Ревюта
Група: Ad Infinitum      Албум: Abyss      Автор: WingWriter      Октомври, 2024
Ad Infinitum - Abyss (ревю от Metal World)

Всеки нов албум на Ad Infinitum те кара да оценяваш повече дебюта им. Още при излизането си “Chapter I: Monarchy” (2020) беше оценен като силен запис, а очакванията за музикалното бъдеще на създателите му бяха повече от обещаващи. За съжаление, веднага след това квартетът направи крачка назад със средняшкия “Chapter II: Legacy” (2022), а с третата част от поредицата, “Chapter III: Downfall” (2023), започна вече сериозно да се лута между посредствен симфоничен метъл и опити за копиране на Amaranthe. Сякаш две различни групи са писали първия и третия албум. Въпреки комерсиалния успех, породен най-вече от силния гръб на Napalm Records и всеобхватната и изявяваща се къде ли не Melissa Bonny, качеството при Ad Infinitum пострада сериозно. Това никой не може да отрече.

С “Abyss” групата официално се сбогува със симфоничното си минало и прегръща модерното си бъдеще. В новия албум се усеща повече влиянието на Architects отколкото на Kamelot и това говори достатъчно за посоката на развитие. Ситуацията все още не е перфектна. Първата половина, къде злощастно, къде не чак толкова, тръгва оттам, където приключва “Chapter III: Downfall”. Част от песните, макар и технично изсвирени, с кристална продукция и безспорно впечатляващи вокали, нямат душа и са лесно забравими. Слушат се лесно и неусетно, минават и заминават. Едното изключение е откриващата “My Halo” заради доброто съчетание на певческа поп орнаментика с тежък инструментал. Другото е рифът а ла “Doomsday” във “Follow Me Down” – сериозен жокер по темата с гореспоменатите Architects.

По-интересните неща започват да се случват от шестото парче нататък. “Surrender” е може би най-силната композиция в изданието. Поп куплетите контрастират страхотно с бруталния брейкдаун, който по-натам се трансформира успешно в мелодичен припев. Строфата “We are a bunch of fucking animals” е втори жокер по темата с Architects.

“Anthem for the Broken” показва как може да се постигне много със структурно просто, но категорично от гледна точка на хармонията композиционно изграждане, съчетано с майсторско вокално изпълнение. Тук Melissa Bonny прави завидно добри прескачания от регистър в регистър, които се отразяват и на приятното звучене на песента. На други места в записа фронтдамата отново прибягва до подобна техника, доброто владеене на която само по себе си е достойно за възхищение, но специално в “Anthem for the Broken” тя носи особено силен емоционален заряд, тъй като е фундаментална част от кулминацията в припева. Подобна песен е закриващата “Dead End”, също конкурираща се за едно от топ-парчетата в албума.

“Abyss” е по-добър от последния труд на Amaranthe. Това твърдение може и да е гръмко, но всъщност не прави кой знае каква услуга на Ad Infinitum, предвид творческата криза на шведските им колеги в последно време. Записът надгражда далеч по-успешно опитите за експериментиране от “Chapter III: Downfall” и вероятно тепърва бандата ще върви нагоре в това си ново амплоа. Вероятно от комерсиална гледна точка Ad Infinitum ще продължат да вървят нагоре и през 2024-та, но творчески квартетът може и трябва да покаже повече, за да застане достойно там, където има огромен потенциал да бъде – на върха на европейската метъл сцена.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт