Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Образованието
.::Metal World::. Форуми > Всичко, несвързано с метъла > Общ форум
Страници: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Svetyl
Та затова, всичко е индивидуално. Не исках да си уча нещата от улицата... не знам защо, но имам повече от страхотно развит инстинкт за самосъхранение. Много пречи понякога.
prayer4eto
^^ Смятам, че не забелязваш едно нещо - родителят не те учи как да правиш нещата, а как да се учиш сам да ги правиш. Не мога да отрека, че е до родители, все пак - не можем да сложим всички в един кюп.

Учението за самото учене е доста завоалирано и трудно го забелязва човек, но е факт. А това не ти го дава улицата.
Svetyl
^ДА! Напълно си прав...
lodborg
Цитат(prayer4eto @ Sep 24 2007, 06:10 PM) *
Учението за самото учене е доста завоалирано и трудно го забелязва човек, но е факт. А това не ти го дава улицата.
Абсолютно съгласен до последната буквичка. Само че "учението как да учиш" се разпростира до 14-15-годишна възраст. Ако дотогава не ти е било предадено под някаква форма, много лошо. След това щафетата се поема от самия човек/дете. И разбира се, това е съвсем индивидуално. Някои хора може просто да нямат капацитета да се справят сами толкова рано. Не е срамно, не е и лошо. Всичко си зависи от конкретната ситуация. Просто казвам, че трябва да се даде шанс на тези, които са показали, че могат да се научат да се справят сами, да продължат развиването си като личност нататък. А това не става с подбутване от родителя в желаната от него посока. Това става на "собствени разноски".
prayer4eto
Мисля, че и на това ти отговорих по-рано. Функция на детето е да покаже на родителя, че обучението му е към своя край ... rolleyes.gif

EDIT: ... И тука идва съществения момент - дали пък родителят няма да се окаже малко тласкан от егоистични подбуди или пък заблуден ... И това се случва, за съжаление ... dry.gif
lodborg
Да, добре, но тук възникава въпросът "КАК". Как детето да покаже, че вече не е дете? Особено на своите родители, в чиито очи то винаги ще е дете, ако ще и на 40 да стане.
prayer4eto
Като започнеш да поемаш отговорност за действията си ... И да си носиш последствията сам, като покажеш, че се учиш от грешките си ... Начините са много и това е процес - не е просто "от днес за утре".
traektoriq
^+1

Когато покажеш в дадени ситуаций, че мислиш и реагираш правилно.
Поне според мен това е начина да те приемат за вече по- голям човек, за тяхното пораснало дете.
lodborg
Цитат(prayer4eto @ Sep 24 2007, 06:23 PM) *
Като започнеш да поемаш отговорност за действията си ... И да си носиш последствията сам, като покажеш, че се учиш от грешките си.
Ето, че се завъртяхме в порочен кръг, Роска. За да покажеш, че "носиш последствията си" и че "се учиш от грешките си" трябва да си направил грешки, трябва да започнеш сам да правиш изборите си. Не може да понесеш отговорността за избор, направен не от теб, а от родителите ти, които не са ти дали да решиш сам. И пак стигаме до момента, в който "детето" трябва да бъде оставено да избира само.
prayer4eto
Да, добре - първата и основна стъпка е да покажеш, че грешат в мнението си за тебе. Аз това го направих чак когато им показах, че в някои ситуации преценявам нещата по-трезво (или поне толкова трезво, колкото тях). И връщайки се назад в годините не мога да отрека, че съм се държал доста детински точно във възрастта 14-15 и нагоре. Достатъчно детински, че да ме държат по-изкъсо, отколкото ми се е искало тогава. Но разбирам в момента, че са били прави.
SteelDragon
Няма начин родителите да считат детето си за достатъчно зряло. Няма как детето да приема родителите си адекватни на нуждите му. Децата да се опитват да се доказват пред родителите си е кауза пердута! Родителите ти ще те признаят, когато спреш с опитите да им се доказваш да им се харесаш, а когато намериш своя път, който да следваш целеустремено, не защото мама иска така, а защото ТИ искаш така и си готов на всичко, за да си постигнеш целите. Пъберите нито са деца, нито са достатъчно големи. Искат да се чувстват зрели, да се отнасят с тях като със зрели, а всъщност са си лапета и ги движат още лапешките разбирания. Възрастните са много наясно за кво става въпрос, и за тва най-честата реакция, която въплъщата всичко е "Уфф, пубер!" Аре до 12-14 години бива децата да се държат изкъсо. После бива да си бият малко главата в стената. НЕ говоря родителите да ги пускат да правят квото си искат. Просто да им се пусне малко каишката да вкусят живота. Щото ако на 17-18 си с никъв опит, ще го ядеш такъв голям че идея си нямаш. Хората са кучета, и всеки които не може да си вземе кокала с бой го бият и си седи без кокал. Някои и ги ебат, просто за унижението! Има неща, които не се учат или възпитават. Ся некви пилешки мозъци ще ми буквализират думите, вместо да си ключат 2-те мозъчни клетки и да мислят. Затва разни мръхли да не ми говорят като да са баба ми!
pa®tci
Ще вметна само един примерно за "Средно Специалното" обучение, което съм имал - Разширено Изучаване на Изобразително Изкуство, 9-и до 12-и клас, цифричките са по колко часа в седмицата сме имали, посочете ненужните предмети:


История 1
История на Изкуството (по която 4 години имахме свободен!) 1
Литература 1
Български език 1
Алгебра 1
Геометрия 1
География 2
Физическо 2
Биология 2
Физика 2
Химия 2
Руски език 2
Английски език (две и половина години без учител) 2
Философия 1
Психология 1
Музика 1
Графика (1 ден в седмицата)
Живопис (1 ден в седмицата)
ЧКР не знам дали се брои.



Със сигурност ми убягват някои неща, като разширенията по рисуване (Перспектива, Композиция и т.н.), които също бяха наблъскани в тия два дни там.
Svetyl
^^SteelDragon, твоето мнение, според мен, е най-точно засега. Аз съм жив пример за човек без опит. И наистина ще го ям голям ако не успея да си събера силите...
Aglarana
^Ще успееш!

parcaleste Такова е образованието ни - от всичко уж трябва да разбираме, ама в нищо да не сме специалисти, да сме най-добри! И не само при теб е така - аз попаднах в гимназия, в която вместо най-много английски да уча, напротив - математика dry.gif

Относно родителите и отношението им към децата - има го и обратния проблем: прекалено амбициозни настойници, които за съжаление могат по този начин да нанесат същите вреди на мозъка на едно дете. Това може би не е толкова стряскащо, колкото да си безотговорен родител и постоянно да втълпяваш на все още неосъзнатото си дете какво нищожество е, но има същите последствия върху психиката. Пак започваш да се чувстваш като едва ли не пълната издънка.
Не го казвам от опит, но съм станала свидетелка на прекалено много такива случаи.
Svetyl
^Има и такива, вярно е. Те лишават децата си от детство. Като цяло, да си родител, е по-отговорна и трудна работа от всяка друга. И малко офтопик искам да вкарам. Родителите са против стачките на учителите, защото няма кой да им върши работата... истинските родители са ЗА тази стачка.
SteelDragon
МИ такова ни е образованието. Аз за пореден път ще кажа, че гимназията няма за цел да те направи специалист или да ти даде некви полезни знания. Там се учи едня манджа всичкология, чиято цел е да те научи да учиш. Специалист се става с висше, та дори и то е много общо, та специалист се става ако сам си се направиш специалист, което ни връща пак на тезата ми за целеустременотта на човека и кога се осъзнава. Не чак толкова фатално ако на 22 не знаеш още какво искаш да правиш с живота си, лошо е ако никога не добиеш тая идея. По-добре късно отколкото никога.

Относно стачката на учителите, не мога да разбера какво е тва лицемерие от тях. Хем те са виновни за краха на образованието. Не децата. Децата са си деца, квито са били винаги и ще си бъдат. Какво искад да кажат, че сега нарочно не преподават, защото са им ниски заплатите, а като им ги вдигнат и изведнъж училището ще заблести с наука и просветление? Също и да правим разлика между, даскалката от София дето дава по 30 часа частни уроци, вкл на нейни ученици и да я сравняваме с ичителката по рисуване или история в Ребарково. Да не говорим, че протестите им се политизират от синдикатите, като се поставят неизпълними условия. Кви са тия 100%? Кое е по-добре да искаш 100% и да не получиш нищо, или да искаш 20% и да получиш 20%?
prayer4eto
Цитат(SteelDragon @ Sep 25 2007, 10:22 AM) *
Няма начин родителите да считат детето си за достатъчно зряло. Няма как детето да приема родителите си адекватни на нуждите му. Децата да се опитват да се доказват пред родителите си е кауза пердута! Родителите ти ще те признаят, когато спреш с опитите да им се доказваш да им се харесаш, а когато намериш своя път, който да следваш целеустремено, не защото мама иска така, а защото ТИ искаш така и си готов на всичко, за да си постигнеш целите. Пъберите нито са деца, нито са достатъчно големи. Искат да се чувстват зрели, да се отнасят с тях като със зрели, а всъщност са си лапета и ги движат още лапешките разбирания. Възрастните са много наясно за кво става въпрос, и за тва най-честата реакция, която въплъщата всичко е "Уфф, пубер!" Аре до 12-14 години бива децата да се държат изкъсо. После бива да си бият малко главата в стената. НЕ говоря родителите да ги пускат да правят квото си искат. Просто да им се пусне малко каишката да вкусят живота. Щото ако на 17-18 си с никъв опит, ще го ядеш такъв голям че идея си нямаш. Хората са кучета, и всеки които не може да си вземе кокала с бой го бият и си седи без кокал. Някои и ги ебат, просто за унижението! Има неща, които не се учат или възпитават. Ся некви пилешки мозъци ще ми буквализират думите, вместо да си ключат 2-те мозъчни клетки и да мислят. Затва разни мръхли да не ми говорят като да са баба ми!

Пилешкият ми мозък ОТКАЗВА ДА ТЪЛКУВА думите ти, защото не знам как мислиш, нито пък как се изразяваш. Не е редно АЗ да си размърдвам мозъчните клетки, а е РЕДНО ти да се изразиш като хората. Особено в писмена форма. Тогава се предполага, че си премислил изказването си.

И пак не съм съгласен с мнението ти, защото явно не си разбрал какво казах аз...

И аз БЯХ на 17-18 с никакъв опит и досега (на 24) нито веднъж не съм го ИЗЯЛ... dry.gif
SteelDragon
Да ти го нарисувам ли? Кво по яно от тва дето съм написал? Или имаш само конец между ушите?
lodborg
^^^ Относно стачката: образованието ни е такова заради проблеми, които са започнали много отдавна. Моята теза е, че в момента учители стават само най-пропадналите типове, които просто няма какво друго да направят с наученото от тях. И причината просто са ниските заплати - никой специалист (по каквото и да било) няма да предпочете да стане даскал и да си трови здравето за 400лв на месец, при положение че може да избере друга, по-добре платена професия, а и в повечето случаи по-малко отговорна/гълтаща нерви. Точно заради ниските заплати в момента най-неспособните кадри стават учители, а би трябвало да е обратното. И разбира се, с вдигането на учителските заплати положението няма да се оправи веднага - логично е, че това не става с щракане на пръсти. Обаче това увеличение е необходимо и то много за българския учител и в дългосрочен план ще е полезно за българското образование.
Svetyl
^Така е. Има хора, които дават мило и драго за учителската си професия. Поне заради тях трябва да успее тази стачка. Освен това, мамка му учителската работа не е само да си изпееш урока!
SteelDragon
В дългосрочен план е добре едно учеличение всяка година с по некви проценти, за да може да се предвиди тва в бюджета. За 5-6 години може да се достигне 100%. Въвеждана на диференцирано заплащане, оценяване на преподавателите от учениците и родителите и т.н. Министерството за 2-3години може да намери средствата, ако си преразгледа политиката за учебниците. Така ще може и по-кадърни хора да изберат професията. Въпреки всичко има и хора, които наистина искат да работят тва, колкото и да ми е непонятно на мен.
Svetyl
^Тези хора просто обичат да общуват с деца. Майка ми е счетоводител и преподава в тукашния икономически. Успоредно и с други неща се занимава. Познавам доста учители, които са такива, защото ги кефи...
Aglarana
Цитат
оценяване на преподавателите от учениците и родителите


Напротив. Такова оценяване в повечето случаи, да речем 99%, ще е на съвсем субективна основа тип "детето ми има 2-ка----> и учителят му ще има пък". Малоумно би било да въведат такова оценяване!
prayer4eto
Цитат(SteelDragon @ Sep 25 2007, 11:58 AM) *
Да ти го нарисувам ли? Кво по яно от тва дето съм написал? Или имаш само конец между ушите?



Ми хайде нарисувай, като имаш толкова желание!!!
Обясняваш на един човек, че не е прав за някои неща и той продължава да твърди, че не си го разбрал и че не можеш да го направиш, 'щото, видите ли, не можеш да разсъждаваш....
Коне с капаци съм виждал много - вместо да спорят, започват да обиждат. Още някой епитет можеш ли да ми лепнеш, та картрината да е пълна ?
SteelDragon
Незнам кон ли си, магаре ли си, обаче не се опитвам да те убеждавам внищо. Аз моята позиция съм я написал. Нямам намерение да възприемам твоето виждане, нито искам някой да си променя своето. Кво да ти споря? Няма да споря. Или разбираш кво съм казал и се изказваш смислено или ми заявяваш следното "
Цитат
Пилешкият ми мозък ОТКАЗВА ДА ТЪЛКУВА думите ти, защото не знам как мислиш, нито пък как се изразяваш. Не е редно АЗ да си размърдвам мозъчните клетки, а е РЕДНО ти да се изразиш като хората"

Няма кво да ти лепя епитети. Имаш трибуна, на която достатъчно добре се представяш и сам!

Алгарана, хората от опит са намерили начини да се избегне това субективно оценяване. Пример са най-реномираните университети, където попълването на анкети е неразделна част от студенството и задължение на всеки студент. Важното е да има желание да се направи нещо.
pa®tci
Цитат(SteelDragon @ Sep 25 2007, 12:12 PM) *
... За 5-6 години може да се достигне 100%...


За 5-6 години... ТИ МАЛОУМЕН ЛИ СИ? Я като си такъв печеняга, ходи стани даскал да те видим ка ще прокопсаш бе, отворко mad.gif

Друго, вчера съвсем случайно си пуснах да гледам някакви новини (междинни, към 17:00 или нещо от сорта) по Първа и имаше ебати бруталните оценки/прогнози от лЕвропейския съюз относно положението със заплатите тук, или кога те ще достигнат лЕвропейския стандарт. Оптимистичната прогноза бе след 40 (четиридесет) години, а песимистичната - НИКОГА. И знаете ли защо? Защото БВП на държавата е един НИКАКЪВ. Нямало конкуренция между фирмите, особено такава, насочена НАВЪН; харесвало им така да су живуркат; а тя как се постигала тая конкуренция? Като се ОБУЧАВАТ млади и кадърни кадри. КОЙ ще ги обучава с/за 300, 400, или даже 800 лева заплата?
prayer4eto
^^ Няма да споря с тебе, не съм се и опитвал.
Но следното са твои думи :
Цитат
Ся некви пилешки мозъци ще ми буквализират думите, вместо да си ключат 2-те мозъчни клетки и да мислят


Което си е чисто лепене на епитет. Явно, че и сам не разбираш какви ги приказваш ...
Аз на себе си епитети не слагам - вие сами доста красноречиво ми ги поставяте.

По темата - Субективозмът си е факт. Едно е в университета да се направи това, когато студентът е вече достатъчно зрял, за да знае какво иска от своето обучение, друго е дете на 13-14 години, подвластно на емоциите, да оценява. И как един родител, който си няма и представа какво точно учи детето му (и такива случаи съм виждал) ще оценява обективно? Този родител е силно повлиян от оценката и преценката на детето му...
Svetyl
Диференцираното заплащане Е глупост! Значи, да ви светна, учители ще оценяват учители, дали родители ще оценяват учители не се знае. С това се цели образованието да се разедини. Ами, замислете се, колко караници ще има от типа на: Що ме оцени така а?
Супер е глупаво, не знам. Едно увеличение 100% веднага на заплатите е колкото нереалистично, толкова и напълно нужно. Но не трябва да се спира до там. Според мен след като увеличат заплатите трябва да увеличат и критериите, на които трябва да отговаря човек, за да е учител. Психотест през 2 години е повече от задължителен.
Ако трябва някой да оценява, то това са учениците. Сред многото оценки от типа на: тая е курва, тоя за какво ми писа толкова?, ще има и някои доста точни и безпристрастни. Там е работата обаче, че учениците никой не ги слуша. Ами ще затъпяват, след като никой не ги учи да изразяват мнение.
SteelDragon
Парцалесте, я смятай! Тази година увеличението според бюджета е 10%. Да речем че 5 години увеличават заплатите по 20% всяка година, което е далеч по-възожно от едно рязко със 100%. Колко прави? 1ва год. 300+20% = 360, 2ра год. 360+20%=430, 3-та год. 430+20%=512 и т.н.
Svetyl
^Все ми е на ума, че ще ги увеличат 5 години по 20%... образованието била приоритет... глупости... След като едва 4.8% (дано правилно съм запомнил цифрата) от БВП се отделят за него, това е ебати приоритета.
SteelDragon
Ми малко са парите спор да няма. Ама като няма повече? В държавата влизат пари с бачкане и плащане на данъци. Тука знаем как е и после ревем. Нема начин братче. Аз ако бях на премиера събирам учителите, докторите, социалните работници, шоферите, лесничеите, де кой квото е недоволен, трескам им папките и викам "Разпределете си колкото искате, ама накрая да излезе сметката!" Да ги видим как ще го направят. Не може да преливаш от пусто в празно. Нали да им се дадат тия пари, те трее се вземат от някъде.
Nikola Bathory
Цитат(SteelDragon @ Sep 25 2007, 01:47 PM) *
Не може да преливаш от пусто в празно. Нали да им се дадат тия пари, те трее се вземат от някъде.


Абсолютно съм съгласен!
пък и тогава, когато видя учител сам да си декларира парите, получени от частни уроци, и да плати данък върху тях, Е ЧАК ТОГАВА бих застанал на страната на учителите.
Ataegina
Цитат(SteelDragon @ Sep 25 2007, 10:47 AM) *
Ми малко са парите спор да няма. Ама като няма повече? В държавата влизат пари с бачкане и плащане на данъци. Тука знаем как е и после ревем. Нема начин братче. Аз ако бях на премиера събирам учителите, докторите, социалните работници, шоферите, лесничеите, де кой квото е недоволен, трескам им папките и викам "Разпределете си колкото искате, ама накрая да излезе сметката!" Да ги видим как ще го направят. Не може да преливаш от пусто в празно. Нали да им се дадат тия пари, те трее се вземат от някъде.



Те затова изтропкаха плосък данък - който взел-взел. Хайде сега опитайте се да забогатеете като се ровите из пръстта.

Пари в една Държава има!
pa®tci
Цитат(SteelDragon @ Sep 25 2007, 01:47 PM) *
Ми малко са парите спор да няма. Ама като няма повече? В държавата влизат пари с бачкане и плащане на данъци. Тука знаем как е и после ревем. Нема начин братче. Аз ако бях на премиера събирам учителите, докторите, социалните работници, шоферите, лесничеите, де кой квото е недоволен, трескам им папките и викам "Разпределете си колкото искате, ама накрая да излезе сметката!" Да ги видим как ще го направят. Не може да преливаш от пусто в празно. Нали да им се дадат тия пари, те трее се вземат от някъде.


Ти на колко си годинки? А нещо за бюджетен излишък да си чувал? И да си чувал, че той ставал по-голям и със въвеждането на плоския данък щял да се увеличи още (доста)? И че на запад ни се чудят на акъла (управляващите)? Истината е, че нема оправия - затова и младите, знаещи и пр. не стоят тука, където най-низшия чиновник от администрацията се гаври с тях и ги прави на маймуни за един ЕЛЕМЕНТАРЕН документ, да не говорим за заплащане, което на запад е с (поне) една нула отзад на това, което взимат в момента.


Ей сега се връщам от подстригване: пет лева - ЦАК! Днеска десет човека; средно на ден по толкоз - 50 лв. 20 работни дни по 50лв = 1000лв. 600 отлитат по сметки и пр. и остават 400 чисти, а учителите взимат реално по 400... За какво си говориме тука?
Nikola Bathory
Цитат(parcaleste @ Sep 25 2007, 03:35 PM) *
и остават 400 чисти, а учителите взимат реално по 400... За какво си говориме тука?[/i]


да, взимат толкова, НО за половин работен ден! и 3 месеца отпуска!
Ако работят по цял ден - 800 чисто биха взели, които хич не е зле.
Изобщо да не ми се оплакват!! мързеливци!
SepulTeraHead
Живей ти с толкова. Ма.
pa®tci
Eй, дришляр, найш как чаках такъв като тебе с "половината работен ден" и "трите месеца отпуска"? А тия твои малоумни писания по контролни и пр. кой ти ги чете бе? А кой подготвя учебната програма по малоумните учебници, по които трябва да учиш? Сигурно си пада ей така, от небето а?
Nikola Bathory
Цитат(SepulTeraHead @ Sep 25 2007, 03:46 PM) *
Живей ти с толкова. Ма.
Ако бях толкова пропаднал, щях да съм станал учител отдавна. Имам си по-добра работа. Мерси все пак. :whistle:Ако е за въпрос, 6 месеца съм работил като учител.Но не в България metal.gif
pa®tci
И какво си преподавал? "Как да практикуваме анален фистинг без лубриканти" ли?
SepulTeraHead
Бил е mr. Slave - the teacher's ass.
lodborg
^^ Или по-скоро история на изкуствата. biggrin.gif

Щях да напиша нещо за "половината работен ден", но забелязах, че parcaleste го е направил вместо мен.
SteelDragon
Парцалесте ти освен да бълвочиш, нещо конструктивно казал ли си? Я като толко знаеш и икономиката ти е бащиния, кажи как да станат нещата! Виждам много бързо разпредели бюджетният излишък, с оглед пространния ти опит из чуждестранната управленска система. МОже би ще споделиш, сложните си макроикономически разбирания. Кажи ни моля ти се как се формира бюджетният излишък. Предвиди след като се изразходи какво ще правим? Какви са предвижданията ти за догодина? Ако не те мързи кажи и как да спрем нелегалната търговия с цигари! Най-неприятното би било тази интелигентно развивана досега тема, да се превърне в селска кръчма, където най-убедителния аргумент е най-силното и упорито викане и енергично тропане с юмрук по масата, където юсчетата с парцуца весело да подрънкват потвърждавайки изреванаото!
Mangalf
Дани Никола ти си по тъп отколкото изглеждаш. Бих се замислил над думите ти ако майка ми не работеше като зам. дир. в училище и не стачкуваше. Просто не си заслужаваш наредбите които хабя за теб.
pa®tci
Цитат(SteelDragon @ Sep 25 2007, 04:05 PM) *
Парцалесте ти освен да бълвочиш, нещо конструктивно казал ли си? Я като толко знаеш и икономиката ти е бащиния, кажи как да станат нещата! Виждам много бързо разпредели бюджетният излишък, с оглед пространния ти опит из чуждестранната управленска система. МОже би ще споделиш, сложните си макроикономически разбирания. Кажи ни моля ти се как се формира бюджетният излишък. Предвиди след като се изразходи какво ще правим? Какви са предвижданията ти за догодина? Ако не те мързи кажи и как да спрем нелегалната търговия с цигари! Най-неприятното би било тази интелигентно развивана досега тема, да се превърне в селска кръчма, където най-убедителния аргумент е най-силното и упорито викане и енергично тропане с юмрук по масата, където юсчетата с парцуца весело да подрънкват потвърждавайки изреванаото!


Ш'ти кажа, че има хора къде вече са го направили наместо мен и точно тяхните оценки и пр. цитирам по памет. И ако не виждаш нищо конструктивно, си свали очилата със съответни цветове yes.gif Не го знам как точно е разпределен тоя бюджет, ама явно не е много като хората. Факт: не може през две години да се купуват нови коли за/на "народните избранници" с народни пари, а да няма за детски, пенсии и пр. Щото има държави у Европата, къде министрите си ходят с градския транспорт или с колОло до парламента, или карат държавни коли от Втората Световна (примерно).



^^^ Кои изкуства бе? "Как се боядисва стената на кенефа на село" ли? blink.gif
SteelDragon
На запад министрите са светци. Бачкат за едната заплата и нямат пари и за кололо даже. Корупция не са и чували.
Beerzebub
Верно приказкие за идеално уреденият и безпроблемен запад, в контраст с нашата балканска действителност са малко наивни.

Що се отнася до учителският протест, да, заплащането е повече от мизерно. Като бегъл пример, аз взимам повече от един средностатистически преподавател, а работата ми е всичко друго, но не и квалифицирана.

Разбира се, друг е въпросът защо точно сега се случват всичките изтъпления... Не съм толкова навътре във финансовата част, че да знам дали наистина са неизпълними исканията им за 100% увеличение, но ми се вижда някак леко изкуствена ситуацията. Това не са единствените хора, на държавна работа, дето бачкат за жълти стотинки. Щото тя, държавната работа, си е принципно такава.
Svetyl
Nikola Bathory, ти си лайнар! Не просто лайнар, ти си гнусен лайнар! С цялото си същество ти желая един ден да живееш в мизерия! Миризлив шибан плъх такъв!

Работният ден не е половин, мамка му, спрете да говорите наизуст! Отпуската не е 3 месеца, а един! Майка ми почива само август месец! Че се ядосах! Какъв половин работен ден, бе?! А цялата лайняна бюрократична работа?! А извънкласните дейности!? Я се спрете бе!
SteelDragon
Говоренето да се увеличат заплатите със 100% и за половината работен ден са проява на една и съща форма на невежество!
Ataegina
Nikola Bathory... "La mala educacion"?
biggrin.gif Напълно откровено ме забавляваш. Ала малко ми е жал за теб, защото може би не го казваш като шега.

Цитат
Разбира се, друг е въпросът защо точно сега се случват всичките изтъпления


В балканската ни приказка хората досега успяваха да се нагодят в бедността си. По някакъв начин баланс имаше.
Сега хората почувстваха сигурността, която дава NATO, ЕU и наред с това придобиха увереност в действията си може би.
Ама на този поставен въпрос и аз нямам конкретно формулиран отговор. А и на мен ми е интересно.
sgoh
Цитат(Svetyl @ Sep 25 2007, 05:01 PM) *
Майка ми почива само август месец!

А през юли мъкне тухли, ръйш ли.

Наясно съм, че задълженията на учителите не се изчерпват с сутрешните 5-6 часа. Обаче едно е да си готвиш уроците за другия ден и да проверяваш контролни, и съвсем друго да бачкаш 8 часа в леярна. Да не говорим, че много хора работят и в събота. А повечето учители определено нямат по 7 учебни часа всеки ден.



Двойното увеличение би се постигнало твърде лесно. Просто да уволнят половината учители. И без това учениците са малко, а една солидна част от преподавателите, въобще не са за тая работа. Те дори и психо-тест да им пуснат, пак ще изгорят поне 1/3. wacko.gif

Идеята, родителите да оценяват учителите май не е толкова лоша. И не смятам, че родителската оценка, би била толкова субективна колкото ученическата. Като се замислиш, що някой учители се скъсват от частни уроци, а други изобщо не ги търсят за тази работа. Дали е щото пишат само 6-ци, или по някаква друга причина? hmmm.gif
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.