Статии
Финландски метъл, мрак и средни пръсти за Евровизия – кои са Blind Channel?
Автор: WingWriter
27 Май, 2021

Тазгодишната Евровизия предизвика големи полемики в обществените среди. Зрителският вот помогна на италианската рок група Måneskin да отмъкне победата под носа на представителите на Франция и Швейцария. Скандалните рокери се превърнаха в медийна сензация и си докараха също толкова много нови хейтъри, колкото и фенове – общо взето стандартен сценарий за рок музиката. В сенките обаче остана другият проводник на тежката музика в Ротердам – бясната шайка Blind Channel. Сега ще се постараем да поправим тази жестока несправедливост.

Финландското метъл наследство

Финландците най-накрая осъзнаха ДНК-то си.“, коментира групата по повод репутацията на родината си. През годините сме чели какви ли не проучвания, сочещи влиянието на Финландия върху развитието на метъла. Едва ли обаче на някого му е нужно да се позовава на научни трудове по тази тема – всички знаем, че северната държава е абсолютна метъл сила – това е аксиома. Само че тази информация досега се предаваше само между нас – феновете на тази музика. Време беше целият свят да научи истината.

В дългата история на Евровизия Финландия не може да се конкурира по брой победи с държави като Нидерландия, Ирландия, Великобритания и Швеция. Обикновено представянията ѝ в мейнстрийм конкурса са доста срамежливи. Съществува едно единствено изключение и ти, драги читателю, много добре знаеш за какво става въпрос – паметната Евровизия от 2006-а година, когато маскираните зверове Lordi не само записват първата победа за знамето със синия кръст, но и първа победа за рок група в историята на конкурса. Две години по-късно хеви бандата Teräsbetoni неуспешно се опита да повтори делото на колегите си, но въпреки това и днес е повод за гордост да чуеш величествения глас на Jarkko Ahola на голямата сцена.

Анти-елитарен метъл

Петнайсет години делят Blind Channel от Lordi, а тринайсет бяха необходими на Финландия, за да се сети в коя музика е най-добра. Както през 2006-а, така и сега подходът на северняците е смел, нестандартен и агресивен. Стилово Blind Channel са много далече от типичната метъл група. За разлика от италианските си колеги, финландците не залагат на класиката, а се хвърлят директно в дълбокото. Секстетът експериментира с ню метъл, метълкор, пост хардкор, рап, електроника и какво ли още не. Самите музиканти се определят като агресивен поп, което донякъде звучи логично. Двамата фронтмени, Joel Hokka и Niko Vilhelm, не се свенят да говорят открито за вдъхновенията си и да обсипват с комплименти музикалните си герои от детството – Linkin Park. В творчеството им се забелязват влияния от обкръжението на Chester Benington и Mike Shinoda, а актуалният им албум “Violent Pop” (2020) показва колко добре звучи наследството на музиката от края на 90-те и началото на Новия век в комбинация с днешните модерни похвати и направления.

Blind Channel са сформирани през 2013-а година в град Оулу, разположен в западната част на централна Финландия. Зад гърба си имат вече три албума и макар че чак сега придобиха сериозна международна популярност, името им съвсем не е непознато в средите на модерния метъл. През годините секстетът натрупва сериозни километри из Европа в компанията на големи изпълнители като Amaranthe, Enter Shikari и Simple Plan, а през 2018-а година групата гостува и в България заедно с Hollywood Undead.

Подкрепата от големите модерни метъл имена е толкова голяма, че през 2020-а Blind Channel записват сингъла “Snake” от албума “Violent Pop” с гост-вокали от Henrik “GG6” Englund (Amaranthe). Самият GG6 е един от световноизвестните музиканти, които залагат името си, говорейки за качеството на Blind Channel, и по време на изпълненията на Евровизия беше изключително активен в социалните мрежи, където промотираше финландската банда. Минути след полуфинала на конкурса лейбълът Century Media пък излезе с прессъобщение, че подписва договор с групата за издаване на следващия им албум. Тази новина, естествено, разбуни духовете в метъл обществото, обаче ще се съгласиш, че за един фен на модерния метъл няма нищо по-готино от това да гледа как се пенят старите кучета. Така че очакванията вече са наистина високи.

Тъмната страна

“Dark Side” е парчето, с което Blind Channel представиха родината си в Ротердам преди няколко дни. Веднага впечатление на всички направиха агресивната и динамична музика, активното поведение на момчетата на сцената и относително мрачният текст, който по особено забавен начин контрастираше с някои от останалите изпълнения в конкурса. И сякаш самите организатори на Евровизия забелязаха потенциала на финландците. Неслучайно подредбата им сред другите беше толкова колоритна. Веселите розови мелодийки на например германския изпълнител бяха брутално прегазени.

За разлика от повечето участници, Blind Channel заложиха изцяло на концертна атмосфера, вместо да се доверят на разнообразни прожектори и зелени светлини. „За нас това, че ще изпълним песента си на живо пред публика, беше по-важно и от самия конкурс. Сцената беше по-голяма от това, на което сме свикнали, но целяхме атмосферата да бъде като на концерт на Blind Channel. Искахме единствено много огън. Пиротехниката и шумът от публиката ни дават нужния адреналин, за да сме във върхова форма“, коментират фронтмените.

Like the 27 club

Headshot

We don’t wanna grow up

Някои от по-либералните западни медии обърнаха внимание специално на лириката, а музикантите бяха обсипани с тълкувателни въпроси. „Най-неразбраната част от текста като че ли е тази с Клуб 27. Някои хора бяха останали с грешното впечатление, че героизираме самоубийството. Това изобщо не е вярно. Никога не бихме казали „Дайте да зарежем всичко и да си срежем вените заедно“, никога! С този текст по-скоро искаме да кажем на всички, които са изправени пред тежък период в живота си: „Хей, разбираме ви, с вас сме. Ако наистина няма светлина, а само мрак, нека се възползваме от тъмнината и да купонясваме докрай“. Това е посланието, което искаме да предадем.“, разказва Niko Vilhelm в интервю за Blogovision.

Червеният среден пръст

Всъщност средният пръст не е насочен към никого конкретно. Музикантите споделят, че им харесва символиката, която той изразява – бунтът и тоталното отрицание на всичко глупаво. В същото време, въпреки че песента директно те подтиква да покажеш среден пръст на света, групата изобщо не е имала намерение да го прибави към сценичното си поведение. Тази идея е дошла от комуникацията с феновете. Оказва се обаче, че на Евровизия цензурата е малко по-сериозна. Предаването е предназначено за цялото семейство и органите, следящи за съдържанието, изрично са забранили на финландците да показват средни пръсти на сцената. И тук музикантите решават да заобиколят правилата, боядисвайки средните си пръсти в червено. Така дори и да не могат да ги показват директно, публиката няма как да не ги види докато са на сцената. Ако погледнеш по-внимателно изпълненията на “Dark Side”, ще забележиш, че изпълнителите размахват цели длани и сочат с по четири пръста.

В крайна сметка Blind Channel се оказват сред най-големите любимци на зрителите на Евровизия. На полуфинала, когато трябва да се изберат финалисти, те се класират последни. През цялото време преди обявяването им, публиката скандира името им. Крайният резултат от зрителския вот на финала им дава цели 301 точки и ги изпраща директно на първа позиция. Това, за съжаление, не им подсигурява победата, тъй като точките, получени от националните журита се оказват твърде малко в сравнение с получените от останалите претенденти. Нито една държава не дава 12 точки на Финландия, обаче това не е важно. За всички е ясно, че съществува един много по-добър оценител на изкуството от критиката, и това са хората. Финландия записва втория си най-добър резултат след участието на Lordi. Съвпадение или не, най-добрите представяния на северната държава са именно когато тя изпраща рок и метъл музиканти. Финландия показа в коя музика се справя най-добре и може би и съседите ѝ, които са не по-малко опитни от нея, е хубаво да вземат пример.

За справка, националното жури в България присъди 10 точки на Blind Channel, а журито от Финландия даде също 10 на песента на VICTORIA – “Growing Up Is Getting Old”.

« Обратно
Коментари   Коментирай!
от Стако
Добре, че беше тоя формат да ги открия тия пичове. Няма празно парче - абсолютна рядкост!