Ревюта
Група: Paradise Lost      Албум: Medusa      Автор: Sharon      Август, 2017
Paradise Lost - Medusa (ревю от Metal World)

Като едни от законодателите на дуум и готик метъла, Paradise Lost обогатяват и диктуват теченията на жанровия фронт в продължение на 30 години. Групата премина през редица метаморфози, издавайки и някои масово неразбрани албуми, впоследствие наречени “модерни класики” от дистанцията на времето. Именно способността на британците да изненадват и провокират публиката кара почитателите им до ден днешен да очакват с трепет всяка следваща творба на Nick Holmes и компания.

Паралелът със заглавието “Medusa” е очевиден – древногръцката Горгона смразява кръвта и вцепенява всеки, дръзнал да отправи поглед към нея. Такава е и първоначалната идея за музиката на Paradise Lost. По някаква сурова ирония обаче, подобно на злощастния край на митологичното чудовище, музикантите се оказват в плен на заложения от самите тях капан и вместо многопластов опус, надграждащ за пореден път постигнатото до момента, получаваме стандартен дуум/дет запис. Имайки предвид легендарния статут на Paradise Lost, всяко характеризиране на музиката им като задоволителна и предсказуема днес не им прави чест.

Началото поставя деветминутната “Fearless Sky”, чиято излишна продължителност така и не успява да задържи вниманието. Ударните “Gods of Ancient” и “The Gallows” моментално поправят грешката и напомнят за някои класики на Paradise Lost. Липсата на вокално разнообразие допълнително утежнява положението в албума – Holmes не съумява да упражни добре познатия си певчески стил и голяма част от парчетата преминават под трактовката на дълбок гърлен рев, вместо потресаващите му чисти вокали. Носталгично изключение е “The Longest Winter”, където срещаме повече готически звук, отколкото дуум, коронован от блестящ реверанс към покойния Peter Steele. Композицията неслучайно е избрана за сингъл и респектира с атмосферичните китарни изпълнения на Greg Makintosh и Aaron Aedy. “Blood and Chaos” носи поредна утопична идея за една по-злокобна и елегична “Medusa” – с рифове, излезли сякаш от ерата на “Shades of God”, песента се цели устремено към бъдещия концертен сетлист на Paradise Lost. За съжаление, заглавното парче, “No Passage for the Dead” и “Until the Grave” звучат повече като треторазреден материал, отколкото като достоен завършек на записа.

Дори в рамките на три десетилетия и често прекалено пъстра палитра от албуми, посредствената музика винаги идва като удар под кръста, особено написана от икони като Paradise Lost. Актуалната им тава демонстрира нулево ниво на развитие и иновативност. В каталог с гръмки заглавия като олдскуул величията “Icon” и “Draconian Times”, хамелеона “One Second” и модерния опус “Faith Divides Us – Death Unites Us”, издание като “Medusa” не стои никак добре и заварва Paradise Lost в плен на нетипично ограничаващи за тях рамки и авторски застой.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!
от Donzezi
Папагали......хубаво си е албумчето.
от Frog
Много точно написано. Лежат на стари лаври и издават, само за да обслужват нуждите на лейбъла си.

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт