Ревюта
Група: Scar Symmetry      Албум: Holographic Universe      Автор: Warrior Of Ice      Юни, 2008

 

Нямаше как да не чакам с интерес новия албум на една от най-оригиналните и идейни мелодет групи въобще. Както и да го погледнем, постигнатото от Scar Symmetry само в рамките на два записа много други състави не успяват да доближат в продължение на десетилетия. Момчетата от Швеция вече имат солидна фен база, радват се на уважение във и извън собствената си сцена и всичко това не е случайно – този статут си изработиха сами с рядко срещани талант и смелост.

Още в “Pitch Black Progress” се забеляза един неприкрит стремеж към разчупване на музиката, към вмъкване на по-богати изразни средства и най-вече на повече мелодичност. Част от феновете побързаха да разтълкуват това като опит за по-достъпно звучене и комерсиализация, пренебрегвайки факта, че Scar Symmetry всъщност не имитират никого, дори напротив - бягат от клишетата и винаги търсят новото, уникалното. Така или иначе, тенденцията намира закономерно продължение и в “Holographic Universe”. Записът залага на повече китарни хармонии, на по-конвенционални настройки, на повече чисти вокали... всичко това, без да звучи разводнено, несериозно или мейнстрийм. В контекста на това развитие дори чувствителното олекване на бандата не прави лошо впечатление. Наистина, може би вече би било по-адекватно да ги наричаме просто мелодичен метъл, ако се абстрахираме от епизодичното включване на по някой екстремен или прогресарски елемент. И макар толкова плоско и простовато определение да говори за обратното, групата съвсем не е загубила своята неповторимост. Чужда им е природата на безлични клонинги и го доказват за пореден път, дори в процеса на експериментиране и промяна. Петимата продължават да са с една крачка пред връстниците си, като звучат по-уверено и съсредоточено от всякога, а всеки звук в тавата тежи на мястото си.

Странното е, че “Holographic Universe”, макар най-лекият, е сякаш и най-сложният албум на бандата досега. За разлика от сравнително непосредственото внушение на “Pitch Black Progress”, повечето композиции тук съвсем не са от най-директните. Многопластови, богати и вследствие на това не толкова запомнящи се, те изискват от слушателя своето по отношение на внимание и вглъбяване в музиката. В технически аспект момчетата също изкачват поредното стъпало - вокалният виртуоз Christian Alvestam се разписва с ново безупречно представяне, а перфектната китарна работа на Jonas Kjellgren и Per Nilsson буди единствено възхищение.

Без излишна претенциозност и без да постановяват някакви нови стандарти, Scar Symmetry продължават по своя път на вечно търсещи и усъвършенстващи се музиканти. Къде ще ги отведе той не се наемам да гадая, но смея да твърдя, че не сме видели последното им преображение и големите изненади тепърва предстоят.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт