина. При липсата на такава теорията е всичко друго, но не и 'лъжа и измама'.
Wolfheart
^НИКЪДЕ не съм написал, че наваксването ще се случи. Само го посочих като пример.
Същността на теорията е това, което регистрираме ние. При отчитане на информация от отдалечен обект, винаги имаме някакво закъснение, с което я получаваме. А когато обекта се движи самото закъснение се променя и това причинява изкривяването на информацията и илюзията, която ни създава. Същото е и при ефекта на Доплер, само че при него се разглежда дължината на вълната на сигнал, излъчен от движещия се обект smile.gif
PrincessOfDark
Цитат(ManOwaRadO @ Jul 22 2007, 10:02 PM) *
Терминът "Златно сечение" го има и в Изобразителното изкуство, но там не е подчинен на математически формули, защото се отнася до психологически възприятия, а чувствата са едно от малкото неща, които немогат по никакъв начин да бъдат изразени с цифри wink.gif

Емоциите, които предизвиква едно произведение на изкуството вероятно наистина не биха могли да се опишат с числа и математичерски формули, но никой и не го твърди, доколкото забелязвам… Единственото, което имах предвид беше, че симетрията в картините (симетрия подчинена на златното сечение) придава съвършенство, към което всички се стремят и на което всички се възхищават и именно това съвършенство е една от причините картините на Леонардо да Винчо да се смятат за шедьоври.
Nickolleta
Някъде четох, че:
Всички пространства съществуват едновременно, а 1 пространство съдържа всичките времена. smile.gif Дотук звучи добре и логично.

Да, обаче след разни размишленеия се било стигнало до извода, че времето и пространството имат известни изкривявания и е възможно различните времена да съществуват едновременно на 1 място, а пространствата - в различни времена.
(Не знам дали го изразих правилно, да ме прощава авторът, от когото съм го чела.)

Повярвах и в това.
Вярвам, че човешката наука и съзнание са изключително слаби, че да съзнаят и обяснят законите, върху които е изградена Вселената. Убедих се, че науката е жалък опит за това.

Харесва ми начинанието от миналия век, наречено квантова физика. Тя ми се струва наука от най-високо ниво до момента (за възможностите на човека), опитвайки се да свърже материалните с духовните закони, действащи във видимия и невидимия свят. Тя е индикатор, че дори учените са приели, че видимото е само част от света и че много от силите и енергиите идват от "друго място", където не може да се бръкне с пръст.

Ама човекът има още много хляб да яде, много слаборазвита ни е цивилизацията... no.gif
InsArtTure
Цивилизацията ни всъщност е развита до краен предел.

Впрочем аз не съм привърженик на това, че човечеството се е развивало изобщо, освен чисто технологично. А то е катод а откриеш огъня. Правиш си удобство, но смисълът на света и живота продължава въобще да не ти е ясен. Огромните технологични крачки на човечеството не са му помогнали по никакъв начин да се чувсвтва добре на земята, на която е роден. Той си е все така лутащият се разумен индивид. РАзумен...
prayer4eto
^ Съгласен ...
Но не сме се развили технологично до краен предел. Освен това технологичния модел е наложен от "бялата раса" ...

И ... еволюцията е дост практично явление - настъпва само когато има нужда от него ... rolleyes.gif
lodborg
Съгласен съм с prayer4eto напълно. В момента бялата раса диктува напредъка както на технологиите, така и на почти всичко останало - роля, която съвсем скоро ще ни бъде иззета или от черни, или от жълти. Които първи се докопат до надмощие. Подозирам, че ще са жълтите.

Също така +1 и че не сме се развили технологично докрай.
_TNT_
Жълтата, жълтата ше да е. Китай гази по всички направления whistle.gif .
lodborg
Япония pwnz! icon_headbang[1].gif
SteelDragon
Ma коя е последната тяхнология, която знаеш, открита от китаец? Не бъркайте производсвото в мега количества на боклуци с технологичен напредък. Единствената издънка на жълтата раса са японците, които са уникална техническа нация, което май идва от факта че са живели в изолация до оня ден smile.gif

Бялата раса има монопол над развитието на технологиите, защото обитава такъв географски ареал, който способства развитието. Също така за тва е и бяла. НЕ искам да говоря за качествата на расите като такива, но раса която 10 000 години не е открила колелото, метала да не говорим за писменост не ми я хвалете. Говоря за кореняк хамерикаците.
Nickolleta
И от бялата раса по-точно евреите-ционисти ще поемат кормилото... Доста преди китайците да се усетят. no.gif

Забележка: какъв напредък е технологичния, след като е за сметка на духовния? huh.gif
InsArtTure
Точно това казвам. Духовно николко не сме мръднали. За какъв напредък говрим тогава?
prayer4eto
^ Точно в интелектуалното ниво, защото не можем да говорим за духовен напредък, преди да сме осъзнали що е то...
Самият факт, че говорим за това ми е достатъчен за да кажа "At least we try" и да бъда оптимист за бъдещото духовно израстване. И още нещо - последното можеш да го наблюдаваш единствено през призмата на вековете, а и балансът е крехък, защото духовният завет се предава между поколенията в съответната цивилизация ... Веднъж изчезнала, духовното и равнище не може да се наследи. Може би само насоките, за да не се лута духът в напразно търсене...
ManOwaRadO
Цитат(Wolfheart @ Jul 25 2007, 12:08 PM) *
^НИКЪДЕ не съм написал, че наваксването ще се случи. Само го посочих като пример.
Същността на теорията е това, което регистрираме ние. При отчитане на информация от отдалечен обект, винаги имаме някакво закъснение, с което я получаваме. А когато обекта се движи самото закъснение се променя и това причинява изкривяването на информацията и илюзията, която ни създава. Същото е и при ефекта на Доплер, само че при него се разглежда дължината на вълната на сигнал, излъчен от движещия се обект smile.gif

Това е просто заблуждение от гледна точка на нашето физическо възприятие, но ние много добре знаем как всъщност стоят нещата и че тяхната ненарушима цялост продължава да си съществува (на времето, пространството и движението на материята и енергията). Така че практически ползи от Теорията на относителността няма как да бъдат извлечени - изкривяване на пространството, пътуване във времето и тн. отколешни мечти на човека.

Иначе човека няма как да надрастне себе си духовно, или поне това неможе да стане за толкова кратък еволюционен период като съществуването на цивилизацията (около 7000 години), напредъкът е изцяло и само технологически. В духовно отношение е доста по-трудно да се определи развитието - някои смятат, че Средновековието например е период на стагнация в сравнение със свободния дух и прелестите на Античността, но никой неможе да заяви, че хората през единия период са били по-щастливи в сравнение с другия. Същото се отнася и за днешните времена, технологическия напредък е с цел за създаване на удобство, и общо взето си е само една глезотийка, за чието съществуване ако незнаехме, нямаше да бъдем по-малко щастливи wink.gif
Gilraen
Според мен от гледна точка на технологии, науки, човечеството е достигнало до някакъв праг и в момента, ако сте забелязали, не се правят някакви кой знае какви открития. Всяка наука е стигнала в развитието си до определени граници и следващото откритие ще бъде от епохално значение, истинска революция. Тогава ще започне нова ера във всички науки (а те са навързани една с друга).
Има нещо, което ме интересува, и ще съм благодарна, ако някой ме светне по въпроса. Говоря за ефекта на близнаците. В нета много съм изчела, ама е написано като за професори, ако може по-достъпно.
Crafter
Що всички се изредихте да повторите една и съща глупост?
Човечеството не само, че не е достигнало до никакъв праг, а дори технологиите се развиват далеч по-бързо отколкото преди 20 години примерно. Е, не е момент, какъвто е бил в средата на века, но е естествено да има по-силни и по-слаби години.
Gilraen
Не говорех колко бързо или бавно се развива човечеството, а че не се правят големи открития в момента.Последното голямо постижение е проектът "Човешкият геном".
InsArtTure
Аз искам да питам как технологичният напредък е повлиял върху социалния строй, как е променил усещането на хората за общество? Аз съм на мнение, че никак.

Какво значение има дали след 5 години ще клонираме хора, дали най-сетне ще стъпим на Луната и дали ще излезе Дуум 4 с още по-впечатляваща графика?? Защо наричате това еволюция.

Младата катерица, като види, че лешниците на земята са свършили, ще се качи на дървото. Еееегати напредъка! От това няма да стане орел, нито ще литне от клоните. Ще продължи да си е същата тъпа катерица.


Духовно развитие, на това трябва да се обърне внимание. Науката е прекрасно нещо, когато се ползва за благини като тази да има сателити, които да съобщават какво ще е времето следващата седмица. Всяко друго усилие на науката е изключително безполезно. Включително играта с гените, която ми се струва и адски нередна.
Warrior Of Ice
Цитат(InsArtTure @ Jul 26 2007, 03:27 PM) *
Аз искам да питам как технологичният напредък е повлиял върху социалния строй, как е променил усещането на хората за общество? Аз съм на мнение, че никак.

Убеден ли си? Защото според мен нещата, от които битието ти зависи пряко, са определящи за светоусещане, отношение към околните и прочие. А технологичните постижения безспорно са такива. Хвани дори само най-очебийния пример - Интернет... Не промени ли коренно общуването?
InsArtTure
Ами в твърде малка степен. Как го е промнило? Просто сега хората имат възможност от вкъщи да се запознават с други хора и вече има индивиди, които не излизат от дома през по-голямата част от живота си. Това е промяната. Преди, ако не си излизал, си бил пещерняк.

Но това как е променило общуването? Комуникацията си е все същата. А за първата ти теза съм съгласен, светоусещането ти зависи от битието ти. Но дали караш кола на слънчеви батерии или се возиш в каруца - няма особено значение. За социалния строй.
Legionnaire
Цитат(InsArtTure @ Jul 26 2007, 03:27 PM) *
Какво значение има дали след 5 години ще клонираме хора, дали най-сетне ще стъпим на Луната и дали ще излезе Дуум 4 с още по-впечатляваща графика?? Защо наричате това еволюция.

Духовно развитие, на това трябва да се обърне внимание. Науката е прекрасно нещо, когато се ползва за благини като тази да има сателити, които да съобщават какво ще е времето следващата седмица. Всяко друго усилие на науката е изключително безполезно. Включително играта с гените, която ми се струва и адски нередна.

Аз не казвам на това еволюция, а революция, макар и техническа.
И как достигна до извода, че усилията на науката са безполезни? Поради това че не подпомага духовното развитие? Не виждам защо да трябва науката да си поставя подобни цели? Никой не ти пречи да се развиваш в каквато си посока желаеш, поради това не пречи на другите да направят своя избор.
И как точно отсъди кое е редно и кое не?
InsArtTure
Никой не ми пречи? Да, а кой ми помага? А кой ти помага на теб или на детето ти да израсне духовно? Или пдобни работи не те интересуват. Ти си се интерсуваш от науки...

Отсъждам кое е редно, според това какво искам за детето си. Какво бъдеще искам за него. Ти как отреди, че е полезно да пишеш малоумни общи приказки?
Legionnaire
Цитат(InsArtTure @ Jul 26 2007, 05:34 PM) *
Никой не ми пречи? Да, а кой ми помага?

Помогни си сам, че да ти помогнат и другите.


Цитат(InsArtTure @ Jul 26 2007, 05:34 PM) *
Ти как отреди, че е полезно да пишеш малоумни общи приказки?

провокиран от тебе


Цитат(InsArtTure @ Jul 26 2007, 05:34 PM) *
А кой ти помага на теб или на детето ти да израсне духовно?

По-скоро въпроса е: кое помага?

А кое, какво или кой ти пречи на теб или на детето ти да израстеш духовно?
Beerzebub
За неразбиращите, Теорията на относителността е много лесно обяснима, посредством елементарен пример:

Ако седнете върху горещ котлон, то частите от секундата, прекарани отгоре му ще ви се сторят като доста време. НО, ако целунете готина мацка (или готин пич, съответно), този промеждутък ще ви се стори безкрайно кратък. Got it?

Обичам точните науки.
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.