
Отговорът на въпроса кое задържа Within Temptation на гребена на симфоничната метъл вълна и ги превърна в една от двете най-успешни формации редом с Nightwish идва под формата на митологичен звяр с учудващо модерен музикален вкус. Жанровата палитра в “Hydra” е поне толкова разнообразна, колкото предполага заглавието и едва ли ще се хареса на застиналите в “Enter”-ерата фанатици, отричащи останалото творчество на бандата. Също така не цели да е крайъгълен камък като “Mother Earth” и не е “The Silent Force 2”. Вместо това, WT залагат на актуално звучене, комбинирано с елементи от миналото им, без да се повтарят напълно. Именно това прави диска подходящ за всеки, който не иска да слуша един и същи албум от любимата си група.
Изненадата настъпва още с първия поглед към съдържанието – половината композиции са дуети (съответно сингли), в които холандците работят заедно с цял куп гост-вокалисти: финландската дива Tarja Turunen, рапъра Xzibit, метълкораджията Howard Jones (eкс-Killswitch Engage) и алтърнатив рок легендата Dave Pirner (Soul Asylum), делящ обща песен с Piotr Rogucki (Coma). Чуваме ги в “Paradise”, “And We Run”, “Dangerous” и “Whole World Is Watching”, които, също както изпълняващите ги певци, нямат общи корени помежду си, но звучат напълно адекватно, подчинени на музиката на WT. Останалата част от материала e не по-малко разнообразна, а повечето китари, динамика и бомбастичност го разграничават от последните записи на групата. Контрастът е пълен – симфонични химни (“Let Us Burn”, “Silver Moonlight”) се редуват с ембиънт балади, струнни теми (“Edge of the World”) и стилни рок парчета в духа на кавърите от “The Q-Music Sessions” (“Covered By Roses”). Последните попълнения – барабанистът Mike Coolen и китаристът Stefan Helleblad, са вече неделима част от състава с голям принос за “Hydra”, а вокалните превъплъщения на Sharon den Adel обещават незабравими концертни преживявания.
Фактът, че към публикуването на настоящото ревю отбелязваме тримесечно нон-стоп слушане на албума, ни връща към формулата зад магнетизма на Within Temptation – съвкупност от привидно несъвместими елементи на поп, хоп-хоп, AOR и симфоничен метъл изгражда едно цяло, което не би звучало и наполовина толкова завладяващо, ако бе лишено от която и да е съставка. И докато през годините холандците сменяха музикалните си настроения като носни кърпички (или като костюмите на вокалистката си) и дразниха консервативно настроените си фенове с почти същото темпо, с което привличаха нови, те успяха да запазят поне една своя черта - умението да изненадват и вдъхновяват, присъщо на истинските творци.