Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Днес Честваме Съединението на България
.::Metal World::. Форуми > Всичко, несвързано с метъла > Общ форум
Virgin_Steel


На този ден през 1885 г. българският народ извършва едно от най-забележителните дела в своята нова история - Съединението на Северна и Южна България. Този ден, превърнал се в символ на националното единство, е официален празник в нашия календар.

Предисторията на това събитие започва от 1878 г., когато Берлинският договор разпокъсва българските земи и създава препятствия пред тяхното икономическо и политическо развитие. Затова борбата за тяхното пълно национално освобождение и обединение започва скоро след освободителната за България Руско-турска война.

Особено болезнено българското общество изживява изкуственото създаване на автономна област Източна Румелия в земите на днешна Южна България. В началото на 1884 г. въпросът за съединението с Княжеството е вече в центъра на предизборната борба между двете южнобългарски партии - Народната и Либералната.

Но след назначаването на Гаврил Кръстевич за главен управител на Източна Румелия, Народната партия, станала управляваща, се отказва от борбата за съединение, като се позовава на неблагоприятното международно положение. Тогава с каузата се заемат по-радикално настроени личности.

По инициатива на ветерана от осводителните борби Захари Стоянов през февруари 1885 г. в Пловдив е организиран Български таен революционен централен комитет (БТРЦК). На 25 юли 1885 г. е свикано негово заседание, на което е взето решение да се започне борба за "съединението на Южна със Северна България под скиптъра на княз Александър".

Комитетът установява връзки с представители на румелийските либерали и командирите на въоръжените сили в Източна Румелия - майор Райчо Николов и майор Данаил Николаев. Решено е акцията да започне към средата на септември. През втората половина на август в много селища започват вълнения и демонстрации; най-масови са в село Голямо Конаре /днес град Съединение/.

На 2 септември в Панагюрище спонтанно е проведена демонстрация, която служи като сигнал за масови протести в редица селища на областта. В следващите дни се вдигат народните маси в много селища, дори там, където няма местни комитети на БТРЦК.

На 6 септември рано сутринта войските, разположени в околностите на Пловдив, начело с майор Николаев и четата на Продан Тишков влизат в града, обкръжават конака и арестуват Гаврил Кръстевич.

Румелийското правителство е свалено. Провъзгласява се Съединението на Южна и Северна България. В Пловдив е образувано временно правителство начело с Георги Странски, което поема управлението до пристигането на княз Александър І.

След Съединението на 6 септември България изпада в трудно международно положение. Османската империя започва да съсредоточава войски към българската граница.

Под предлог, че се нарушава равновесието на Балканите, на 2 ноември 1885 г. сръбският крал Милан, подкрепян от Австро-Унгария, заповядва на армията си да нападне България.

В защита на Съединението се разгаря масово патриотично народно движение. Победата на България в тази война прави невъзможно възстановяването на статуквото. След дълги и сложни дипломатически маневри Съединението получава международно признание с подписването на българо-турската спогодба през 1886 г.

Обединяването на Северна и Южна България има решаващо значение за по-нататъшното развитие на страната. България се превръща в сериозен фактор на Балканите.

Благодарение на самоотвержената и героична борба на българския народ е премахната една от най-тежките неправди на Берлинския конгрес и се разчиства пътят за независимото държавно съществуване на страната.

Източник
Rodd1ck
Честит празник! bg.gif


П.П. Не е било нужно да копираш всичката тая информация. wink.gif
SepulTeraHead
Да, наистина. На всички ни е ясно wink.gif

Честит празник на всички българи.
Virgin_Steel
Абе не е ясно колко е ясно... от 20 форума дето посещавам, само един човек се е сетил, че днес България чества Съединението си.Егаси ясното...
Mangalf
освен че е ден на съединението drinks_drunk.gif drinks_drunk.gif drinks_drunk.gif drinks_drunk.gif drinks_drunk.gif е и рождения ден на Яни smile.gif
SharondenAdel
bg.gif Честит празник на всички бъгари!
Mandor of Chaos
много голям ден е днеска smile.gif
честито на всички
Eddie_The_Beast
ММ честит празник на всички smile.gif

П.С.: И все пак темата е ненужна..съмнявам се,че само един човек се е сетил за днешния празник smile.gif
Mangalf
щи кажа аз кое било ненужно! Турска раута тдцтцтдц...
Virgin_Steel
^^

П.П. Срамно е , ако и един от тук не се е сетил.

П.П.П.Срамно е, че незнаеш как се съкращава послепис !

П.П.П.П. Сигурен съм , че 85% от тук дори си нямат бегла идея за историята на тази дата, за тях е просто поредния неработен/неучебен ден и кеф! Пък нека да е ненужна темата, как не се сетих да напиша тема 'как правихте секс на 11 години, къде и на Крейдъл ъф филт ли беше' ...

^ Добре им го каза...
In Death's Embrace
А, така, скарай се!

Честит ви празник Българи!
Battle Magic
Честит Празник ! Дори и да напусна България, никога няма да забравя нея и героите и! И да, това е една от малкото смислени теми, евала на Върджина, че се е сетил да я направи.
\\m//
Честит празник на всички българи! bg.gif Хубаво е според мен, че има такава тема - със сигурност има много, които наистина не знаят какво точно се е случило на тази дата! dry.gif

П.П. Не говоря конкретно за никой от този форум!
Eddie_The_Beast
Цитат(Virgin_Steel @ Sep 6 2007, 02:12 PM) *
П.П. Срамно е , ако и един от тук не се е сетил.

П.П.П.Срамно е, че незнаеш как се съкращава послепис !

П.П.П.П. Сигурен съм , че 85% от тук дори си нямат бегла идея за историята на тази дата, за тях е просто поредния неработен/неучебен ден и кеф! Пък нека да е ненужна темата, как не се сетих да напиша тема 'как правихте секс на 11 години, къде и на Крейдъл ъф филт ли беше' ...

^ Добре им го каза...

Всъщност знам! И твоите ядни обръщения ме нервират! mad.gif
Battle Magic
Ще му свикнеш, не се нервирай. whistle.gif
Mago De Oz
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИТЕ !

^^ и какво като му се нервираш, Боби от това няма да отслабне !
Svetyl
Цитат(Virgin_Steel @ Sep 6 2007, 11:12 AM) *
П.П.П.П. Сигурен съм , че 85% от тук дори си нямат бегла идея за историята на тази дата, за тях е просто поредния неработен/неучебен ден и кеф! Пък нека да е ненужна темата, как не се сетих да напиша тема 'как правихте секс на 11 години, къде и на Крейдъл ъф филт ли беше' ...

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Кефи ме колко си самовлюбен понякога. Така де, честито. Лично мое мнение е, че това трябва да е националния празник на България, а не 03.03.
Virgin_Steel
Цитат(Eddie_The_Beast @ Sep 6 2007, 02:30 PM) *
Всъщност знам! И твоите ядни обръщения ме нервират! mad.gif

Какви обръщения? laugh.gif

Цитат(Svetyl @ Sep 6 2007, 03:12 PM) *
biggrin.gif:D:D Кефи ме колко си самовлюбен понякога. Така де, честито. Лично мое мнение е, че това трябва да е националния празник на България, а не 03.03.

За което изходи от?
А трети март какво е? dry.gif
wqwrrr
Едно от постиженията за България, с които наистина трябва да се гордеем. Честит празник на всички българи.
А темата е доста по-нужна от някои други такива, поместени в този раздел, които няма смисъл да споменавам.
Svetyl
^^Не омаловажавам трети март. Както казах, лично мое мнение, което нямам намерение да обяснявам.
scion_of_storm
Честит празник, братя (и сестри) българи!
smile.gif
Gilraen
Честит празник на всички българи!
Ще видим какво са измислили по повод Съединението в Пловдив, уж някаква възстановка, заря.
Mangalf
Цитат(Eddie_The_Beast @ Sep 6 2007, 02:30 PM) *
Всъщност знам! И твоите ядни обръщения ме нервират! mad.gif

Сигурно и "ядната" му тема те нервира. Ах тоя мръсен комунист! Как тъй ще пуска тема за съединението!

Вземи да замлъкнеш в тази тема ако обичаш.
scion_of_storm
Мангалфе, ю търн ми он уен ю ток лайк дис whistle.gif хяхахя
Айде не се карайте в тема за наш празник smile.gif Грозно е.
Mandor of Chaos
Цитат(Mangalf @ Sep 6 2007, 06:16 PM) *
Сигурно и "ядната" му тема те нервира

сигурно друго освен да се заядаш не умееш smile.gif
Blashyrkh
[ bg.gif ]


[/ bg.gif ]
Crafter
Цитат(Virgin_Steel @ Sep 6 2007, 02:12 PM) *
П.П.П.П. Сигурен съм , че 85% от тук дори си нямат бегла идея за историята на тази дата, за тях е просто поредния неработен/неучебен ден и кеф! Пък нека да е ненужна темата, как не се сетих да напиша тема 'как правихте секс на 11 години, къде и на Крейдъл ъф филт ли беше' ...

^ Добре им го каза...

Като доста стар член на този форум, мога да кажа, че явно не познаваш хората тук.

Днес е най-хубавата дата в новата история на страната ни. "Без кръв и без нито една лоша дума" нацията ни постига една от целите си.

Който познае от кого е цитата печели една бира wink.gif
SepulTeraHead
Той се изживява като месията сред непросветените маси. Жив и здрав.
Virgin_Steel
Абе то си личи...
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.