Ревюта
Група: Daylight Dies      Албум: Lost to the Living      Автор: Scion Of Storm      Юни, 2008

 

Започне ли светлината да умира, мракът неумолимо настъпва и поглъща в хищните си сенки всичко. Няма значение. Вземете още малко от горчивата чаша, на която с полуизтрити букви пише “Живот”, и се примирете. Друго не ви остава.

Има албуми, които не се слушат, а се усещат. Карат съществото ти да се тресе отвътре, не заради китарите, или каквито и да е мотиви. Има групи, за албумите на които описването на самите песни изцяло или предимно от техническа гледна точка и постройките им е не само не на място, а понякога дори смешно. Daylight dies. Lost to the living. Добре сте дошли в онова кътче непрогледен мрак, в което отиваме, когато не ни остава нищо. Ще сте радушно приети.

Отричането на живота и лъжливите му дарове започва с “Cathedral”. Мраморните стени просветват, ала тъмно, прорязвани тук-таме от някой увиснал звук на китарите, съпроводен от клавири с леко хорър и застрашително звучене, както и от отчаяните, носещи болка вокали на Nathan. Заглавното парче непоколебимо загатва за какво ще става дума в този албум, завихряйки още в първите минути фунията на страдание и интровертност, на които ще бъде съпричастен слушателят близо 50 минути. С призрачното и загадъчно “A Portrait in White” е озаглавена следващата песен, тегнеща едва ли не като надвиснала прокоба и създаваща чувство за безграничност и буквална безтегловност. Времето спира хода си, а слушателят е хванат в капана на типичните за дуума смазващи с мрачната си и тежка атмосфера китари, жилките употреба на електрическа такава и обречените вокали на твореца (да, точно творец) Nathan. Боли. Без излишно да преигравам, спекулирам, или мелодраматизирам, този албум носи в себе си болка и носи със себе си още доза от нея. През “A Subtle Violence” до сякаш създаващите градиращо напрежение и неизречена тематичност “At A Loss” и “Wake Up Lost”, думите на мъртвите не спират да забиват треските си на отрова, отправени към скитащите създания по света. Nathan е техният говорител, но не винаги – нещо, което инструменталът “And A Slow Surrender” потвърждава недвусмислено. Безумно е, просто е умопомрачаваща негативната енергия и тежест, която носят тези три минути и тридесет секунди. Мрачното, угнетено излъчване набира все повече и повече сили, достигайки върха на отричането на живота (отново неизказано) към минута и петдесет секунди. Китарите се тресат и плачат, докато съзнанието метаморфозира и извършва своето бавно отстъпване от бреговете на живота. Трудно е нещо да измести великото “Voice of the Soul” на Death от топа ми на инструментали, но горепосоченото със своята страховита искреност, откритост и обреченост разклаща доста сериозно това уж сигурно първо място. “Last Alone” от своя страна довършва сякаш загатнатия безкраен цикъл на самотата и безтегловността, започнат от “At A Loss” и “Wake Up Lost”. Особеност тук са чистите, прекрасни вокали на Nathan, които ми напомнят изключително силно за творчеството на Anathema и Katatonia, особено в последните години. Може би най-изпъкващата композиция в албума (поради гореспоменатите причини), “Last Alone” показва и другата – отново мрачна, естествено, но олекотена страна на вокалиста. Колкото олекотяваща, толкова и добавяща към смазващата емоционалност на творбата, песента е повратен момент в “Lost to the Living”, проявяваща чиста нежност сама по себе си. Завършваме с “The Morning Light”, но и мъртвите, и живите, които са загубени за себеподобните си знаят – светлина в тунела няма, а сутринта е просто променила нюанса си непрогледна нощ. Nathan сякаш плаче гърлено, с ярост и болка, а китарите му пригласят. Касите се явяват тъпана, който маркира края на всяка окончателна надежда. И пак боли.

Последната капка от горчилката в онази прашна чаша свърши, приятели. Daylight Dies отново са тук и отричат този свят и спорното съществуване в него. Ако е дошъл даден момент за вас, който да изисква искрена музика, която да ви удари с доза интровертност и мрачни помисли – дълбините на бездната, озаглавена “Lost to the Living” ви очакват. Ще посмеете ли да се хвърлите в тях?

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт