Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Малко философщина
.::Metal World::. Форуми > Всичко, несвързано с метъла > Общ форум
TheFreeMason
та и преди съм пускал такава тема, но в други форуми, получават се донякъде интересни отговори
ето и основния проблем :
в една сци-фи книга, която четох отдавна, действието се въртеше около масова психоза дължаща се на поредния пророк със неговия "край на света". тоя път обаче, вместо смахнати окултисти, начело на култа стоеше някакъв тип - математик. доказателството му за наближаващия край на света беше следното:

хората нарастват експоненциално. дори и да прекратят експонентата, то поне ще си запазят броя. дори и да понямалеят, то поне ще има някаква популация. каквато и популация да остане, за безкрайно дълго време сумарно ще живеят безкрайно много хора. факт е, че ние се намираме на крайно отстояние от първото човешко същество, а вероятността за това при безкрайно количество хора е нула. следователно няма да живеят безкрайно количество хора, следователно един ден човечеството ще изчезне.

какво мислите за подобни доказателства? whistle.gif
sgoh
Цитат(TheFreeMason @ May 9 2009, 11:06 AM) *
факт е, че ние се намираме на крайно отстояние от първото човешко същество, а вероятността за това при безкрайно количество хора е нула. следователно няма да живеят безкрайно количество хора

Тука някъде му изгубих логиката blush.gif
Chimera
"Един ден" никога не ме е впечатлявало като определение на период за време. Никой не живее вечно, "един ден" всички ще умрем поради някаква причина, кога е шанс, съдба и късмет.

Пък шансът да станем свидетели на Дъ Енд! е *голямо число* към нула. Ако пък вземем, че му станем свидетели - ще имаме средно 0.32 стотни от секундата докато мозъците ни са мъртви (в случай на някакъв катаклизъм) laugh.gif

А математикът от книжката - поредната интересна, но безполезна хипотеза. Винаги е готино да хвърлиш малко собствени теории и разсъждения в книгата си, още повече когато е сци-фи, по-интересно е за четене ;Р
AXTUNG! Wehrwolf
Глупаво е, защото:

1. човекшия живот се приема като много важен
2. видове изчезват и се появяват; дори днес не са познати всички
3. човека или ще изчезне или не, това не влиза никак в живота и е глупаво да пре-окупираш себе си със НЕВЕРОЯТНО много броя версии за изчезването на човека : )

шанса извънземни да атакуват земята преди някой да прочете това мнение и да я унищожат е толкова голям, колкото и изчезването на човека след 100 000 000 0000 000 години.
А'е, гледай " пътеводителя на галактическия стопаджия " там е обяснено по - яко.
sgoh
Или по-добре прочети книгата... wink.gif
lodborg
Цитат(Chimera @ May 9 2009, 10:47 AM) *
шансът е *голямо число* към нула.

Тоест, току що каза, че шансът е безкрйно голям, така ли?

После защо казвам, че трябва повечко да се заляга над математиката. За да не се стига до "шанс голямо число към нула"...
Blashyrkh
Азимов?
TheFreeMason
Любим автор, но не позна rolleyes.gif

в настоящия момент не е безкраен, но за всички времена е безкраен.
Ta' Zhal
^^ Всъщност е деление на нула tongue.gif
Crafter
Цитат(sgoh @ May 9 2009, 11:36 AM) *
Цитат(TheFreeMason @ May 9 2009, 11:06 AM) *
факт е, че ние се намираме на крайно отстояние от първото човешко същество, а вероятността за това при безкрайно количество хора е нула. следователно няма да живеят безкрайно количество хора

Тука някъде му изгубих логиката blush.gif

Някой ще обясни ли тази част от логиката, защото и аз не я схванах?
scion_of_storm
според мен вкарвате търсене на логика на грешно място.

доколкото разбрах ако сме безкрай, няма как да имаме някакво обособеноначало и да се намираме на ФИКСИРАНО разстояние от първия човек /началото/. винаги ще сме var, и никога няма да има начално con.

т.е. ще стигнем до край все някога и някъде, защото се оказваме небезкрай.

О.О
Blashyrkh
Аз доколкото разбрах е някакъв математическо-логически каламбур. Нищо толкова уникално в края на краищата smile.gif
sgoh
^^Е определено ако сме безкрай, това означава просто, че нямаме край, а не и начало wink.gif
AXTUNG! Wehrwolf
Да, първоначално си мислих да препоръчам книгата, но днешното поколение : ))

Според мене,
когато звездите са правилни, Великият Ктулху и Старите Велики ще се събудят и тогава човечеството ще избяга от светлината на спасението към нова мрачна епоха

РАДВАЙТЕ СЕ НА НЕВЕЖЕСТВОТО СИ!
onnellinen
Безкрайна бройка от представители на един биологичен вид в ограничени единици време и пространство е н е щ о н е в ъ з м о ж н о.
После -
Цитат
безкрайно дълго време сумарно ще живеят безкрайно много хора
vs.
Цитат
крайно отстояние от първото човешко същество, а вероятността за това при безкрайно количество хора е нула
Как отстояваш на единица разстояние от някой, който не се е родил или вече е умрял в безкрайната линия на възприятието ни за време blink.gif

Цитат
следователно няма да живеят безкрайно количество хора, следователно един ден човечеството ще изчезне.
не ми изглежда логически край на предходните съждения... Но, от друга страна, те самите са доста нелогични, така че... все тая smile.gif
А, и още нещо - край на света? Краят на света ще настъпи, когато измрат всички живи видове, а не само човешкият, в каквото и да се е превърнал тогава.
prayer4eto
1. Аксиоматичното допускане, че отстоянието до първото човешко същество(ПЧС) е крайно, е доста вероятно, но не и абсолютно вярно - никой от нас не знае кое е то (ПЧС).

2. Не знам защо свързваш количеството (броя хора) с времевата тенденция, при положение, че не отчиташ регенеративния фактор, където пак опираш до вероятности, а не до абсолютни разсъждения.
Chimera
Цитат(lodborg @ May 9 2009, 02:42 PM) *
Цитат(Chimera @ May 9 2009, 10:47 AM) *
шансът е *голямо число* към нула.

Тоест, току що каза, че шансът е безкрйно голям, така ли?

После защо казвам, че трябва повечко да се заляга над математиката. За да не се стига до "шанс голямо число към нула"...

Когато ти кажат, че шанса ти е голям, го приемаш като безкраен? Яко biggrin.gif Ако толкова не ти харесва "голямото число", пиши го десет на стотна, например.

Пък над математиката не залягам, щото не ми е там силата - бива ме в други неща sp_ike.gif
RazorJack
бе тва са такива нагласени доказателствени глупости от сорта на вавилонската рибка е доказателство че съществуваш, следователно не съществуваш laugh.gif или как доказваха че жените=зло щото били пари на квадрат а те са корен квадратен от злото laugh.gif

с други думи тотално безмислено.
такива неща или се ползват за доказване на някаква изстискана от гъза теза или просто за да е весело ...
lodborg
^^ Няма значение голямото число, въпросът е, че е върху нула. Всяко число върху нула е равно на безкрайност. И една милионна към нула, и един милион към нула пак е равно на безкрайност. Това, което ти се опитваше да кажеш е "шанс едно към *голямо число* ".
TheFreeMason
И Ахил и костенурката (а и всяко вещево) си имат собствено пространство-време.

Първото живо същество без съмнение е било женско. Дори и сега жените могат да се репродуцират изкуствено чрез клониране. Мъжете не. Ние сме "украшението" създадено от жените за по добро оплождане и за това най-често мислим с петлите си wink.gif

П.С.На старобългарски петел е "кур"-от там и курник wink.gif
sgoh
^Което супер ми разясни логиката на предната теория suicide.gif
Ta' Zhal
Включването на Ахил и костенурчето беше гениално. Не бих го очаквал дори от Гугъл транслейтъра. Връзка=0.
Това с клонирането са глупости, клонирани са и мъжки същества, оттам пропада и гениалната теория за първите женски.

Айде да се храним. Това е темата.

ВСИЧКИ СТЕ ПЕДАЛИ!
TheFreeMason
това за #Ta' Zhal и #sgoh - http://bg.wikipedia.org/wiki/Парадокси_на_Зенон

onnellinen значи, става въпрос за предполагаемия модел на вселената - отворен/пулсиращ(затворен). при отворен модел вселената се разширява безкрайно и времето продължава безкрайно. моят довод е - ако модела е отворен и времето е безкрайно, как така сме на крайно отстояние от началото му?
подобни разсъждения определено миришат на метафизика, но въпроса доколко могат да се ползват е наистина интересен.

ето примерно, ако Ахил и костенурката се гонят вечно и изминават безкраен брой отрязъци по пътя си, то как може състезанието им да има начало и те да са на крайно отстояние от него bash.gif
sgoh
Абе безкрайността няма нищо общо с разстоянието от началото. Това ми е идеята. Иначе щеше да се казва "безначалност".





Очаквам Масона да изникне с нещо още по-интересно и тематично, като произхода на думата "ташак" например...
onnellinen
Ама айде да погледнем на въпроса с точни величини, а не с безкрайни... Това, че си неописуемо малък на фона на Вселената, не означава, че тя няма край. Всяко нещо, което има начало, има и край - и обратно. В тоя ред на мисли - много са ми смешни числата тип Х,(ХХХХХХ....).
Такова нещо като безкрайно според мен няма. И са кво?
Дайте друго обяснение. Защото аз виждам едно много завоалирано обяснение на внезапното изчезване на динозаврите.
Megadeth
^Kъде е началото на вселената?
onnellinen
Тука ме хвана... Много учени мъже се опитват да го открият. Аз приемам, че идеята за Големия взрив е поне донякъде вярна, когато си тормозя мозъка с безполезни разсъждения за ЖВиВО - което е рядко smile.gif
Neurosis
аз също много съм си тормозил мозъка с това къде е началото или краят,и просто ми идва да си удрям главата,защото не мога да си намеря отговора.Но със сигурност учените,а и самите ние знаем че вселената е просто материя,в която се образуват звезди,планети,мъглявини и т.н. Но човечеството дори да не се самоунищожи,то Слънцето ще се превърне в Супер нова и ще избухне,разбира се това ще се случи след много много много години,а ние ще сме се развили достатъчно в технологична насоченост,за да можем да намерим друга планета за обитаване,ако е възможно.Самият аз подкрепям идеята,че не сме само ние в тази Галактика,а и като се замислим,че в Млечният път има хиляди,ако не и милиони галактики по подобие на нашата Слънчева система,то всичко зависи от това как ние като хора се развиваме,трябва внимателно да използваме ресурсите си,също така трябва да внимаваме с оръжията,които правим.абе много теми засягам вече
TheFreeMason
ето ти една хипотеза на един мой колега за "затворения модел на времето" -> .. бъдещето отива в миналото .. времето се зацикля .. всяко развитие е само движение по цикълът на времето .. змей захапал опашката си както образно обрисувват времето някой източни философии.. Големият взрив е етап от този цикъл а не начало на вселената .. В бъдеще предстои събиране на материята на вселената в една точка след което нов ГВ .. и така още .. и още нататък....." <-
Така че не се бойте , всичко което е било , пак ще бъде , всичко което е , пак ще се повтори.. няма тленност във едно зациклено време..

добре нека разискваната теза се развие със крайни числа нека да видим какво ще стане ... unsure.gif
onnellinen
Мисълта ми за числата беше следната - във Вселената има толкова БЕЗУМНО много неща, които са далеч извън рамките на нашите числа и мерни единици, че да кажеш , че ... примерно диаметъра на Земята е не знам си колко хиляди км запетайка период, е просто адски тъпо. Да не говорим, че диаметъра по Екватора и и този по някой меридиан са различни.
Следователно, да се ползва математиката, за да кажеш след колко години ще умреш, е пълна идиотия.
Neurosis
ще ти кажа само едно: Математиката е точна наука, в нея няма грешки!

Да добавя за Големият Взрив, че благодарение на него са създадени планетите в нашата слънчева система,и не само в нея и в много други.

п.п. Ех дайте да земем малко пиратки и да почваме да гърмим из галактиката. Аз съм Оби Уан Кеноби! smile.gif (малко ми е лигаво)
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.