Ревюта
Група: Pain of Salvation      Албум: Road Salt One      Автор: Killer Rose      Май, 2010

 

От албума “Remedy Lane” до днес, Pain of Salvation не са спирали да експериментират със звука си – “BE” беше прекалено експериментално-интелектуален за някои фенове, “Scarsick” пък за други беше твърде модерен и пресилен или просто остана неразбран като смисъл и послание. Трябва да призная обаче, че харесвам Pain Of Salvation в голяма степен точно заради тази им непредсказуемост.

“Road Salt One” не звучи като втори “Remedy Lane”, нито като “The Perfect Element”. Групата е взела минимални влияния от “BE”, но е избегнала и символичната пресиленост на “Scarsick”. Новата стъпка е една от най-екстравагантните и смели, които шведите са правили изобщо. Пренасяме се в 70-те години на миналия век, но дали е само това? Не! Албумът крие постоянни изненади и определено не е разположен само в прегръдките на един конкретен стил.

Още от първата секунда с началните ноти, изпяти от Daniel, ни става ясно, че нещата са различни и този път. Песента е седемдесетарски прогресив-рок с постоянна смяна на темпото и настроението плюс интересни вокални експерименти след третата минута. “She Likes to Hide” продължава в същата гама от настроения – провлачен блус ритъм с артистични вокали. Хубава композиция, но нищо извънредно специално. “Sisters” е една от връхните точки в албума – силна баладична епопея, увенчана с една от най-добрите мелодии на бандата изобщо, от която те побиват тръпки. Daniel пее изключително запомнящо се, а част от песента включва фолклорна мелодия, изпълнена на флейта, както и атмосферични симфонични пасажи; eксплодиращият финал е един от най-емоционалните моменти в албума въобще. Следва още една изненада – кратката и хорова “Of Dust” ни препраща към “BE”, но във втората си половина прескача тази граница и се превръща в нещо повече с помощта на ярък контраст. Трудно е да се опише чувството, което тя създава – загубен си из необитаеми земи през нощта, наоколо е тъмно, но ти чуваш този хор, идващ от планините и мрака, изразявайки най-дълбоките ти мисли и тревоги, като при все това те кара да се чувстваш комфортно дълбоко в себе си. “Tell Me You Don’t Know” е друга блус-рок песен, която перфектно предава класическата атмосфера. “Sleeping Under The Stars” е брилянтна – започва с валсов ритъм, напомнящ Queen, но по-късно създава една циркова атмосфера, в която дори е използвано гръцко бузуки, а в добавка е изпълнена с невероятния ироничен хумор на вокалиста. “Darkness Of Mine” e изключително мрачно и тежко парче с агресивни отклонения - втората му половина е просто задължителна за феновете и предлага изключително емоционално и въздействащо развитие. “Linoleum” е хард-рок стъпка в духа на Led Zeppelin, обречена да стане концертен хит. Ако има най-директна и хващаща песен от първо слушане в албума, то това със сигурност е “Curiosity”! Най-съвременната и типична за групата композиция в албума, тя е със замечтана мелодия, водеща до силен и хитов припев. Кратка, но определено изпълняваща целта, за която е предопределена. “Where It Hurts” започва бавно, депресирано и тъжно, с много психиделични китарни хармонии и неописуеми вокали. В средата има доста трогателна, агресивна и емоционална част. Заглавната “Road Salt” е тиха и спокойна, но в същото време и много смислена балада – просто пиано и гласът на Daniel. Семпло, нали? Да, но и стилно! “Innocence” е добър, но някак недовършен финал на албума – бавна и експериментална песен, която завършва странно и оставя отворен край, може би защото втората част на албума – “Road Salt Two”, се очаква през октомври.

Именитият фронтмен спомена наскоро в интервю, че най-общата цел на една песен е да постигне това, за което е била предвидена. Въпреки че албумът е много повече от “суровите години от седмото десетилетие на миналия век” (какъвто е бил предвиден да бъде), оставаш с чувството, че Daniel е знаел точно какво иска и с “Road Salt One” го е постигнал!

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт