Ревюта
Група: Apocalyptica      Албум: Shadowmaker      Автор: Стако      Април, 2015
Apocalyptica - Shadowmaker (ревю от Metal World)

Apocalyptica се прославиха с това, че свирят хеви метъл, но не с китари, а с виолончела. Това днес, през 2015-а година, не е нещо изключително. Не ни се струва толкова интересно, поради стотици знайни и очевидни причини. Следователно, остава само музиката. А всеки път, когато има нова музика от тях, се разпалва един (вътрешен и вербален) дебат, който цели да изясни дали те трябва да правят песни или инструментали. Но нека да останем обективни.

Идеята да работиш по песните си с много вокалисти е добра, особено когато самите ти избори са добри. И със сигурност би спечелила повече внимание, отколкото албум с инструментали. Тъй че, на пръв поглед, по повод горепосочения дебат – решението да съществуват песни е естествено и логично. Но за да не се разочарова някой, с “Shadowmaker” ни се предлага бленда от инструментали и песни, повечето от които заслужават вашето внимание.

Всичко се открива с интродукция, която обаче предлага атмосфера, различна от почти всичко нататък. Инструментал в инструментал опитват да се слеят (почти успешно) и зазвучава “Cold Blood” – много добър откриващ трак, най-вече заради лесно запомнящия се и напевен припев. Но още тук трябва да се посочи един от най-дразнещите проблеми при Apocalyptica – вечната любовна тематика. Тя не си е отишла и ще продължава да присъства като повтарящ се мотив. Едноименната “Shadowmaker” също лесно печели слушатели със своето звучене: леко джаз, леко неравномерна, леко странна и доста бясна. Парчето дава много добра генерална представа за материала, като едно наум трябва да се има за това, че всичко е любов, и то нещастна. Като в “Slow Burn”, но триото “Brent Smith, алтърнатив и нещастна любов” е съществувало и преди, следователно ще се хареса на същата аудитория пак. “Hole in my Soul” и “Come Back Down” също влизат в категорията, макар и не изпълнени от същия глас. Друго, което ги събира, е общият им проблем – един твърде грозен бридж и едно твърде силно кресчендо. Инструменталите в албума са страхотни, обаче не и тези в песните. На първо време “Reign of Fear” се установява като новата дефиниция на “метъл с цигулки” – вълнуваща и вариативна. По-надолу ни заковава вниманието “Riot Lights”, чиито моментни рейвърски изблици прощаваме, защото челата изкупуват всичките им грехове, а после почти като за финал е експресивната “Till Death Do Us Part”. И трите са силни композиции, които навяват една мисъл: “Ех, да бяха и инструменталите в песните толкова яки”. Отвъд тях си струва да се отбележи “House of Chains”, което пристига неочаквано като удар в лицето. Това е несъмнено най-метъл парчето на групата, а философстването на темата “какъв е смисълът от класически инструменти, като ще ги свириш като абсолютни китари” го оставяме. “Sea Song” е другата интригуваща песен: емоционална, вариативна и казано по балкански – “за душата”. Всичко това се закрива със силния финал “Dead Man’s Eyes”, освен ако не планувате да закупите делукс изданието, което ще ви донесе един бонус  – “Hall of the Mountain King” на Едвард Григ, в изпълнение на Apocalyptica и Avanti Orchestra. Ако обичате оригинала и метъл музиката, има голям шанс това изпълнение да ви хареса също. Важно е да се отбележи, че макар да е запис на живо, качеството е много добро, почти като в студио.  

Apocalyptica свирят изключително креативни и качествени композиции, когато изпълняват инструментали, но просто не съумяват да доведат същото качество и в песните си. Разликата наистина е радикална и това обяснява споменатия в началото дебат. Инструменталите в действителност доминират като музикални произведения, но това изказване не е заемане на страна в спора, а критика към групата. След седем албума, без значение какви, те все още не съумяват да смесят тези два свои аспекта хомогенно, което води до разделения във фен-базата.

Все пак, разделена или не, тази фен-база я има и има на какво да се радва. Това да имаш виолончела вместо китари не би трябвало да е категоричният аргумент, дефиниращ музиката ти. И, за щастие, музикантите показват, че са много повече от това с ответа “Shadowmaker” – един интересен и често дори красив материал, полиран с много добро ниво на продукция. Най-отличителните проблеми на записа са отъпканата до смърт любовна тематика, която дори не е изпълнена по оригинален начин, и няколкото момента, в които се усеща рязък спад в качеството на музиката, карайки я да звучи грозновато стандартна. Въпреки това, Apocalyptica са добри и отново имат какво да покажат. Тепърва им предстои да се надскочат, но още отсега се усеща, че това случи ли се, ще се отприщи една всепомитаща и страхотна творба, която нямам търпение да чуя. А до тогава, стига да продължават да предлагат приятен и свеж материал като “Shadowmaker”, нямам против да чакам.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт