Ревюта
Група: Black Messiah      Албум: First War of the World      Автор: Scion Of Storm      Април, 2009

 

Black Messiah са едни непретенциозни и същевременно доста приятни за слушане немци, възпяващи тевтонски битки за чест и слава (разбирай: осигуряване на място за пируване и безкрайни сражения във Валхала), както и... ами, войнствени акции като цяло. След “Of Myths and Legends”, предоставен ни през 2006, германската шесторка се завръща с четвърти пълносвирещ албум, озаглавен “First War of the World”.

Честно казано, доста се попритесних в началния момент. Не, че Black Messiah са ми в първите няколко десетки по-ценни групи, но все пак имах спомен за тях като талантливи момци, които си предат музикалните излияния с мелодичност, агресия и привлекателност. Леко безумната обложка с “чудовище” – кръстоска между Синдел от Mortal Kombat и някоя любимка на г-н Хю Хефнър и с клишираното заглавие, “First War of the World” изглеждаше крачка встрани още преди да бъде чут. Не съм бил много далеч, но не съм бил и много близо. Тоест, време е да си поговорим за това, което ни очаква от тевтонска страна през 2009. Оста “Oath of a Warrior” >= “Of Myths and Legends” сякаш се допълва с “First war of the World” на опашката. Това обаче не означава, че албумът е провал. Или попиването му ще е по-бавно, или прекалено ми липсват някои моменти – примерно виолината. Още в “Of Myths and Legends” беше намалена употребата й, като сега тази тенденция, за моя (и не само, предполагам) жалост продължава. По-запомнящи се нейни включвания наблюдаваме в осемминутната епичност на “Gullveig” и може би това е една от причините песента да е лидер сред най-завладяващите в албума. “The Battle Of Asgaard” също представя професионализма на Zagan с инструмента – нещо доста приятно, имайки предвид, че човекът е отговорен и за част от китарните изпълнения, редом до вокалното си представяне. “Burn Vanaheimr” примерно е страхотна – солото е маниакално и изключително сполучливо, цялата късна част на песента и миксът от чисти и по-блекарски вокали са препратка към някои по-стари неща на групата. И също така посочва как немците могат да надскочат масата от напъпили банди, повлияни от бума на фолк/викинг метъла в последните години. Слаби страни на записа са интрото-пролог, което не ми хареса със своя сякаш нескончаем низ от обяснения, предполагаемо събуждащи настроение за епичност в слушателя, както и може би времетраенето. Уви, Black Messiah са се постарали (чети: престарали) малко повече с него – предишните два се въртяха около 50-те минути, ала и съдържаха по-значима нотка фолклорност и раздвиженост. “First War of the World” в никакъв случай не е лош албум, но щеше да е с идея по-добър, ако гравитираше с около 10-15 минути по-малко от сегашната си продължителност.

В крайна сметка може да се каже, че най-новата творба на немците в никакъв случай не е нещо лошо и прекалено изтъркано – за жалост също не се присъединява към тези албуми, които бихме си пускали постоянно и бихме запомнили за дълго време напред. В тавата има проблясъци на изключителност, но като цяло тя остава малко над средностатистическия фолк / викинг, на който е свикнал слушателят на по-тежката музика.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт