Ревюта
Група: Avatar      Албум: Avatar Country      Автор: Killer Rose      Януари, 2018
Avatar - Avatar Country (ревю от Metal World)

През годините шведите от Avatar претърпяха множество метаморфози и не спряха да изненадват слушателите си, като междувременно губеха стари фенове и печелеха нови. Започнала като типичната скандинавска мелодет формация, бандата реши, че трудно би се откроила сред по-популярните си колеги и затова пренастрои струните и започна да забива мощен груув метъл с индъстриъл елементи, повлиян от Marilyn Manson, Ministry и Rammstein, но и от по-авангардни състави като Strapping Young Lad. Постепенната трансформация на Avatar от “Black Waltz” до “Feather & Flesh” ни демонстрира, че музикантите все още продължават да търсят начини да ни изненадват и да правят нещо ново, развивайки се все повече и наслагвайки още пластове от влияния – от прогресив до класически хеви метъл. Кулминацията на дългия жанров преход се оказва актуалния “Avatar Country”, който ги изпраща директно в лигата на класическите метъл банди, при все че запазва капчицата лудост, която ги откроява.

Уви, звученето в седмия албум на Avatar омръзва твърде бързо и е конвенционално и класическо до такава степен, че в един момент става скучно и клиширано. Началото, зададено от “Legend of the King”, дава надежда, бидейки едно от най-прогресивните и сложни парчета, които групата е записвала. To маха главите ни със страхотни китарни хармонии, химнов припев, страхотни смени на темпото и безкомпромисна ритъм секция. Само момент по-късно обаче “The King Welcomes You to Avatar Country” обърква със своето кънтри интро и Accept-ско звучене, което е интересно, но би паснало повече на страничен проект, отколкото на Avatar. “King’s Harvest” е класическото за Avatar груув парче, типично за по-късното им творчество, което обаче не се запомня с нищо конкретно. “The King Wants You” одира кожата на един куп хеви метъл банди и междувременно погубва тотално идентичността на скандинавците, а “Statue of the King” и “King After King” се опитват да спасят положението с театрални атаки и повече емоционална наситеност, но не успяват да заличат вече настъпилото разочарование. Финалът на творбата е напълно ненужен и разточен инструментал в две части – странно решение, което забива и последния пирон в ковчега на “Avatar Country”.

Истинските композиции в албума са реално седем, което е крайно недостатъчно, особено след страхотния и пренаситен с материал “Feathers & Flesh”. Липсата на качества в голяма част от песните ни оставя объркани и недоволни от предложеното този път. Ясно е, че Avatar ще продължат да се променят и занапред и това ни дава оптимизъм за още страхотна музика от тях, която да заличи спомена от недоразумението “Avatar Country”.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт