Ревюта
Група: Sons of Seasons      Албум: Magnisphyricon      Автор: Killer Rose      Април, 2011

 

Прогресив/пауър сцената не се е радвала на толкова съвършен албум като “Magnisphyricon” от години насам. Sons of Seasons отново са тук, смело ръководени от небезизвестния Oliver Palotai (Kamelot), а след приятния дебют “Gods of Vermin”, групата му продължава мисията си напред към върха, отбелязвайки наистина изумително развитие в рамките на само два записа. Композициите са много по-съсредоточени, детайлите - по-изпипани, а вокалните аранжименти - по-запомнящи се.

Новият китарист на бандата, Pepe Pierez, допринася с техничните си и разнообразни сола, докато Oliver както винаги е заел ключовото място на клавирист, дирижиращ останалите членове на мрачния оркестър. Истинската звезда на албума обаче е Henning Basse, разказващ ни за отминали тъмни времена от световната история чрез богатия си глас. Диапазонът му се разширява все повече с годините, а разнообразието на тембъра му се разпростира от артистични мрачни вокали а ла Jon Oliva, през изразителни мелодраматични излияния тип Roy Khan, чак до агресивни викове и крясъци, използвани в по-екстремните жанрове. Убедителността и хъсът, с които Henning атакува тоновете, могат да се сравнят с тези на Jorn Lande в дебюта на Masterplan отпреди осем години - справка, която сама показва за каква класа говорим.

Интелигентността и разнообразието от песни в албума са наистина впечатляващи. Откриващото “Bubonic Waltz”, украсено от орган и хорове, ударното “Into The Void” и интровертното “Necrologue to the Unborn” напомнят за творчеството на Kamelot, което е е нормално, при положение, че Oliver има принос към композиционния процес и на другата си банда. “Soul Symmetry” и “Lilith” са завладяващи благодарение на невероятно силните си вокални рефрени – елементи, които ще ги превърнат в концертни фаворити. Агресията е обладала тотално враждебно настроената “Guilt’s Mirror” и скоростната бичкия “Tales of Greed”, напомняща с рифовете си за трашърския пауър на Iced Earth. Най-прогресарските и разчупени парчета в тавата са “Nightbird’s Gospel” с видната си театралност и прочувствен припев и “1413” с ориенталските мотиви и великолепния текст. Гласът на червенокосата красавица и приятелка на Oliver - Simone Simons (Epica), се чува в лиричната “Sanctuary”. Певицата звучи по-различно от това, което сме свикнали да чуваме от нея, донякъде вдъхновена от Anneke van Giersbergen (Agua de Annique). Песента изпъква със силния си припев и красивите клавирни партии, вариращи от джаз до неокласика. За десерт получаваме тъжния и елегантен епилог “Yesteryears”, доминиран напълно от пиано и вокали.

Казват, че вторият албум е най-голямото предизвикателство пред една група - с него или ще се наложиш като сила и ще затвърдиш стабилността си, или ще изгубиш потенциалните си фенове. Sons of Seasons се изкачват не просто стъпало нагоре, но и загатват за бъдещи шедьоври - такива, какъвто е несъмнено и “Magnisphyricon”.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт