Ревюта
Група: Deftones      Албум: Ohms      Автор: Лилкоff      Октомври, 2020
Deftones - Ohms (ревю от Metal World)

Четири години след доста сполучливия “Gore”, Deftones пуснаха нова музика на пазара. “Ohms” звучи съвременно, но същевременно прави препратки към миналото, и по-конкретно точно две десетилетия назад във времето, когато култовият “White Pony” тъкмо ставаше комерсиален, а “Around the Fur” вече беше класика. Да, преди 20 години ню метъл вълната беше в разгара си, а феновете на Deftones, Korn и Linkin Park бяха мнозинство. Е, в днешни дни със сигурност има жанрове, които са далеч по-популярни, но това по никакъв начин не пречи на Chino Moreno и компания да правят качествена музика.

Да започнем с малкото неща, за които Deftones могат да бъдат критикувани. Първото е подредбата на парчетата. Заглавната композиция просто трябва да бъде първа в траклиста. Колкото и да е приятна за слушане, тя просто не е подходяща за финал на албума. Липсата на умерена доза хаотичност в музиката също оставя горчив привкус в устата. Непредвидимостта беше една от характерните черти в музиката на ранните Deftones, докато днес, слушайки някое от парчетата за първи път, можеш лесно да отгатнеш какво ще се случи в следващия такт. Няма как да бъде подмината и темата за липсата на Chi Cheng. Починалият през 2013-а година басист остави голяма липса в състава на групата. Нищо против Sergio Vega, но това е все едно да сравняваш Cliff Burton с Jason Newsted.

Силните страни на албума също трябва да бъдат посочени. Chino Moreno е във формата на живота си! Характерното за него бягане от тоналност е много ясно изразено във всяко едно от парчетата. Ако си фен на Deftones, най-вероятно знаеш, бягане от тоналност не значи непременно фалшиво пеене. На пръв поглед налудничавата хармония между китарните партии на Stephen Carpetner и вокалните линии на гореспоменатия Chino Moreno е постигната не само в “Ohms”, а във всяко издание на групата – гениален музикален прийом, който е запазената марка на бандата. Няма как да не кажем и по някоя хубава дума за Frank Delgado и Abe Cunningham. Именно клавиристът и барабанистът на Deftones са с основна заслуга за по-съвременното им звучене. Тук е и моментът отново да споменем Stephen Carpetner. Промяната в неговия стил на свирене не е от днес или вчера, но като че ли с всеки изминал албум рифовете му стават все по-тежки. Приятно впечатление прави и качеството на записа. Да, все пак сме 2020-а година и тези неща не би трябвало да ни изумяват, но като човек, открил ню метъл жанра с “Adrenaline” (1995), няма как да не отчета този факт. Главни „виновници“ за това са момчетата от Reprise Records.

Дали някъде в “Ohms” се крият новите “My Own Summer”, “Change” или “Bored”, е доста субективен въпрос. Потенциалът е налице, да видим какво ще кажат феновете!

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт