Интервюта
VOICE OF HELL
Автор: Александър Илиев (Alpha Prime)
02 Септември, 2004

Voice Of Hell е една от утвърдените вече български банди. За близо пет години те диоказаха, че не са просто група еднодневка, а една много стабилна и качествена група. Вокалистът им Росен Александров се съгласи да отговори на няколко въпроса.

Кога и как се появи на бял свят група Voice of Hell?

Групата стартира през 2000-ната година и е съставена от бивши членове на Octagon.

Кои са първоначалните членове и има ли някаква промяна от онзи състав преди близо пет години?

Групата се роди в състав: Антон Делчев - китара, Милен Николов – бас, Росен Александров - вокал, Недялко Стоянов – китара и Найден Петров – ударни. Не след дълго на мястото на Недялко Стоянов дойде Боян Гегов (понастоящем фронтмен на Rising). Напусна ни и Милен Николов и неговото място зае Петър Петров (SJK). След по-малко от година отново се получиха малко размествания – Недялко се завърна на мястото си, а зад барабаните застана Милен Господинов. И това е настоящият състав на бандата.

Какви метаморфози е претърпял стилът на групата? Time Kills Everything звучи доста хеви и трашърски, на Рок Предел миналата година имахте изявено блек звучене, а сега в клуб “Sax” в Пловдив имах усещането че саундът е отново различен.

В самото начало имахме хеви-дуум ориентация, но след напускането на Милен Николов бавните пасажи се замениха по-трашарски рифове и записахме демото “Time Kills Everything”. Обичаме да експериментираме и се развиваме в стилово отношение, като смесваме влияния от повече стилове. В момента можем да се определим просто като екстремен метъл.

В духа на предния въпрос искам да ви попитам: индивидуалните предпочитания на петимата помагат ли на творческия процес?

Всички слушаме метъл, но песните ги създава китаристът ни Антон. Естествено, че помагат различията, защото след като е готов гръбнака на песента, всеки дава своята лепта в аранжимента.

“Time Kills Everything” е диск, който си заслужава всеки метъл фен да притежава. Получихте ли предложенния да бъде издаден и търсили ли сте издатели?

Благодаря ти за високото мнение за демото. В България в това отношение положението е много зле. Няма кой да се хване да продуцира и да ти издава албум, освен ако не си го платиш сам. Особено за група от провинцията. А за навън – просто в България не може да се запише нещо с достатъчно добър звук, за да хване ухото на чуждите лейбъли.

В Пловдив забихте някои нови парчета. В тази връзка ще записвате ли скоро тези парчета?

Определно им е време и смятаме скоро да стане. Освен тях имаме и още две нови песни, които още нямат премиера.

А планове за нови концерти имате ли?

За момента не. Засега може би в Хасково, към края на годината.

В Хасково се провежда един от известните метъл фестивали в България. Кажи нещо повече за него: помага ли ви някой от общината в организацията?

Идеята ни се зароди след като бяхме свирили на много фестове из страната и решихме “Защо да не организираме един и в Хасково”. Освен това го направихме в протест срещу чалга инвазията в нашия регион (Payner music). Фестивалът вече е ежегоден и имаме амбиция да продължим да го поддържаме. Трудно се справяме. Тук-таме ни помагат местни фирми и това е. От общината не им се зaнимава с нас oособено много.

В началото спомена за група Rising. В град като Хасково има две доста здрави метъл банди. Вие и те. Какво е отношението ви към тях?

Много добро. Помагаме си взаимно и често си пием заедно. Да не забравяме, че двама от Rising са свирили при нас.

Какво се промени за тези близо пет години, в които сте значима част от българския ъндърграунд?

За това време наистина нещата доста се подобриха. Излязоха много стойностни групи, появиха се доста нови фестивали и сцени, на които една банда може да се изяви. И все пак, все още част от хората гледат с недоверие на българските групи. Предпочитат да изпият две бири, отколкото да дадат два лева за вход за концерт. Но нещата определно вървят към по-добро.

Какво е посланието ти към групите, които сега тръгват по вашия път?

Да имат търпение и да вярват в това, което правят.

А към читателите на това интервю?

Пожелавам на всички да слушат музиката, която им харесва и да подкрепят метъл сцената в България, за да има тя бъдеще.

« Обратно
Коментари   Коментирай!