Ревюта
Група: Devin Townsend      Албум: Z²      Автор: Sharon      Октомври, 2014
Devin Townsend - Z² (ревю от Metal World)

Цяло чудо е, че между разказите за извънземни, плановете за космически подвизи и специалните концерти, преминали под циркаджийски надслов, Devin Townsend намира време за музика. И то в количество, каращо феновете да се питат дали любимецът им не се е клонирал. Истината е, че канадският гений е сред малцината избраници, способни да заместят група, оркестър или направо филхармония. Работата му над всички албуми и проекти, чиято бройка отдавна изгубихме, го нарежда сред най-продуктивните и уважавани музиканти в световен мащаб. Криворазбраният виртуоз е доказан майстор на изненадите с резервни планове Б, В и Г... Всъщност не бихме се учудили, ако разполага с цяла азбука на някой неразшифрован език. Все пак, нещата не са толкова елементарни, колкото изглеждат. Не и когато вриш и кипиш от музикални идеи, заплашващи да разкъсат на парчета костюма ти на луд учен от друго измерение.

След като Casualties of Cool – последната приумица на Devin – постави рекорд като най-бързо спонсориран от феновете проект, китарният гуру вложи част от средствата в обещаното продължение на “Ziltoid the Omniscient” (2007). Успехът на кампанията бе грандиозен почти колкото визията му за едноименното извънземно и “Z²” премина от скромна идея в най-амбициозния му проект до момента. Споменахме ли, че никак не си пада по лесните неща? Актуалният албум е всичко, но не и рационален. Двудисковото издание среща полярно контрастните “Sky Blue” и “Dark Matters”, определящи състоянието (ментално и физическо) на канадеца и кариерата му към днешна дата.

По всичко личи, че времето, което мултиинструменталистът отдели за финализиране на концептуалната си сага, не е било напразно. “Sky Blue” поема щафетата от “Epicloud” (2012) и дели общи корени с “Ki” и “Addicted” (2009), без да ги повтаря. Яркото вокално присъствие на Anneke van Giersbergen (екс-The Gathering) придава лекота и хитовост на парчетата. Композиции като “Rejoice”, “Universal Flame” и “Sky Blue” са обречени на нон-стоп радио ротация; “Silent Militia” навява асоциации с Pain и музиката на друг космически властелин – Peter Tägtgren; “Rain City” ни потапя в ембиънт атмосфера, а фенският хор Universal Choir придава тържественост на “Forever” и “Before We Die”. В рамките на 60 минути чуваме тонове прогресив, поп, симфоничност, пост-рок и индъстриъл, подчинени на странно позитивен звук - дотолкова, че Devin звучи измамно спокойно, лежерно и... твърде овладяно, за да му повярваме.

Затишието е нарушено от “Dark Matters” – концептуалното продължение за Ziltoid, което всички желаеха, но никой не предвиди. Записът къса окончателно с реалността в полза на шеметна космическа опера, в която вманиачени по кафето извънземни влизат в схватка с планетарни унищожители и цяла армия привидно симпатични, но инак смъртоносни същества – идея, отразяваща психическата нестабилност на канадеца. Стилистиката напомня за извратена версия на “War of the Worlds” на Jeff Wayne след многократна употреба на халюциногени, нарациите - за радиопиеса от 50-те, а хуморът и многопластовата звукова атака често прекрачват границите на нормалното... Доколкото можем да наречем нормален един албум, в който Chris Jericho (Fozzy) озвучава герой на име Captain Spectacular. Колкото до музиката, спомнете си “Deconstruction” (2011) – опусът, облицовал стените с парчета от взривените мозъци дори на най-запалените фенове на Townsend. Степенувайте няколко пъти и ще получите “Dark Matters” – главозамайваща структура от китарни еквилибристики, екстремен прогресив, хеви, спийд и какъвто още се сетите вид метъл, която всеки момент заплашва да ви погребе под тежестта си.

Няма съмнение, че това е албумът, който Devin Townsend все отлагаше във времето – никак не е лесно да дадеш израз на творческия си гений, когато си подчинил всички стилове на волята (или китарата) си. “Z²” отива дори по-далеч, изчерпвайки музиката, която чухме през 2014-а година, а най-вероятно и тази, която тепърва предстои да чуем.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт