Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: За произношението на някои групи
.::Metal World::. Форуми > Metal > Metal / Rock / Hardcore / Gothic / Industrial
Страници: 1, 2, 3
Revenant
как по дяволите произнасяте Savatage ?
аз например Саватааж...но съм го чувал и Севатидж...някой - идеи ?
Ако и друг има подобни въпроси по добре питайте, да не се излагаме wink.gif
beyondtheblack
За Саватаж не знам, но напр. мога да ти кажа как се произнася Cruachan.

"Cruachan in Gaelic means "rounded or conical hill" and is pronounced "crew - ach - an" or "crew - ack - an" depending on your ability to pronounce the guttural "ch".

laugh.gif
abydos
Savatage - Саватаж, ударение на първото "А". Все едно казваш sabotage, но с -ava-.
Alti
Добре как трябва да произнасяме Ayreon whistle.gif
lodborg
Ейриън / Ейрион.
scion_of_storm
Я, каква приятна тема, аз доста често поставям грешното ударение пък, не знам защо.

Круакан/Круачан ги произнасям аз пичовете, а на Енсиферум на кое трябва да пада ударението - ЕнсИферум/ЕнсифЕрум? Аз с ударение на Е май го произнасям о.О
Warrior Of Ice
За Ensiferum Деси трябва да каже, тя е нашият спец по латински. happy.gif
abydos
В техният форум явно доминира en-si-fe-rum, така казват, че трябва да е на латински. Предполагам ударението е на второто "е", но може и да бъркам, от латински разбирам колкото лилипут от бой с брадви :п
Цветомир
Falkenbach как се произнася?Според мен е Фалкенбах.Прав ли съм?
Eddie_The_Beast
Има една мн близка до сърцето ми група - Einherjer ! Нямам си и идея нито как се превежда нито как се произнася smile.gif
beyondtheblack
Цитат(abydos @ Dec 17 2007, 12:46 PM) *
В техният форум явно доминира en-si-fe-rum, така казват, че трябва да е на латински. Предполагам ударението е на второто "е", но може и да бъркам, от латински разбирам колкото лилипут от бой с брадви :п

То и аз толкова, но все ми се струва, че в латински ударението пада на предпоследната сричка.Колкото до скандинавците - да изчакаме Деси. smile.gif


Цитат(Evil or Divine @ Dec 17 2007, 01:05 PM) *
Falkenbach как се произнася?Според мен е Фалкенбах.Прав ли съм?

Така трябва да е.
The Dragon
Често съм се чудил как се изговарят Evile. Винаги си го изговарям Евиле, но съм сигурен, че не е вярно. Ивили ли е, Ивайл ли е, Ивайло ли е smile.gif не знам. Някой ако има идеи да сподели.
beyondtheblack
...би следвало да е Ивайл.
ManOwaRadO
Цитат(Eddie_The_Beast @ Dec 17 2007, 01:13 PM) *
Има една мн близка до сърцето ми група - Einherjer ! Нямам си и идея нито как се превежда нито как се произнася smile.gif

Айнхирйар - нещо такова
RazorJack
Цитат(Eddie_The_Beast @ Dec 17 2007, 12:13 PM) *
Има една мн близка до сърцето ми група - Einherjer ! Нямам си и идея нито как се превежда нито как се произнася smile.gif

а и мен винаги ме е мъчило произношението на тази велика група smile.gif даже са ме бъзикали че за да ми е любима една група трябва да не мога да я произнеса laugh.gif

според мен нещо от сорта на Айнхърър с ударение на А ... или пък Айнхерйър с ударение на Х blink.gif
ManOwaRadO
Един съществен въпрос обаче - на английски ли искаш да знаеш какво е произношението, или на древноскандинавски smile.gif
Ruoste``
Аз съм чувала да го произнасят Айнхариар (ударението е на първата сричка). :]
scion_of_storm
Ein = Айн
Herjer - херйер

Скандинавските и като цяло немските "ein" са си "айн". Тъй мисля, че трябва да се произнася, ама иначе съм чувал Айнхерджър, Ейнхерджър, Ейнхерйер, Айнхерйер, Ейнхерйа, Айнхерйа...какво ли не.
Revenant
аз съм чувал американец да казва [dimu borje:r]
а и Винтерсън някъде го бях чул
Braindead
Ейнхерйер трябва да е.

А колкото до borgir, няма как да е /borje:r/, защото е на исландски думата. То принципно произношението на цялото име на зоната Dimmuborgir е много шантаво, но идеята е, че там g не се чете /j/ за разлика от другите скандинавски езици...
abydos
Dimmu Borgir (pronounced Dim-moo-bore-gear, IPA: /ˌdɪmuːˈbɔːrɡɪɚ/)
http://en.wikipedia.org/wiki/Dimmu_Borgir
Не е трудно и сами да се намират де, отиваш в гуугъл и пишеш "Име на бандата + pronounce" и разглеждаш резултати :>
_Moonshield_
Доса хора съм чувал да побългаряват "Anathema" , а те всъщност се произнасят "Анатима" [ə'næθimə] smile.gif
abydos
Всъщност е по-близо до Ънетима като това Т е неточно, а звука th между т, х и ф, за който ние нямаме буква(както и Ъто не е точно Ъ, а между Ъ и А).
Няма смисъл обаче да се изказват имената на групите както е оригиналното им изказване, поне в повечето случаи. Просто звучи неестествено. [dri:m 'θiətə] - как ви звучи? Странно е, ще ви гледат като тръби ако го кажете така - правилно. Както когато кажа Ламборгини ме гледат като изтребители, защото са свикнали да е неправилното Ламборджини.
Същото е и с неправилното произношение и ударение на Мерцедес. Ако кажете на някой Мърсейдийс ще разказва за какъв "идиот" е срещнал с дни наред smile.gif. Нашето произношение е по-близо, макар да е отново неточно, до испанското прозиношение на името, а не на самата кола.
Затова си ги казвайте побългарено, но пък ако ще ходите в чужбина внимавайте smile.gif.
lodborg
Като сме тръгнали да отбелязваме такива неща...

Tarot, противно на очакванията на всички, се чете "Таро". Групата също се казва Таро. Макар че винаги съм им викал Tarot, точно както винаги съм знаел и че не се чете така.
Anesthesia
А как се произнася Arch Enemy? Чувала съм какви ли не варианти (арк, арч, арх) и вече съвсем се обърках... unsure.gif
Ruoste``
Арк Енеми ...
prayer4eto
"Арк" е най-правилно според мене. Изходжам най-вече от думата "arch-angel", която се произнася "арКейнджъл". Ориентир ми е, защото е съставна и точно една от частите търсим smile.gif. Макар че по принцип произношението идва от държавата на групата ...
Anesthesia
^ Защо тогава в речника транскрипцията на ARCH е с "ч" накрая?
abydos
По транскрипция е най-правилно арч - http://www.answers.com/main/ntquery?s=archenemy&gwp=13
Самата дума, archenemy се чете арч-енъми, съмнява ме едно празно пространство да я променя. Но не мисля, че арк е грешно, но може и да бъркам. Ако ще спазваме правилата на английския език - арченъми.
prayer4eto
Хем питаш, хем си отговаряш сама wink.gif. Тогава правилното е "арч" smile.gif
Ruoste``
Доколкото знам, правилото е преди гласна да се чете като "к" ;] .. иначе си е нещо като ..."ш"
beyondtheblack
"АрК енеми", разбира се....тоя спор още ли продължава???!!!
abydos
Цитат(Ruoste`` @ Dec 18 2007, 02:49 AM) *
Доколкото знам, правилото е преди гласна да се чете като "к" ;] .. иначе си е нещо като ..."ш"

According to the entry in the Oxford English Dictionary, the prefix arch- (meaning "beginning", "chief", or "primary") is pronounced with a "ch" (as in "chin") sound, with the sole exception of archangel, which is pronounced with a "k" sound. However, this entry can be at best only partially correct, as the word archenteron is also pronounced with a "k" sound and yet has the arch- prefix. Based on the examples I have been able to find, I conclude that the "k" sound is used when arch- is prefixed to a word beginning with a vowel, and the "ch" sound is used when arch- is prefixed to a word beginning with a consonant.

Since "archmage" is a neologism, there presumably is no generally accepted standard pronunciation for it; however, in light of the above considerations, I think the "ch" pronunciation is more defensible, despite being farther away from the etymology (the "ch" derives from a chi in Greek).

И въпреки това в речниците навсякъде се пише/казва ARCH-ENEMY [,a:tʃ'enimi]
beyondtheblack, докато ровя за граматическо правило, което да потвърди или отхвърли дадено произношение, ти защо не ни кажеш защо "разбира се" е с "К"?

Цитат
Arch-, archi-, and arche- are variants of the same prefix, which came to Old English via Old French, from Latin, and ultimately from Greek. They mean “chief, first, main, most important, most primitive”; arch- has two pronunciations, AHRCH- and AHRK-, but archi- and arche- have only one, AHRK-i. We can therefore have trouble with words beginning with arch- that we rarely have to say, such as archangel (AHRK-AIN-jel), archduke (AHRCH-dook or AHRCH-dyook), archbishop (AHRCH-bish-uhp), archpriest (AHRCH-PREEST), and archenemy (AHRCH-EN-uh-mee). When a vowel follows arch- the ch is usually pronounced as a k, as in archipelago (AHRK-i-PEL-uh-go), archetype (AHRK-uh-TEIP), and archiepiscopal (AHRK-i-ee-PIS-kuh-puhl). Archenemy is the exception; its first syllable rhymes with march.

http://www.bartleby.com/68/88/488.html
Ruoste``
arch-enemy [´a:tʃ´enimi]

Comment:

eurodict:

най-голям
враг; сатана,
демон,
дявол,
зъл
дух;
bulgarian
прен.
коварен,
пъклен,
злобен, зъл.

--> Ако трябва да сме най-точни drinks_drunk.gif

(Странно, защото в един друг речник всяка дума, започваща със arch, следвано от гласна, се чете арк ... ) ... пък и от две години съм в англоезична държава, така че си мислех, че знам tongue.gif Явно си е до държавата и до .. хмм .. местното произношение .. :]
Warrior Of Ice
Макар да не съм 100% сигурен, моите наблюдения също сочат, че преди гласна се чете К, а преди съгласна - Ч. Пък и Арк Енеми винаги ми е звучало много по-естествено.
Distant Sun
И аз доскоро си задавах въпроса за Arch Enemy и реших че най-правилно ще го произнесе някой от самата група... та в youtube, ако ви се рови, ще видите, че Angela Gossow го произнася "Арч Енъми". smile.gif
Twilightfall
Онзи ден по "ФРАКТУРА" Васко нарече групата "Саксън" (SAXON), а аз винаги съм им викал "Саксон". rolleyes.gif
Явно съм бил в грешка.
Exhumator
brickwall.gif
sgoh
Цитат(abydos @ Dec 18 2007, 02:03 AM) *
Същото е и с неправилното произношение и ударение на Мерцедес. Ако кажете на някой Мърсейдийс ще разказва за какъв "идиот" е срещнал с дни наред

Немците верно ли му викат "мърсейдийс" rolleyes.gif
sodomicdream
преди време си мислех че Brujeria се произнася Бружерия, по-късно разбрах че всъщност е Брухерия dry.gif

ами вие как го произнасяте ? Малко тъпо ама...
Wolfheart
^Ами с хъ. В много случаи в испанския, когато j е между 2 гласни или в началото се произнася с 'х'.

Сега някой спец-скандинавист да ми каже, как се произнаса Waltari.
Ruoste``
Валтари с ударение на първата сричка smile.gif
abydos
Цитат(sgoh @ Dec 18 2007, 11:13 PM) *
Цитат(abydos @ Dec 18 2007, 02:03 AM) *
Същото е и с неправилното произношение и ударение на Мерцедес. Ако кажете на някой Мърсейдийс ще разказва за какъв "идиот" е срещнал с дни наред

Немците верно ли му викат "мърсейдийс" rolleyes.gif

Няма значение как я произнасят немците. Думата не е нито от английски, нито от немски произход.
А и те не го произнасят както нас, ударението на немското произношение е на второто "е". http://www.youtube.com/watch?v=qArzSL0ZdCU на 02:03.
sgoh
^A къв е произхода на името Иван
Вероятно има някое по-правилно произношение, което трябва да употребяваме.
Hatrist
Славянски е произхода, но това име има какви ли не варианти на какви ли не езици... провери в Wikipedia.
Karazhan
Момци,Арч Енеми се чете,защото след Арч имаме Е което е гласна , ако имахме съгласна щеше да е Арх . Айде със здраве drinks_drunk.gif
Pyjamka
^А какво ще кажеш за ясно отличаващото се "Арк ейнджъл" в Satanik mantra на CoF? wink.gif Аз се убедих, че правилното произношение е това, което групата сама казва.
lodborg
Всъщност, правилото е точно обратното на това, което Karazhan е написал. Чете се "к" преди гласна (Archangel) и "ч" преди съгласна (Archbishop).

Това обаче важи, само ако думата е една, както в горните случаи. Arch Enemy са две думи, тук не знам дали това правило важи.
ludspamer
Аз не разбрах при Содом ударението на коя сричка е.Доста хора го изговарят с ударение на първата, но аз свикнах с ударение на втората-демек грешната май....типично за мен whistle.gif
Ulair
Аз пък се чудя ,дали групата Tiwaz , трябва да се произнася ''Тейваз'' ,като руната или ''Тиваз'' ;
Също така ,как подяволите да произнеса ''Naglfar'' boxed.gif !?
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.