Ревюта
Група: All That Remains      Албум: The Order of Things      Автор: Стако      Февруари, 2015
All That Remains - The Order of Things (ревю от Metal World)

Мрачното сърце на All That Remains бързо им спечели респект. За по-малко от три албума те събраха вариативна и силна фен-база, успяха да се надскочат и демонстрираха майсторски умения. Технични и дори на моменти сложни мелодии, пленяващи и подканващи припеви – в работата им имаше музикално аргументирана стойност. Самите те не извършиха някакви жанропроменящи дела, но именно затова родиха толкова всепомитащи хитове, които мирно и пълноценно се ползваха с привилегията да бъдат качествен метълкор. Обаче клишето е казано много преди нас: всяко хубаво нещо достига своя край.

Още в 2012-а белезите на падението правеха впечатление в работата на групата. Липсваха вдъхновените сола, липсваха емоционалните, не-плоски текстове, липсваше дори специфичната  кокалеста кухост, която придаваше такава сила на ритъма им. Всичко това беше заменено с излишни елементи, присъщи на ерата ни, които не намират място в жанра. Jonathan Dutkiewicz, известният китарист на Killswitch Engage, се беше доказал като продуцент, умеещ  да работи с бандата. През 2015-а обаче неговото място заема Josh Wilbur, който дори е кредитиран като текстописец. Продължаваме с клишетата – всяка монета има две страни. От една страна, Josh Wilbur допринася с връщането на малка част от тежестта на продукцията. От друга, тя не би направила впечатление, ако не е заобиколена от толкова много отъпкан и скучен материал. “The Order of Things” е сложеният слухов подпис под твърдението, че All That Remains не са това, което бяха.

За този продукт, защото той по-скоро звучи като такъв, могат да се кажат повече лоши неща, отколкото хубави. Поредното клише – колкото по-нависоко се рееш, толкова по-мощно се удряш в земята. Налице е някакъв регрес, но накъде точно ще избие още е неясно. На моменти цялостното звучене все едно принадлежи на изгряваща алтърнатив група, която силно пунтира All That Remains (“Divide”, “Pernicious”). В други чутото  прилича на албум от серията “Punk Goes Pop” (“This Won’t End Well”, “The Greatest Generation”), само дето не е толкова весело. Бленуваният хъс е заместен с почти насила натъпкана тежест (“A Reason For Me to Fight”). Всяко парче звучи твърде леко, особено ако се прави сравнение с кое да е друго от ценната половина на дискографията им. Има минути, пълни с пренебрежим материал, който се напъва, но в крайна сметка остава посредствен, скучен и най-лошото – чут (“No Knock”, “Victory Lap”). Макар да има завършен вид, това издание звучи немарливо и мързеливо. Съдържанието е значително по-опростено и дори елементарно от чутото в “Overcome” или “For We Are Many”. Излишната обработка над гласа на Philip Labonte и осезаемите поправки към барабаните много тежат на записа. Присъстват стойностни секунди: тук-там някой риф, готин бридж или соло, които дават надежда. Понякога дори се усеща стилът им, но се изпарява неусетно бързо и остава без значение.

Всеки с по-широка музикална култура може без много усилия, дори подсъзнателно, да проследи заимстването. Няма грам провокация този албум да бъде слушан от компетентна аудитория. А за невзискателните има доста по-добър чалга-метъл, на който поне можеш да покуфееш. “The Order of Things” е една амалгама от клишета, за съжаление – от тези, които омръзват.

Песимистът може да приеме записа като последния пирон, който заковава капака на ковчега. A вътре в него завинаги остава да върлува онова черно сърце, което плени, разтърси и вдъхнови много хора. Но това е просто подходящо за финал, песимистично клише. Истината, е че All That Remains преминават през музикален пубертет. Забелязва се афинитет към по-мажорни тоналности и по-равномерни ритмики – фактори, които не са присъствали пълноценно досега в стила им (или поне не в този вид). Всичко, което ни остава, е надеждата, че с още труд и време всичко ще си дойде на мястото. Още едно клише, този път последно – третият път е на късмет. Вече отброихме 1 и 2 от “различните” All That Remains. Сега само чакаме.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт