Ревюта
Група: Primordial      Албум: Redemption at the Puritan's Hand      Автор: Scion Of Storm      Юни, 2011

 

Ако има една група, която да е достойна за монолит на историята през вековете – била тя ирландска или европейска като цяло, то това са Primordial. Ако има една група, която да преплита в себе си студенината на смъртта, пламъка на гнева, отчаянието, болката, страха, надеждата, безпомощността на прадедите ни в древни времена, това пак са Primordial. Предполагам и сами се досещате, че ако има една група, в която съмнение просто не трябва да има относно качеството – дори и мимолетно такова, името ще е същото.

Ирландците отново са тук след монументалното си (меко казано, просто някакво слабо прилагателно пред величието на творбата) издание от 2007 – “To The Nameless Dead”. Спомням си, а и още преживявам разтърсващите музикални и лирични послания на островитяните, които раздухват слегналата прах на историята и я запращат директно в ушите ни, където да помислим малко над отминалите времена.

Е, “Redemption at the Puritan’s Hand” не е нищо по-различно, не е нищо отстъпващо, не е нищо, което да не ви развълнува отново и да не ви накара да се замислите що за нечовеци са Primordial, че за пореден път успяват да вкарат толкова силни и пълнокръвни емоции в час и четири минути плейтайм. Започвайки с надъхващото “No Grave is Deep Enough” (“So rise my brothers, rise from your graves / No grave is deep enough to keep us in chains”), албумът навлиза в едни доста сериозни коловози, които заплашват да смажат звуково и с послания слушателя. Nemtheanga за пореден път ме смайва, макар никога да не е влизал в да речем Топ 5 на любимите ми вокалисти. Въпреки това този човек с участието си в Primordial абсолютно се изявява като говорител на мъртвите, погребани в огромната гробница на отминалите векове; като вестител на всякакви емоции от гняв до разкъсваща мъка – нещо, което за мен е съмнително да бъде по-подходящо поверено на някого другиго. Егати, дори едно толкова клиширано заглавие като “Bloodied Yet Unbowed”, подведено под знака на групата се превръща в барабанна стихия, разказваща поредна вековна история, лишена от каквато и да е дори далечна асоциация с изтъркаността. В албума забелязвам нещо, което е обект на критика, и което един колега ревюиращ и явно също малко по-алтернативно гледащ на бандата много правилно беше отбелязал – “Redemption at the Puritan’s Hand” е по-разпокъсан. Много по-разпокъсан от хитово звучащия (без да вкарам мейнстрийм/комерсиални нотки в това определение) “To The Nameless Dead”, както и от предишните няколко албума на бандата. Налице тук е една инконсистенция, една неочакваност, на моменти прекалена чудатост в ритмиките и песенната структура, която явно плаши част от слушателите и ги кара да вкарват негативни оценки за тавата. Ще си позволя да се съглася с въпросния колега с незнаен никнейм – Primordial са очаквани като качество и неизменна тематика на песните, но звученето им е спонтанно, недефинирано, епично по хаотичен начин. В това се състои немалка част от чара и на някои по-стари албуми на групата, по-твърди и по-примитивни като цялостно излъчване. Искам да обърна по-специално внимание на “The Mouth of Judas”, защото според мен това е центъра на творбата – и като качество (макар и първа сред равни), и като идейност. Ритмиката е по-бавна, баладична, отново – опечалена, а Nemtheanga за пореден път ме смайва с откровения трагизъм и лесно получаваща се визуализация на лириките:

I am cut from the cloth of Judas
From the hangman's hand itself
The long stare of the condemned
And the cursed song of slaves.

Така, както бях впечатлен най-много от последния куплет на “As Rome Burns” от предишния албум, по същия начин сега това се случва с горния цитат. Елегичните китарни партии допринасят за звученето, наистина достойно да носи името на най-известния предател в човешката история и трагичността на случилото се (дори лишено от религиозната си осанка). След този апогей за мен качеството на останалите песни е по-ниско, но това е поради взимането на емоционален връх, което дори аз самият отчитам. “The Black Hundred” е контрастна, забързана и гневна песен, изтъкаваща по-различна, по някакъв начин по-урбанистична картина, колкото и странно да звучи това в рамките на творчеството на ирландците. Едноименната песен, лишена обаче от добавката на спасението (само “Puritan’s Hand”) наваксва за този пропуск с удрящи директно в сърцето последни стихове (“Is the hell you find here not enough for you? / To find your redemption?!”), а величаво звучащото име на “Death of the Gods” отговаря смело на названието си, за да завърши поредния опус с ирландски препратки между обзора на битки и борби в исторически план.

Достатъчно многословен бях досега, затова като цяло спирам. За мен това е един от албумите на 2011, отново прекрасно свършена работа от страна на Primordial. Феновете на групата ще бъдат изключително доволни от него, всеки себеуважаващ се фен на метъла – също. Краен или не – не виждам какво може да не се хареса в този албум, освен ако просто Primordial не е групата за вас. Ако не е – постарайте се да се напаснете с ирландците, защото малко други неща от текущата модерна сцена на по-тежката музика си заслужават толкова. Наистина.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт