Ревюта
Група: Sabaton      Албум: The Art of War      Автор: Warrior Of Ice      Май, 2008

 

Грохот на далекобойна артилерия, недоволно стържене на танкови вериги, сипещ се върху окопите шрапнел, френетично изкрещяни заповеди, заглушавани от тракането на картечници... В такава атмосфера ни хвърлят за трети път метъл милитаристите от Sabaton. Момчетата отново пеят за войната и отново песните им са пропити както с приповдигнатия патос на победата, така и с горчив драматизъм, обрисуващ безсмислената смърт и разрушение.

Дотук всичко вероятно ви изглежда като “още от същото”, но шведският взвод е подготвил няколко хитри тактически изненади, които значително обогатяват съдържанието на четвъртия им опус. “The Art Of War” е един много по-зрял, по-разчупен, по-обмислен албум - може би не толкова ударен и достъпен, но все така епичен и обсебващ. Макар и да не парадират с крещящи техничарски или композиторски номера, в песните на състава личи сериозно развитие по отношение на аранжорски умения и музикантска компетентност. Колкото и необичайно да е това за сурова пауър метъл банда като Sabaton, тук клавирите на много места изместват китарите в композиционния градеж и изобщо се налагат като водещ инструмент в албума. За щастие, това не води до загуба на сила и твърдост, а само добавя допълнителна дълбочина и мелодичност към познатото звучене. Налице са неизменните хорове и непогрешимият дрезгав рев на Joakim Broden, но всичко е с една степен по-разгърнато и разработено. Накратко, групата направи точно това, от което се нуждаеше – освежи стила си, разкри пред себе си нови територии за изследване и лиши от основание критиците, обвиняващи я в репетитивност.

След въвеждащата мъдрост на Сун Дзъ, на чийто епохален трактат “Изкуството на войната” е посветен албумът, предстои сблъсъкът с всепомитащата Седма танкова дивизия на Ервин Ромел. “Ghost Division” е типичната Sabaton-ска, гениална в простотата си откриваща бичкия, която откъсва главата на слушателя, навира я в дулото на някой Панцер и я изстрелва право в центъра на вихрещото се сражение. Заглавната композиция потегля в по-умерено темпо с маниашки оркестрации, последвани от мощна, настъпателна китарна работа – твърде завладяващо съчетание. “40:1” ни запраща пак към Втората световна война, в частност сблъсъка при Вижна, където 700 полски герои успяват няколко дни да задържат над 40-хилядна немска войска. Неумолима двойнокасова батарея, препускащи китари и феноменален припев превръщат песента в сигурен концертен хит. Началото на “Unbreakable” е бавно и тежко, с олдскуул рифовка и героичен привкус във вокалите, но парчето внезапно набира скорост и малко след средата си вече се е превърнало в надъхващ боен напев. И след като пред нас се е разкрила поредната част от опита на древнокитайския мъдрец, кратката интерлюдия “The Nature of Warfare” неусетно ни прехвърля към “Cliffs of Gallipoli” – покъртителна до сълзи епопея, наситена с неподправен трагизъм и разказваща за една от решителните кампании по време на Първата световна война. Почитта към загиналите в гласа на Joakim се слива с разчупения, богат инструментал в една тържествена музикална процесия, всяка секунда от която е натоварена със смазваща емоция. Праволинейната резачка “Talvisota” възпява Зимната война (директен превод на заглавието от фински) и е издържана в добрия дух на традиционните Sabaton – бързи китари, постоянен ритъм и безмилостна вокална доминация. “Panzerkampf” пък е тотален маршов химн, проследяващ нахлуването на Хитлер в Русия, съдбоносната битка при Курск и последвалата съветска контраофанзива. Тук отчетливо блъскащи по черепната кутия барабани и най-вече могъщи хорови партии пресъздават величието на победоносната Червена армия. “Union (Slopes of St. Benedict)” започва с игриви фолклорни мотиви, за да продължи с все така възторжено настроение, поддържано от леката и някак оптимистична постановка. След като превземат възвишенията на Монте Касино, музикантите ни връщат 27 години назад в блатата край белгийското селце Пашендейл, станало свидетел на едно от най-мащабните и същевременно най-безпредметни военни противопоставяния въобще. “The Price of a Mile” е изключително мелодична пиеса с умопомрачителни рефрени, която на свой ред оплаква нелепото пропиляване на стотици хиляди животи. За финал е оставена скоростната, почти трашърска “Firestorm”, чиито агресивни китари и деструктивен текст закриват по съвършен начин записа.

След заглъхването на канонадата и уталожването на дима, на бойното поле гордо се възправят само победителите. Поочукани и изцапани с кръв, танковете на Sabaton продължават своя дълъг, неуморен поход към световно господство. И отправяйки се към пурпурното зарево на залеза, те оставят зад себе си поредното късче история.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт