Ревюта
Група: The Halo Effect      Албум: March of the Unheard      Автор: Warrior Of Ice      Януари, 2025
The Halo Effect - March of the Unheard (ревю от Metal World)

След зверския си дебют отпреди две години и половина и последвалите го успешни концерти, от наглед непретенциозен проект The Halo Effect изведнъж се оказаха в позицията на топ състав, който има какво да защитава и доказва. В това няма нищо странно, предвид концентрацията на талант в бандата и старата дружба между членовете ѝ – предпоставка за отработено звучене. Затова и очакванията към втория им албум бяха закономерно колосални.

Докато “Days of the Lost” обединяваше кажи-речи всичко стойностно от деветдесетарския мелодичен дет метъл в своите 40 минути, “March of the Unheard” си позволява повече волности и експериментаторство. Стилът на бандата остава разпознаваем, но тук е значително обогатен и разчупен. Крайностите на агресия и мелодичност са претопени в неделимо цяло, а преходите между различните настроения са неусетни. Техничен или въздържан, енергичен или спокоен, записът е неизменно емоционален и завладяващ.

Музикантското ниво е изключително: Jesper Strömblad и Niclas Engelin си подават наглед непридирчиви, но всъщност детайлно композирани сола с финеса на миниатюристи, докато Peter Iwers и Daniel Svensson формират внушителна основа с мощното си, но винаги дисциплинирано свирене. Mikael Stanne отново е на висота (сериозно, някой представял ли си е друго?) с поредица от проникновени текстове и вокали, които въздействат на дълбоко, атавистично ниво.

Парчета като “Detonate” и “Our Channel to the Darkness” са чиста проба учебник по писане на първокласен мелодет със своите масивни, настъпателни рифове и Maiden-ски извивки. “Cruel Perception” на свой ред звучи като неиздаден (но не остатъчен) материал от “Construct” на Dark Tranquillity. “What We Become” загатва за нещо по-епично, но чак с идването на симфоничната интерлюдия “This Curse of Silence” и химновата заглавна пиеса ти става ясно, че този път шведите предлагат много повече от носталгична разходка по алеята на спомените. Великолепните чисти партии на Stanne превръщат “Forever Astray” в сигурен хит, “The Burning Point” гради меланхоличното си изложение върху Sabbath-ска рифовка, а изненадващите струнни оркестрации в “Between Directions” са перфектно съчетани с класическото начало, за да формират една от най-драматичните и величествени композиции в жанра.

В случай че последните неща на Dark Tranquillity и In Flames са те разочаровали, няма нужда да търсиш по-надалеч от The Halo Effect. “March of the Unheard” може и да не поднася нищо нечувано (no pun intended), но е толкова идейно наситен, вдъхновен и непосредствен, че почти се нарежда до шедьоври като “Colony” и “Character”. Ако това не е достатъчно свидетелство за класа, здраве му кажи.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт