Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Блек Метъл
.::Metal World::. Форуми > Metal > Metal / Rock / Hardcore / Gothic / Industrial
Eaten_Back_To_Life
Преди да започна всеки да знае че това си е лично мое мнение.
-"Няма грешно мнение,има различни гледни точки"

Та, блек метъл за мен в този жанр няма нищо стойностно. Музика и идей зад музиката (лирики), нека на така да разделим тази полемика.
Музика - Аз също съм човек занимаващ се с музика (не дръзвам да се нарека музикант още) и разбирам от това и онова по песните и записването им. И мога да ви кажа че повечето блек метъл групи не правят много стойностна музика, но има изключения но от това което съм слушал са малко, много малко. Да поговорим за китарите и басс-а (по простата причина че там съм "най вещ"). Китарите обикновено са повтарящите се рифф-ове който са обгърнати от high gain distrosion-и и бая оловим реверб,нищо сложно до тук. Виждал съм доста блек метъл групи без сола в песните им, а мисля че солата дават най голям диапазон на израз на китаристите. За басса бих казал че просто не го чувам! Се пак е трудно да се чуе този прекрасен инструмент като целите песни са пропити от клавири.
Разберете ме не съм фен... това са впечетления от две групи които мой приятел ми е пускал - Cradle of Filth, Dimmu Borgir.

Идеята зад музиката - Хмм, блек метъл най бързата асоциация която мога да направя е сатанизма. Но вижте това донякъде е стериотип, представете си че едно време са мислили Джаз-а за "музиката на дявола". Но все пак има групи на който се средоточават главно към сатанизма и те ме дразнят най много. Та сатанизъм, интересна дума найстина, но тя не е едно общо,тя има три подразделения:
1.-Сатанизъм на ЛаВей
2.-Сатанизъм на "Храмът на Сет"
3.-Модерен Сатанизъм

1. Сатанизмът на ЛаВей ми се харесва най-много, там Сатаната е синвол на човешките желания и нагони. Естествено че ритуалите и магията са една от главните засегнати теми, но всъщност се набляга на атейзма и че единственият възможен бог може да е човека.( интересен факт както 10 божий заповеди, Ла Вей дава описание на 11 сатанински правила на Земята и 9 сатанински гряха, като на първо място сред греховете е тъпотата.)
2. Философията на този сатанизъм (по скоро организация-секта) е "простветения идивидуализъм" или човек да се учи сам от грешките и успехите си в собствения си житейски път.
3. Модерният Сатанизъм така може би това е "горивото" за станинският блек метъл. Може би първият "сатанински култ" са били Илюминатите, общество учени опитващи се да представят идеята че науката и религията могат да варвят ръка за ръка.Но църквата ревностно отхвърляла тези твардения и държала монотейзтичният фронт без да се поклати, но обществото на Илюминатите се разрастнало и тогава църквата видяла нова опастност и голяма опозиция,за това почнала да си измисля че Илюминаните са ... сатанисти,че правят гротескни ритуали и магий,че комуникирали с Дявола и така нататъка. Тези твърдения на църквата са рефлектирани от историческото огледало и са приети за Модерен Сатанизъм.
Така и тук си идваме на думата, всички модерни сатанисти са "религиозни позьори", пък защо трябва в музиката ти да е свързана с дявола и възпяването му,ако си сатанист защо трябва да се показваш че си... сатанист? И да още един проблем пре-парадирането с това за мен това си е чист рекламен трик. Лириките и сценичното поведение са си просто маркетинг, даже мога да си позволя да кажа че по-комерсиалната част от тази музика е направо "чалгата на метала"

П.П това са някой мисли относно този жанр, очаквам коментари. И моля не се бъркайте с философското движение Сатанизъм, това са други води smile.gif Друго е че с ръка на сърцето мога да кажа че Enslaved - Heavenless има най супер мощно интро и много ме радва smile.gif Надявам се да не съм обидил някой.
Megadeth
Какво блекаджийско си слушал? Изреди.
Eaten_Back_To_Life
Цитат(Eaten_Back_To_Life @ Oct 15 2008, 09:48 PM) *
Разберете ме не съм фен...това са впечетления от две групи които мой приятел ми е пускал-Cradle of Filth,Dimmu Borgir.

smile.gif
Warrior Of Ice
С много приказки нищо не си казал. Като всяко обобщение, и твоето издиша мощно, особено защото не почива на достатъчно преки наблюдения. Двете групи, които са формирали впечатленията ти за блека като музика, всъщност са доволно непредставителни за стила като цяло.
gadabout
И аз не харесвам блек. Ама 'ич!
ДеД(о) метъл шел рул дем ол!
ОБАЧЕ!!!
Нищо не разбирам от блек, както очевидно и ти.
Затова не се изказвай, ами си пусни Eaten Back to Life или нещо по-... по-малко трашърско, хах, и си куфей.

Наш'та музика дава предостатъчно, не се бъркай в чуждата.
Megadeth
Човече, верно, обема, за сметка на качеството при теб важи с пълна сила. Как може хем да не си го слушал, хем да го плюеш, пу да те еба..
abydos
Аз за музиката мнение няма да давам, но ще ти обърна внимание, че и и й не са едно и също, както е случая с м и н. Също така стиловете музика не влизат в нещата, които да се пишат с главна буква, а при степенуване се ползва тире. :)
Преди да правиш такива обобщения и изобщо преди да си изградиш мнение за музикален стил, група или каквото и да било друго, ще е добре да се запознаеш по-задълбочено с това нещо. Колкото и да не харесваш един стил, не можеш да дадеш обективно мнение за него след "чуване" на две групи. Знам, че е почти невъзможно да си обективен когато става дума за музика, но поне можем да правим информирани изводи и избори, въз основа на които да оформим крайното си мнение.
Megadeth
И да, кво против Cradle Of Filth, друсаш ли!?
ludspamer
Чуй едни Venom/Mayhem първо wink.gif
_Moonshield_
То пък Venom свирят един блек метъл... happy.gif
the_mess
По принцип блекото не ме кефи ама немога да не призная че Marduk и Hecate Enthroned са невероятни според мене! Даже последния албумец на първите си го взех на оригинал шото твърде много ме накефи! Инак по принцип блек метъла омръзва... поне на мене...
Rolf
Пич, разбирам, че изпитваш някаква неприязън към блека, но твоето просто не е критика, както твърди подзаглавието на темата. Критика може да се изказва за нещо, което човек познава и разбира. Чуй Venom и Bathory, мини през Mayhem, Burzum, Immortal, Satyricon и Darkthrone... и после дай поне отчасти информирано мнение.
Nikola Bathory
Цитат(Eaten_Back_To_Life @ Oct 15 2008, 09:48 PM) *
Разберете ме не съм фен... това са впечетления от две групи които мой приятел ми е пускал - Cradle of Filth, Dimmu Borgir.

ъъ, и според теб или според твоя приятел Cradle of Filth са злобни сатанисти, така ли?? rolleyes.gif
the_mess
^^хабсолютно съм съгласен! Пък току виж ти харесал по някое време...
Megadeth
А сега всички, дето му писахте, ми кажете що мразите чалгата biggrin.gif
Jesus Goat
Като ти чета "разсъжденията" за сатанизма, ме напушва смях.
tankard73
Ами какво да ви кажа? В страната родина едва ли не на модерния блек метъл живея Норвегия, ама за 7 години тук освен димму, хейдс, малко мейхъм и още 2,3 банди, нищо друго и аз не съм слушал. Гледах наживо бехемот през август тази година, гледах и 2005 тааке, аудиопейн и тшудер, ама честно да си кажа ги попропуснах малко тези групи, в очкване 2005 на найл и обичуъри накрая, а пък тази год попропуснах бехемот (толкоз прехвалени напоследък) и ходих да попийна и попуша докато дочакам да доидат мешуга, асфикс и каркас. Както и брутал трут преди това. Та за някого това би било непростима наглост и тъпотия да пропусна толкова здрави банди... е ми не ме кефят просто. Бехемот се насилих да ги погледам като забиха, ама след 3тата песен отидох да заредя корема с бира в очакване на мунисипъл уеист (които ми харесаха далеч повече) в очакване на великите накрая. Колкото и да се опитвам да открия нещо стойностно в палячовщината на ТВЪРДИТЕ тук норвежки фенове на имортал, димму, меихем, карпатиан форест, бурзум, инслеивд и пр..., еми смешни са ми с тези кожени плащове и балтони, с кожени ботуши с токи до над коляното, с фримовете и черния лак и тн, и тн... музиката според мен е много повече от дрехите и външният супербрутален вид. Кво ми има на мен? Ходя си с едни прави дънки, с суитчър на Сикс фиит ъндър и тениски на дет, танкард, сепултура, с бели или черни маратонки, дълга коса до кръста, малко обици и пръстени... и кво да не би да съм по-малко метъл от отявлените скандинавски метъли? Които щом се заговориш с тях и ме питат за САТАН, Какво мисля за гревен където подпали църквите тук в берген и околията (където и живея) и какви ли не още дивотии ми говорят. Все една да набараш надъхан лефскар или чорбар и недаи си боже да не му доугодиш на вкуса. Смешковци. По-големи творци едва ли ще има в блека от чък шълдинър(р.и.п), напалм дет, каркас, бенедикшън, кенибъл корпс, диисаид, морбид еинджъл, еидж ъф сенити, горфест, асфикс, хипокризи... да не изреждам още. Е ми не че не съм слушал блек информативно, ама единственната банда която ми харесва от този стил е Финтрол. Ама те не са и чист блек. Както и амон амарт. Те си блъскат на дет метъл донякъде. От трите школи, норвежка, шведска и финландска, просто норвежците остават по виртуозност на последно място за съжаление. Шведите-там е истината, както и финландците. Не можете признайте си честно, да сравните стегнатият звук на ънлиишд или еидж ъф сенити, със високоскоростният шум, какафония от клавири и общо взето една каша която колкото и помпозно - популярна да е със сеитън идеите, си остава може би малко или много един комерс. И имидж на сейтъна. Незнам сега може и да ме сринете в земята от критики, но това е мнението ми. Колега мой, музикант, на перкусии свири, знае за боргир, знае една купчина неизвестни банди като фуул файтърс, хелбилис и каква ли още не друга норвежка поп естрада, а като му казах че в момента слушам слеиър, ме пита: А БЕ ТЕЗИ НЕ БЯХА ЛИ ОТ СЕВЕРНА НОРВЕГИЯ, ТРОМС ОБЛАСТТА? Не го казвай му викам това на никого, ама на никой друг освен на мен, че хем ке ти се смеят много, хем ако си му викам у бг, може и някой подпийнал фен на слеиър да ти натъпче муцуната в географския атлас. Остана като в шок. Човека беше фифти-фифти убеден, че са норвежци, със съмнения. А бе да им имам общата музикална култура. Колкото им е и културата, толкова и познанията, толкова и всичкото. За мен са си циганите на скандинавия норвежците. Култивирани и от шведи, и от датчани и от немци (берген е основан от немци, и все ги плюят тук), и явно всички са вдигнали ръце от тях. Дори и бившият вокал на инслеивд с който се запознах съвсем случайно (може и да е очаквал да го знам кой е, ама не) на по чаша бира в една рок кръчма си призна човека, че шведите като школа и музика са по-продуктивни и по-добри, както и тампа, флорида. Е ми кво да говорим повече. Голям късмет, да срещна един известен човек, еми и той като всички останали, с чашата с бира в ръка. Стиснахме ръце, запознахме се, побъбрихме... В крайна сметка, кой каквото го кефи. Но за мене в хеви, траш и дет метъла има много повече виртуози. Дори и в грайнд кора. Метъл рулс форевер.
Rolf
Не знам как го постигаш, човече, но винаги успяваш да праснеш някакъв километричен пост, по-голямата част от който въобще не е по темата. Коментирай малко по-концентрирано и по-конкретно. Всички вече разбрахме кои са ти любимите групи и че живееш в Норвегия...
Aggressive Perfector
^^...виртуозно свирене = добра музика?!?!?!

O________________________O
Megadeth
^^ ъХЪ :>
lodborg
Преместих последните няколко поста по дискусия, нямаща нищо общо с настоящата тема, в тази тук: http://www.metal-world.info/forum/index.php?showtopic=1598

Казвам, за да не се чудите къде са изчезнали.
Deathcrush
Цитат(_Moonshield_ @ Oct 15 2008, 10:04 PM) *
То пък Venom свирят един блек метъл... happy.gif

И? какво като не свирят - ти кой мислиш е дал основите и примера на повечето така наречени нови групи?
Venom са велики и са едни от най-ранните основатели в жанра - в тва не може никой да ме разубеди. rolleyes.gif
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.