Ревюта
Група: Antioch      Албум: VII: Gates of Obliteration      Автор: Светъл      Октомври, 2024
Antioch - VII: Gates of Obliteration (ревю от Metal World)

Разглеждам какви нови хеви метъл албуми са се появили напоследък и вниманието ми някак инстинктивно е привлечено от обложка, приличаща на лабиринт, и доста осемдесетарско лого. Групата е Antioch, албумът е “VII: Gates of Obliteration”. Но всъщност е пети дългосвирещ.

Пускам без някакви очаквания. Помита ме (буквално!) отварящата “Frozen Highway”. Среднотемпово хеви метъл парче, което изпъква с дължината си – седем минути и половина, които обаче минават като миг. Тук е моментът да се каже, че група Antioch са канадци и са само трима. Звукът, който се стремят да постигнат, явно е някаква смесица между техен прочит на хеви метъл звученето, мрак и дуум елементи. Колкото и да се опитвам обаче, не мога да кажа, че „звучат точно като някого“. Вече споменатата откриваща песен впечатлява с дълбочина, ясно отчетливи бас и китарни линии и изключително интересен вокал. Името му е Nick Allaire. Той пее хем дълбоко и ниско, хем е ясно, че е хеви метъл вокалист. А в следващата песен, “Legend of Tudohm”, пищи по такъв начин, че човек се замисля дали въобще пее същият човек.

“Tired of Fire” отново е среднотемпово изпълнение, отново хеви метъл, но и мрачно. Хубав припев с „уоооо“ елемент – нещо не неочаквано, но винаги приветствано. И чудесно соло. И така, напред към разрушението. “Onward to Obliteration” започва с китарна заявка за метъл апокалипсис. Парчето е бързо, минава вече в пауър метъл, но предвид ниските и направо гърлени вокали на моменти, човек може да си помисли и че чува нещо трашърско. Както го усети уважаемият слушател. Едно е сигурно – господин Allaire получава епитет, доста нетипичен за съвременен средностатистически вокал, а именно НЕТИПИЧЕН. Без да претендирам, че разбирам от вокални регистри, бих могъл с убеденост да кажа, че в “Gates of Oblivion” чуваме поне три октави.

Та, връщаме се на песните. “All Gods, All Masters” е изключително трудна за определяне песен от жанрова гледна точка. Нали досега говорихме, че уж слушаме хеви метъл? И хоп – дуум! И то с харш вокали. И мрак, о какъв мрак! Но за да се разберем правилно, “Understand” ни връща към хеви метъл звученето. Почти цялата песен е изпята във висок регистър, дори фалцет. Това, в комбинация с приглушеното звучене и вече споменатият мрак, придава интересен и запомнящ се контраст. Следва “Point of Entry” – може би най-типичното хеви метъл парче тук. С трите си минути звучи като пълнеж за постигане на определено времетраене. Не че е лошо, но просто някак бледнее пред останалите. Албумът завършва с “In The Throes of Arcane Lust”, която е почти осем минути. Вероятно се търси логичен завършек с дълга песен. Дълъг опус. Епичност, мрак и музикално майсторство.

Този запис може би няма да се хареса на всеки. Осем парчета, създадени от трима музиканти. Повече звучи като проект, а не като група. Обаче тук има нещо. От стилова и идейна гледна точка все по-рядко се чуват опити да се покаже нещо ново на фона на вече ясното и класическо звучене. Тук имаме такъв случай. Обаче едно е сигурно. “VII: Gates of Obliteration” трябва да се чуе от почитателите на хеви метъла и осемдесетарското звучене поне веднъж заради изключително интересния вокал.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт