Ревюта
Група: Sonic Syndicate      Албум: Sonic Syndicate      Автор: Стако      Юли, 2014
Sonic Syndicate - Sonic Syndicate (ревю от Metal World)

Sonic Syndicate е име, превърнато в бреме – радикална промяна, предвид предишния им статут като един от най-здравите стълбове, на които бе опрян шведският мелодет. През 2010-а година в групата настана раздор – Roger и Richard Sjunnesson, по една или друга причина, поеха по свой път. В тях, според много от феновете, се криеше най-ярката искра на Sonic Syndicate. Ясно беше, че братята без работа няма да останат, а междувременно съставът имаше спешна нужда от нови членове. На голямото име се отзоваваха нов продуцент, нов вокалист и нов стил, които оставиха феновете и критиците да си задават само един въпрос: “Защо не си сменихте и името?”

Първият албум, издаден от “Новите Sonic”, както ги наричаме по нашенски - “We Rule The Night” - беше приет със смесени чувства и преувеличени реакции. Групата вече не свиреше мелодет, а мелодичен модерен метъл. Ако трябва да бъдем честни, “We Rule The Night” не беше слаб, но беше различен албум, който нямаше място в репертоара на Sonic Syndicate. Защо не си смениха името обаче, никой не каза.

Като че ли не беше достатъчно това, ами и откъсналите се от колектива братя Sjunnesson се завърнаха на мелодет сцената само година по-късно с новия си проект The Unguided и обещаващия дебют “Hell Frost”, показващ, че изобщо не смятат да преотстъпват звученето си на никого. Тогава пък критици и фенове с право попитаха The Unguided защо изобщо се казват така.

От цялата сложна бъркотия накрая става ясно, че сегашните Sonic Syndicate са група, която сама се постави в много неблагоприятно положение – от една страна трябва да се доказва пред стари фенове, защото творбите им са осъдени да се сравняват със “Старите Sonic”, а от отсрещния фронт The Unguided принуждават Sonic Syndicate да променят съвсем стила си, докато сравнението между тези два лагера да остава почти неизбежно.

Налице имаме това – новият едноименен албум на бандата – стъпка, която е добре предприета. Стъпка, с която квартетът цели да затвърди присъствието си и новото си звучене. Sonic Syndicate далеч не са за пренебрегване – в тях има талант и хъс – нещо, което наистина показват в музиката си. Но тази творба остава като парче от чужд пъзел, което няма място в кутията с надпис Sonic Syndicate.

Откриващата песен “Day of the Dead” разпалва слушателя със своята ритмичност и с припев, който би предизвикал много пеене в концертна зала – обнадеждаващо и силно начало за записа. За съжаление още следващата “Black Hole Halo” звучи неоригинално, като единствената интересна част в нея е един бридж. Тук ясно проличава конструкцията, която ще се чуе още почти седем пъти в идните минути. “Long Road Home” не е изключение и навява стария дух на групата, или поне до момента, в който не зазвучи припевът, който тотално може да опише новите Sonic Syndicate – много показателен трак относно вътрешния конфликт на този албум, а именно – рязката граница между тежки куплети и мелодични припеви, и тяхната ритмика. “My Revenge” сграбчва слушателите с мощното си начало, а после малко отпуска точно заради припева, но остава като добро парче, което сякаш подготвя слушателя за “Before You Finally Break” – още по-силно интро и правилна динамика подтикват заключението, че това е най-доброто попадение в тавата. Следва баладичната “Catching Fire”, тежаща в излишък с безинтересната си композиция, която сме чули вече в сто други (не задължително метъл) издания. “Unbreakable” пък е трак, който напомня на ранните 30 Seconds To Mars по звучене – нелош опит, но не е свежестта, която групата търси. За щастие, после чуваме “It Takes Me” – едно по-здраво парче, което също напомня на старите Sonic Syndicate, но независимо от това, завръщащият се не пак, а отново, твърде мелодичен припев само му вреди. “See What I See” също можеше да бъде похвалена, само ако нямаше (пак) твърде лигавия си припев. Началото на “So Addicted” пък е почти “Burn This City” от предходния им опус, а след това звучи подобно (и тематично подхожда) на парче, което би намерило място в албум на Bullet For My Valentine; иронично е сред по-интересните песни тук. За завършек е оставена “The Flame That Changed The World” – приятна песен, която не тежи толкова, колкото другите, само заради проявеното в себе си постоянство.

И това е то - един албум, който можете да изслушате на един дъх и да се питате на места дали не слушате едни и същи песни, ако не заспите от спокойствието, че плавате в познати води. Албум, който доказва, че музика, която е компетентно изсвирена и притежава чист и ясен звук, не значи нищо, ако има повторения и вътрешни неразбирателства. Или поне така ще звучи на всеки, който някога е слушал истинските Sonic Syndicate. Групата със сигурност не би била по-добра без чистите вокали на Nathan James Biggs, но ролята му трябва да бъде съобразена с нивото на динамика по правилния начин, а не само отгоре-отгоре, чрез просто по-бавни от всичко останало припеви – дори да не разбираш от музика, това просто не звучи правилно. Отвъд проблема, припевите стоят еднакво, но си личи, че тази грешка не е идва от Nathan или гласа му, а от толкова отчаяния опит на групата за затвърждаване на някакъв стил, който е различен от чутото до момента от Sonic Syndicate – ново и старо, но този стил не е “нов“ или “свеж“ в света на музиката, а един отъпкан до смърт път, по който минава всяка нова група.           

Сравненията между Sonic Syndicate и The Unguided могат да се избегнат. Трудно, но е възможно. Сравненията между стар и нов Sonic Syndicate обаче не могат. Тази група – новата група – винаги ще трябва да догонва старата слава, а това засега изглежда невъзможно, особено предвид факта, че този албум не надгражда върху това, което чухме в “We Rule The Night” – един много по-разнообразен и силен труд, който, макар и твърде поп-ориентиран, беше мелодичен по подходящия начин – без вътрешни конфликти и с постоянство. Тук вместо това виждаме повтарящи се конструкции и повтарящи се мелодии – има проблясъци, но липсва нещо. Или по-скоро е налице нещо, което няма място тук. Думите са сила, а думите Sonic Syndicate видимо поставят тази сила в грешните ръце. Най-доброто решение за тази банда в момента би било да си сменят името, за да си дадат още по-нов старт от това, защото този едноименен запис само може да изнерви феновете на истинския Sonic Syndicate – едно име, което е заслужило правото да изисква да бъде само и единствено в компетентни ръце.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт