За недотам запознатите с бандата, формирането на зловещата финландска шайка се осъществи през 1999-та година начело с Juha Harju, познат ни вече от групи като Ajattara и Deathchain. Въпреки това, сходства в концепцията и звученето им като цяло могат да се намерят трудно – досега Shade Empire издадоха два уникални по вида си албума, а отскоро е факт и третият дългосвирещ запис на мелодичните блекари - “Zero Nexus”.
Както винаги, новият опус на скандинавците поема различен курс, причина за успешното им представяне на една толкова богата, даже пренаситена метъл сцена като финландската. Доволно по-тежък, отлично балансиран и предлагащ безкомпромисно поднасяната от Shade Empire типично мрачна атмосфера, наследникът на “Intoxicate O.S.” e способен да проникне в съзнанието и да се загнезди там като пиявица. По тази логика, официалните отзиви до момента сочат към краен мазохизъм от страна на слушателите, което пък означава, че целта на бандата е постигната напълно.
Доайенът от родната страна на бандата Pasi Koskinen за пореден път доказва способностите си чрез историята зад тавата на Shade Empire. “Zero Nexus” е първият им концептуален запис, което не означава, че звучи плахо или незряло, дори напротив. Историята се върти около девет различни ивдивида, участващи в конкретен замисъл - всеки действащ сам за себе си, без да подозира пряката си зависимост от останалите. Препратката към обложката е повече от ясна – изобразеното демонично създание е представено през призмата на различни ъгли, което не променя същността му. По същия начин Shade Empire започват мрачния си разказ за съдбата на деветимата в продължение на общо девет злокобно-мелодични композиции, начело с тематичната “9 in 1”, вече облагодетелствана със собствен видеоклип. С нея и следващата я “Adam And Eve” момчетата демонстрират по-разчупеното си от всякога виждане и музикално поднасяне. Синт-началото за пореден път запазва ролята си на водещ елемент, скорострелната китарна рифовка постоянно набира скорост спрямо самата ритъм секция, а за капак на всичко Juha Harju звучи като разгневено чудовище, бясно на целия свят. Дори не може да се каже, че индъстриъл елементите, доколкото имаше такива в предишните албуми, са сведени до минимум - тук липсват изцяло, отстъпвайки място на мелодичното блек звучене. След по-спокойните първоначални пиеси, разнообразени от участието на гостуващите Petra Lisitsin и Jorma Koponen, достигаме до сърцето на записа, където без всякакво съмнение се намира и истинската му мощ – става въпрос именно за убийствено агресивната “Harvesters Of Death”, атакуваща слуха с барабанните изстрели на бясно блъскащия касите EpiDemic и дрезгавите викове на Harju, поставени на подчертано симфоничен фон. “Serpent-Angel”, към която също предстои да се заснеме клип, е по-бавна и ритмична песен, където вокалистът набляга на чистото си пеене, с което определено се справя не по-зле. Следващите композиции с типичния за Shade Empire саунд водят до финала, намиращ израз в деветминутната “Victory”. В това гениално изпълнение на границата между симфоничния блек и характерните черти на мелодета са синтезирани моменти от предишните парчета в “Zero Nexus”, съпътствани от саксофона и речта на гостите Aku Kolari и Graham Willson, с което творбата придобива интересен и напълно достоен завършек.
Е, както вече сте се досетили, за мен “Zero Nexus” далеч не е просто поредният запис на финландците. Следващ традицията на бандата да разнообразява и обогатява музиката си с всяка своя следваща проява, той ги извежда на съвсем друго ниво и утвърждава присъствието им на метъл сцената. С третия си опус те направиха това, което феновете желаеха и очакваха – изказаха думата си точно и ясно, извайвайки най-добрия си албум до момента. Следователно, искреното ми пожелание за едно светло бъдеще на контрастно мрачните финландски образи от Shade Empire е повече от оправдано.