Ревюта
Група: Triptykon      Албум: Melana Chasmata      Автор: Shogot      Април, 2014
Triptykon - Melana Chasmata (ревю от Metal World)

“Времето отмива всичко, независимо дали го искаш или не. Времето отмива всичко, времето отнема всичко и накрая има само мрак. Понякога намираме другите в този мрак, а понякога ги губим в него.

Стивън Кинг, “Зеленият път”

Мрак. Есенцията на Triptykon. Техният дом, тяхното убежище и, разбира се, изворът на креативната им сила. Дотук не казваме нищо ново - мракът е обгърнал Thomas Gabriel Fischer още от самото му детство, а това навярно е и една от многото причини той да се превърне в баща на екстремната музика и неин основен стожер в продължение на (повече от) три десетилетия. Тук нещата са малко по-различни. Поне в началото.

Triptykon започна като форма на отмъщение. Отмъщение срещу егото на Martin Eric Ain, упражнило гибелен ефект върху отношенията в Celtic Frost и довело до окончателната им разруха. С цялото си разочарование, болка, безсилие и гняв Tom G. Warrior направи от “Eparistera Daimones” – дебютния албум на Triptykon – незабавна класика; един от последните истински шедьоври в метъла; може би най-интензивния звук, възпроизведен от човешко същество и абсолютно безкомпромисен енергиен вампир, готов да те изцеди до последната капка. Това беше началото на нова ера както за Warrior, така и за начина, по който всички ние подхождаме към тежестта – звукова или емоционална. Най-често и двете.

Четири години по-късно Triptykon нямат никакво намерение да тъпчат на едно място. “Melana Chasmata” е логичната еволюция в стила на швейцарците; всяка песен поема в различна посока, навлиза все по-дълбоко в подсъзнанието ти и те повежда към черните долини, за които е намекнато в заглавието. Не че същото не важеше и за неговия предшественик, но освен всичко останало, “Melana Chasmata” е уникален и с това, че може да бъде разглеждан с еднакъв успех и на части, и като една неразривна цялост. Деветте песни тежат сами за себе си, но когато ги събереш в едночасовия кошмар на албума, резултатът е меко казано шокиращ.

“Melana Chasmata” започва с една от най-бързите композиции на Triptykon досега – “Tree of Suffocating Souls” – където напрежението се покачва с всяка секунда , докато се стигне до убийствен, класически Celtic Frost риф, екзотичен квази-фолк мотив и Slayer-ско соло. Това е едно ударно начало. Начало, което директно те хвърля в центъра на музикалната стихия. Но какво следва по-нататък… “Boleskine House”, кръстена на легендарното имение на Алистър Кроули на брега на Лох Нес, силно вероятно е и ключовият момент в “Melana Chasmata”, ако изобщо има такъв – мантрично интро, мощни, отекващи в пространството барабани, от които лъха на шаманизъм, обсебените вокали на Tom Warrior, разтърсващия припев и сеизмичния риф – тази песен те сдъвква. Както впрочем прави и следващата, “Altar of Deceit”, която заедно с 12-минутната “Black Snow” разкрива най-бруталните аспекти на Triptykon и издига моста между “Melana Chasmata” и нечовешки бруталния “Eparistera Daimones”.  

В средата на албума стоят т. нар. “експериментални” песни – готик-ембиънт-нойз двойката “Aurorae” / “Demon Pact” - докато финалът е поставен от Triptykon-ския еквивалент на “Planet Caravan”, психеделичната “Waiting”. Така “Melana Chasmata” е дълбок, емоционален, красив, грозен, привлекателен, отблъскващ, енергичен, депресивен, нов, стар, кратък и безкраен. “Melana Chasmata” е мрак. А в него има място за всички.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт