Ревюта
Група: Chaosweaver      Албум: Puppetmaster of Pandemonium      Автор: Warrior Of Ice      Април, 2008

 

Със сигурност и музикантите страдат от умствени отклонения. Поне седмината от Chaosweaver вероятно биха искали да вярваме, че ако в една група се съберат най-даровитите пациенти от световните психодиспансери, музиката им би звучало близко до това, което чуваме в “Puppetmaster Of Pandemonium”. Не, не си мислете за невъзможно гениални жанрови кръстоски, родени от докосналото други измерения болно съзнание на твореца - просто самата атмосферата в записа предразполага към асоциации с усмирителни ризи, стаи с мека бяла тапицерия и т.н.

Какво всъщност предлага дебютът на младата финландска дружина? Съвременно звучащ екстремен метъл, в който се преплитат доста Dimmu Borgir, малко Shade Empire, щипка авангардност за цвят и краен перфекционизъм в композирането и изпълнението. Факт е, че зад маската на странността и полуидиотския, полуналудничав имидж, бандата все пак си служи с вече утвърдени похвати, но го прави по зрял и крайно интелигентен начин. Богата симфоничност и сдържана електроника съжителстват с нюскуул блек/дет рифовка и мощна двойнокасова батарея. Без псевдоинтелектуални превземки, но и максимално встрани от конвенционалното, Chaosweaver превземат слуха с равни дози изтънченост и агресия. “Puppetmaster Of Pandemonium” е дотолкова разнообразен албум, че понякога е трудно да направиш смисловата връзка между две последователни парчета. При все това, той някак успява да не звучи фрагментарно. Тъкмо напротив – размахът, с който е реализиран, по никакъв начин не свидетелства за дело на никому неизвестни дебютанти.

Начало на лутането из невеселите дебри на санаториума поставя пищно оркестрираната резачка “Flaming Rain”, с която биха се гордяли и лидерите на днешната симфо блек сцена. С напредването на записа момчетата продължават умело да балансират между брутално и мелодично, между многопластово и директно, между скоростно и спокойно разгърнато звучене. Няма го типично финландското замечтано-меланхолично внушение; на негово място се издига монолитният изказ на една надраснала тривиалните категории формация. От перверзните вокални изстъпления в “White Noise”, през откровено детаджийското блъскане в “Horned Serpent”, до безсрамните препратки към Cradle Of Filth в “Beneath The Silent Cities” и подчертано фолклорните мотиви в закриващата “Son Of The Moon”, пътешествието е динамично, непредсказуемо и запомнящо се.

Chaosweaver може и да не измислят нищо качествено ново в метъла, но са забъркали една патологично силна амалгама от жанрове в дебюта си. Идейният потенциал и професионализмът им са повече от убедителни – каква по-добра гаранция за трайно присъствие и смислен принос?

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт