Ревюта
Група: Unisonic      Албум: Light of Dawn      Автор:      Август, 2014
Unisonic - Light of Dawn (ревю от Metal World)

“Light of Dawn” е вторият албум на немско-швейцарската (с американски примеси) супергрупа Unisonic. Сравнен с предшественика си, той показва голямо творческо развитие, както от композиционна, така и от чисто инструментална гледна точка. Личи си, че турнето, последвало дебютния запис, е помогнало на петимата музиканти наистина да се сработят и да се справят безупречно с тежко изпитание, каквото е дългото отсъствие на китариста Kai Hansen от репетициите за записите на втората им студийна творба. Причината е позакъснялото му турне с Gamma Ray, поради което Hansen участва в творческия процес дистанционно. Това пък дава възможност за изява на останалите четирима, които успяват да вложат пълния си потенциал.

За разлика от първия им албум, открит ударно с хитовия едноименен сингъл, “Light of Dawn” изненадващо започва с интродукция с филмово звучене. Дългият едва минута и половина инструментал “Venite 2.0”, дело на гост-пианиста Günter Werno, веднага грабва вниманието с прогресивната си композиция и богатите мелодии, което го доближава до творби като “Imaginaerum” на Nightwish и немалка част от творчеството на пауър метъл групи като Blind Guardian и Rhapsody of Fire. Докато още трае учудването от неочаквано епичната интродукция, започва парчето “Your Time Has Come”, което по звучене силно напомня на дебютния Unisonic и ще успокои феновете, че не е станала грешка в магазина.

Следва и познатият вече сингъл “Exceptional”, официалното видео към който отдавна е качено в канала на EarMUSIC в Youtube и успя да спечели одобрението на множество фенове. Парчето е композирано и миксирано безупречно от началото до края. Отварящият риф на бас китара е просто гениален, но най-силната част си остава едно недълго, но грабващо соло, дело на Kai Hansen, което след точно две чувания, се набива в главата ти за дълго и те кара да искаш да слушаш песента пак и пак.

Пауър метъл химнът “For the Kingdom” беше издаден в едноименното ЕР още през май, а в куплетите му прави впечатление ниското пеене на Michael Kiske - вокалистът, който спечели повечето си фенове през периода си с Helloween и класическия двоен албум “Keeper of the 7 Keys”. Там 20-годишният по това време Kiske залагаше предимно на високи вокали, докато днес гласът му e осезаемо по-нисък, но и много по-отработен. Сега той използва много повече безупречната си (дори на живо) вокална техника и натрупания през годините опит, в резултат на което звучи по-добре, отколкото през годините си в Helloween.

“Not Gonna Take Anymore” е абсолютен фаворит за изпълнения на живо заради хоровия припев, изключително подходящ за припяване. Слушайки песента, мога само да се надявам Unisonic да минат и през България. Много свежо и оптимистично парче, изпълващо слушателя с решителност за промяна към един по-добър свят. “Night of the Long Knives” е една от най-разчупените композиции тук. Интересното ѝ начало веднага привлича вниманието. На моменти има леки поп-елементи, но не се притеснявайте – не е комерсиален хит, който ще ви омръзне след един месец – изпитана е и при продължително слушане. “Find Shelter” и “When the Deed Is Done” са със средно темпо и “класическо Unisonic-звучене”, доколкото можем да говорим за “класика” при група с два албума.

“Blood” е една от малкото бавни песни в албума, поради което на първо слушане малко се губи сред по-динамичните такива, но при повторен опит привлича вниманието със своята разчупеност и контраста между отделните части. Написана е от Michael Kiske и приятеля му от SupaRed - Sandro Giampietro, понастоящем в Starchild. В текстово и вокално отношение напомня на “I Believe” и други парчета от последния му албум с Helloween – “Chameleon” (1993).

“Throne of the Dawn” е сред най-силните попадения в албума. Началото й е по-бавно и ниско, леко напомнящо „Enter Sandman” на Metallica. После “припалва” свежо и енергично парче с бързо темпо и силен заряд, което дава сериозна заявка да стане фаворит. Неслучайно Unisonic се престрашиха да го изсвирят на фестивално участие още преди издаването на албума (“Throne of the Dawn” не е сингъл). “Manhunter” има най-чисто рок звучене в цялата тава. Дори темата на текста е много класическа – за привлекателна “ловкиня на мъже”. Причината за рокаджийското настроение е, че, също като “Blood”, е написана от Kiske и Giampietro.

Баладата на албума – “You and I” – е поместена в самия му край, поради което невинаги получава необходимото внимание, пък и на баладите не им отива да са затварящи парчета, освен ако целта не е да заспиш накрая. Дали заради пеенето на Kiske, или заради лекия баладичен инструментал, песента напомня на “Windmill” (да, отново препратка към “Chameleon”). Някои биха я определили като посредствена, но ако човек се вслуша по-внимателно в текста, тя има какво да покаже. Нерядко явление при баладите в творчеството на Kiske е, че гласът и техниката му на пеене придават наивно, искрено и почти детинско усещане за света. В лимитираното издание има и тринадесета песен - бонусът “Judgement Day”, който си струва четирите лева разлика в цената, защото свежите му и енергични мелодии имат потенциал да го превърнат и в любимото ви парче от диска!

В заключение можем да обобщим, че благодарение на дългогодишния си опит и турнето след първия албум на Unisonic, музикантите са успели изключително добре да комбинират стиловете си. Всеки е допринесъл с нещо от характерния си изказ, но и е експериментирал под влияние на другите, без това да води до накъсаност и противоречие между различните части от творбата. Трудно е тавата да се класифицира към което и да е било поднаправление на метъл и рок музиката, заради многото примеси от други жанрове, които правят творчеството на Unisonic лесно разпознаваемо. Продължена е тенденцията върху вокалите на Michael Kiske да пада голям акцент, което със сигурност ще зарадва феновете му, но този път Unisonic демонстрират и доста впечатляващи рифове, сола и мелодии на китарите и баса. Макар съставът на групата да е предимно немско-швейцарски, албумът се доближава много повече до американския рок, отколкото до европейския, което не е изненадващо предвид факта, че в този албум Dennis Ward доминира като композитор и текстописец. Като цяло, “Light of Dawn” има много свежо и мелодично звучене, което би допаднало на широка аудитория – от любители на сложните композиции до разсеяни радиослушатели.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт