Ревюта
Група: Suidakra      Албум: Book of Dowth      Автор: Killer Rose      Февруари, 2011

 

Винаги е имало банди, на които съдбата е обръщала гръб, напук на упоритата им работа. SuidAkrA e една от тях, а името им винаги е било свързвано, макар и от сравнително малката им фен база, с продуктивност, качество и прогрес. Започнали като мелодична блек група с фолклорни наченки, преминали през постепенно и продължително развитие, днес те са една от най-успешните, но не и масово популярни фолклорни мелодет формации. След леко половинчатото усещане, с което ни остави предният албум “Crogacht”, те са отново тук със силно творение, озаглавено “Book of Dowth”.

Всички типични черти на немците са тук и феновете едва ли ще имат причина за оплакване. Началото е зададено от интрото “Over Nine Waves”, украсено масивно с епични гайди. То набързо преминава в ударното и бързашко “Dowth 2059”, показващо какво ни очаква занапред в албума. В композиционно и песенно отношение, SuidAkrA сякаш са се опитвали да се доближат повече до епоса “Caledonia”, отколкото до вече споменатия предшественик на актуалната тава. В парчето ставаме свидетели на хубави чисти вокали на Arkadius, мелодични китарни хармонии и страхотно соло - определено едно от най-силните начала на албум, които момчетата са имали. “Battle-Cairns” не променя подхванатото темпо, но звучи с една идея по-разчупено и съдържа препратки към миналото на групата. “Birog’s Oath” е логичното продължение на “Feats of War” от предната творба. Изпълнена с невероятни женски вокали и красиви струнни мелодии, подкрепени от гайда, песента е доказателство за зрелостта на композиране, до която са се достигнали SuidAkrA след всички тези години. Дисторшънът утихва съвсем в лиричната “Mag Mell”, която остава и единствената изцяло акустична композиция в албума, а немската дружина доказва за пореден път, че е неповторима в създаването на такъв тип музика; просто неземна красота – няма други думи, с които да се опише подобна песен. “The Dark Mound” е среднотемпова и с една идея по-незапомняща се, но в никакъв случай слаба. За сметка на това, следващото “Balor” е едно от най-силните парчета в тавата и заслужава специално внимание от всички почитатели на фолк-викинг метъла. “Stone of the Seven Suns” е колкото традиционна и клиширана, толкова и химновo-отвяваща. “Fury Fomoraigh” е финалната, най-бърза и епична пиеса в албума, оставяща устите ни широко отворени, преди всичко да премине в приказната красота на аутрото “Otherworlds Collide”.

Основната дума тук е “разнообразие”. Невероятно е как след всички тези години, SuidAkrA не се изчерпаха. Те останаха една от групите, които не се променят толкова рязко, но винаги успяват да задържат фронта, успешно комбинирайки екстремен метъл с келтски фолклор. С новата си, десета творба, те продължават да ни потапят в приказния си свят и да ни откъсват поне за малко от скучното и еднообразно ежедневие.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт