Сещате ли се за онова място - Флорида?
Риторичен въпрос, предполагам, но неизбежен, защото иде реч за една група, създадена съвсем малко след титани като Obituary, Cynic и Atheist, но все така безапелационно центрирана в звука на американския дет от 90-те. Поради малко по-късното си раждане и трудностите при издаването на дебюта си, тази банда остава в сянката на големите, макар все пак да придобива култов статус. До ден днешен единственият й разбиващ албум си остава незнаен за масовата българска публика, ала идва време за промяна…
Дами и господа, с голяма радост Ви представям завръщането на Resurrection! Сформирана през 1990, оставила след себе си едва един, но какъв албум – “Embalmed Existence” - тази банда, израснала в самите корени на американския олдскуул, се разпада през 1996, вследствие на субективни, а и не толкова, проблеми, точно преди да издаде свое второ дългосвирещо отроче. През 2004 година Resurrection отново се събират, поведени от John Astl, а официалното съживяване бива обявено през 2005. Днес, три години по-късно, след договор с Massacre Records и сред купища нов материал, на 27 юли излиза вторият албум на флоридската шайка – “Mistaken for Dead”.
По-разчупени от Obituary, не толкова брутални, но по-яростни от Deicide, “по-дет” от Malevolent Creation… Редица съпоставки могат да бъдат направени, за да стане ясно какво точно е мястото, което Resurrection се връщат да запълнят и за да се ориентират феновете за каква музика става въпрос, но важното е, че тази група е уникална сама по себе си и отново поема по пътя на дет метъла. Те наистина продължават оттам, откъдето са спрели, както пише в сайта на всяка събрала се наново група. Тук обаче това наистина е така. Нищо не се е загубило през времето, нито е дошло нещо ново и гадно – цигулки, хорове или електроника, да речем. Единствено супер нахъсан американски олдскуул, директен юмрук в лицето на всяка лигавщина, е което ни предлага “Mistaken for Dead”. Парчетата са все такива вихрушки от камите на John Astl и Jerry Mortellaro, крясъците на Paul DeGoyler, бумтенето на Scott Patrick и издевателствата на Gus Rios (единствения нов член и шести барабанист за групата). Композициите са кратки и безкомпромисни, а дори и малко по-динамични от тези в “Embalmed Existence”, освен ако не ме подвежда по-доброто продуциране. Вокалите на Paul DeGoyler несъмнено са се усъвършенствали, като са станали още по-експресивни и необуздани, но нищо друго не се е променило, камо ли в отрицателна насока. Дори френетичния смях и глас, редящ жестоки фрази за убийства и насилие преди някои песни, си е останал непокътнат.
Няма как да не мислим, че метълът е в подем, когато поредните ветерани в дета се връщат на сцената. По всичко личи, че Resurrection имат сериозни планове за обновяване на кариерата си, а ние имаме всички основания да ги подкрепим в това начинание, особено с албум като настоящия. През декември пък се планира да излезе преиздание на "Embalmed Existence", включващо DVD с бонус материал за освежаване на паметта. Така че наливайте бирата и зареждайте “Mistaken for Dead” - задължително заглавие за всеки фен!