Ревюта
Група: Avantasia      Албум: Moonglow      Автор: Arwen      Февруари, 2019
Avantasia - Moonglow (ревю от Metal World)

С годините суперпроектът на колоритния Tobias Sammet набира все по-голяма инерция, качвайки на борда както познатите любими изпълнители, така и свежи попълнения. Изявен певец, текстописец, продуцент и шегаджия, фронтменът на Edguy продължава да пилотира уверено кораба на мечтите си, без нито за момент да навлиза в черните дупки на пошлостта и творческия застой. И макар да няма как да очакваме повторение на грандиозните творби “The Metal Opera” 1 & 2, полетът продължава към бъдещето, разкривайки нови герои и хоризонти.

Център на историята в “Moonglow” е създание на нощта, което търси убежище от жестоката действителност в мрака и спокойствието на меката лунна светлина. Албумът е концептуален, а темата засяга борбата на личността и съхраняването на убежденията в заобикалящия свят, което го отличава от предишните многопластови истории. Обложката, дело на шведския художник Alexander Jansson, веднага потапя в атмосферата и идеята на записа, което допълнително спомага за неговото преживяване.   

Освен промяната във историите и героите, се усещат новости и в музикално отношение. За разлика от обичайните прелюдии и инструментали, “Ghost in the Moon” започва ударно с вокалите на Tobi и преминава през различни вариации и настроения в своите близо 10 минути. Пътуването в новосъздадения свят продължава с първата чудесна изненада в записа, а именно “Book of Shallows”. Към познатите ни гласове на Ronnie Atkins и Jørn Lande се присъединяват Mille Petrozza (Kreator) и не кой да е, а пауър метъл гигантът Hansi Kürsch (Blind Guardian). Самият Tobias споделя, че е още от ранните години на Avantasia е искал да застане рамо до рамо с Hansi, което прави срещата с него още по-специална. Освен силното мъжко присъствие, в заглавното парче ставаме свидетели и на ново женско попълнение в лицето на Candice Night (Blackmore’s Night). Но нека нежният ѝ глас не ви подвежда – това въобще не е балада и, въпреки повторяемостта и леко хитовия заряд, моментално влиза под кожата. Следва най-дългосвирещият трак в творбата и първи сингъл от настоящия албум, поверен отново в ръцете на Kürsch и Lande. Смело и интересно на пръв поглед решение, но “The Raven Child” изиграва прекрасно своята роля. Атмосферата е подсилена с приказни келтски елементи в началото и се разгръща с всяка следваща минута, докато прераства в грандиозен опус. Всъщност, при създаването на песента Tobias е искал интрото да бъде изпято от жена, но впоследствие е сметнал решението си за прекалено клиширано – радост за ушите на всеки фен на Hansi. Дали защото е най-силният представител на албума или цялостно заради идеята и арта, но някак се очакваше приказните елементи, келтските мотиви и мистериозните прелюдии да се развият и в следващите композиции. Вместо това енергичната “Starlight” рязко променя посоката със зареждащо темпо и заразителни рефрени, които сякаш изтръгват слушателя от омагьосаната атмосфера. Баладичната “Invincible” укротява ритъма и дава възможност на Geoff Tate да направи първата си изява в записа. “Alchemy” започва обещаващо с променливо темпо, грабващи рефрени и един добре вплетен през цялото време основен китарен риф, но и не предлага повече от това. В “The Piper at the Gates of Dawn” се появяват още двама добре познати изпълнители в лицето на Eric Martin и Bob Catley. Резултатът е своеобразен метъл празник, наситен с бомбастични клавири, китарни импровизации и напевни вокали. “Lavender” не впечатлява кой знае колко в музикален план, но пък притежава чар и грабва със заразителни мелодии и настроение. Закриващата “Requiem for a Dream” е типичен пауър метъл в най-чистата му форма, което не е изненада, предвид че на сцената най-сетне се появява Michael Kiske.

Ако мислите, че “Moonglow” е албум, който може да бъде изслушан и разбран на един дъх, ще се наложи да ви разочаровам. Творчеството на Avantasia, за радост, никога не е страдало от синдрома на албумите-еднодневки, които са лесносмилаеми, но и също толкова лесно се забравят. Както и в предишните опуси, и тук има парчета, насочени към масовата публика, и такива, които трябва да се слушат с внимание към детайла. А най-хубавото е, че с всяко следващо завъртане ти харесват още повече.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!
от Ангъс Йънг
Ревюто е изчерпателно и патетично, с внимание към всеки детайл, вдъхновяващо и завладяващо! Браво, Arwen !

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт